26.04.2022
připravila: Jana Polomová
Oblast Sokolova má projít radikální proměnou. Soutěž na urbanistickou studii okolí jezera Medard vyhrál architektonický ateliér A8000, který má zkušenosti s tvorbou územních plánů a rozvojových strategií měst a obcí v České republice i v zahraničí.
Karlovarský kraj spolu s energetickými společnostmi Sokolovská uhelná a SUAS GROUP vyhlásili soutěž v červnu loňského roku. Řešené území se nachází severozápadně od města Sokolov na území měst a obcí Svatava, Habartov, Chlum, Svaté Maří, Bukovany a Citice. Jde o ojedinělou a rozvojovou oblast v bezprostředním okolí nově vzniklého jezera Medard, které bylo vytvořeno v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí zatopením lomové lokality Medard – Libík (těžba zde byla ukončena v roce 2000 a jezero napouštěno v letech 2008 až 2016). Jezero Medard má rozlohu 493,44 hektarů, což je dvakrát více než Máchovo jezero a je tedy s přehledem největším umělým jezerem v České republice. Maximální hloubka je 50 metrů. V blízkosti se nachází také lom Jiří o rozloze 1300 hektarů a i ten by v budoucnu mohl být proměněn na přívětivou vodní plochu.
Foto: archiv redakce
Jedná se o největší projekt tohoto typu v České republice, jehož cílem je funkční využití území v okolí jezera s důrazem na udržitelný rozvoj, ekologii a zaměstnanost. Unikátní koncept zároveň usiluje o změnu vnímání lokality, která by mohla nastartovat dlouhodobý rozvoj celé oblasti. BMW zde staví vývojové centrum a Tesla Gigafactory zvažuje umístění nové továrny do lokality Staré sedlo. Architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000 vysvětluje: „Krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncept smart green lokality, demografie a sociologie jsou klíčové pro zdárné budování kvality života území. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje. Jiná zatopená jezera, jako například Milada v Ústeckém kraji, byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci,“ a dodává, že pro samotný návrh byla klíčová především práce s daty a analýza toho, co je nejlepší z pohledu celkové transformace a investice.
Foto: archiv redakce
Projekt počítá s bydlením na východních březích jezera a nad jezerem, ale i s plovoucím bydlením. Nechybí zde přístav, náměstí, molo, cyklostezka a pěší promenáda s kvalitním veřejným prostorem. Součástí je také sportovně-rekreační zóna a dům „Ostrov” představující symbol transformace a revitalizace lokality jezera Medard. Tato moderní technologicky inteligentní budova 21. století doslova roste z vody - objekt je totiž založen zhruba 16 metrů pod hladinou jezera. Nacházet by se zde podle autorů nápadu mohlo třeba vědecké pracoviště, ale i rekreační ubytování, bydlení nebo kanceláře. Samozřejmostí je udržitelnost celého konceptu, který počítá s fotovoltaickou elektrárnou vyrábějící dostatek energie pro veškerou místní spotřebu, vodní přečerpávací elektrárnou, jež dokáže akumulovat přebytečnou energii, větrnou elektrárnou a agrovoltaikou.
Foto: archiv redakce
ATELIÉR A8000
––––
Ateliér A8000 založený Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Pracuje na nejširším spektru projektů velkého významu, rozsahu i obtížnosti. V roce 2020 byl oceněn titulem Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany. Mezi nejvýraznější realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze. Osobou Martina Krupauera se významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území. Vedle architektury se Krupauer soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice i mimo ni. Nyní vede tým, který připravuje výstavbu Vltavské filharmonie v Praze, první významné pražské kulturní stavby za posledních 100 let.
Více na www.a8000.cz