05.05.2025
Komerční sdělení
Festival Open House Praha vstupuje do svého 11. ročníku, který se uskuteční od 12. do 18. května 2025. Již od pondělí 12. května se mohou návštěvníci těšit na bohatý doprovodný program zahrnující debaty, přednášky, komentované prohlídky, procházky, výstavy a další akce po celém městě.
I letos se také otevře festivalové infocentrum v Kampusu Hybernská, které bude sloužit jako hlavní orientační bod a prostor pro setkávání veřejnosti s organizátory, odborníky a odbornicemi. Vyvrcholením týdne architektury bude víkend 17. a 18. května, kdy se pro veřejnost zdarma otevře 125 běžně nepřístupných budov a prostorů po celé Praze. Kompletní seznam je k dispozici na webových stránkách festivalu www.openhousepraha.cz. Motto letošního ročníku zní Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti a reflektuje zapojení festivalu do mezinárodního projektu Open House Europe. Na víkendové vstupy do budov není třeba se předem registrovat, některé týdenní doprovodné akce naopak registraci kvůli omezené kapacitě vyžadují. Novinkou festivalu je mobilní aplikace, ve které si lidé mohou nejen rezervovat vstupenky na všechny akce, ale také naplánovat svou víkendovou trasu otevřenými budovami.
„Letos nabízíme zatím nejbohatší výběr doprovodných programů v historii festivalu. Nejenže se rozrostla jejich nabídka, ale zvyšuje se i jejich kvalita. Naší snahou je, aby byl obsah programů pestrý a srozumitelný široké veřejnosti. Chceme podnítit diskusi a nabídnout lidem možnost dozvědět se více o tématech, která se dotýkají běžného života každého z nás. Novinkou je také rozšířená verze naší mobilní aplikace, která je zdarma ke stažení. Nabízí kompletní přehled doprovodných akcí i otevřených budov, interaktivní mapu pro plánování trasy nebo třeba chat, kde mohou návštěvníci sdílet své zážitky,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.
Jak vypadají školy pro budoucí generace?
Hostující kurátor festivalu a architekt Osamu Okamura stojí letos za dramaturgickou linií Školy pro budoucí generace, ke které se pojí i série debat otevírajících hned několik témat.
„Prostředí předávání kulturních znalostí a životních zkušeností se v současnosti stává prioritou. V současné době už dnes chybí v pražských školách všech stupňů tisíce míst. Politická reprezentace i osobnosti z oblasti vzdělávání vymýšlejí cesty, jak kapacity ve školách zvýšit. Pořádají se architektonické soutěže na školy nové, navrhují se možnosti, jak rekonstruovat či rozšířit staré. Rozhodli jsme se proto v letošním programu zaměřit na podobu škol, v nichž dětem předáváme vzdělanost, kulturu a schopnost se učit. Jaké hodnoty jsou pro nás důležité a jak se promítají do architektury školských staveb?“ ptá se architekt a kurátor Osamu Okamura.
Mohou se školy stát nejen místem vzdělávání, ale i vzorem udržitelnosti? Lze přetvořit zastaralé školní budovy na energeticky efektivní a ekologické prostory? První debata s názvem Škola jako elektrárna, která se uskuteční v úterý 13. května od 18 hodin, ukáže inspirativní příklady nových staveb v době klimatických výzev. Zájemci se například dozví, jak moderní technologie pomáhají měnit školy na energeticky aktivní budovy – od chytrého vytápění a tepelné izolace přes recyklaci odpadů a dešťové vody až po udržitelnou úpravu okolní krajiny.
Jak by měly vypadat školy pro 21. století? Jaký vliv mají prostory pro vzdělávání na studující i vyučující? Druhou veřejnou debatu Škola hrou 5.0?, která se koná ve středu 14. května od 18 hodin, zahájí krátká videoprojekce o španělské škole Reggio od vizionářského architekta Andrého Jaquea. Společně budeme diskutovat o tom, jak školní prostředí formuje naši výchovu a vzdělání, jak navrhnout školu odpovídající současným potřebám a proč je například důležité začlenit do školního prostoru přírodní prvky, pokusit se znovu využít prvky z jiných rozebíraných staveb, nebo do jejich navrhování zapojit i samotné uživatele.
Poslední debatní večer Pražské školy zítřka pak ve čtvrtek 15. května od 18 hodin představí některé vítězné projekty nových pražských škol vybrané z nedávných architektonických soutěží. Škola jako inspirativní stavba, komunitní centrum i veřejný park – jak vypadá nová generace školních budov a co je odlišuje od těch, na které jsme byli doposud zvyklí? Přijďte objevit, jak mohou nové školy podporovat inkluzi, propojovat generace a měnit městské prostředí. Všechny debaty se uskuteční v Kampusu Hybernská (Cirkulární hub), vstup je zdarma, ale doporučujeme předchozí registraci.
K tématu škol se váže také víkendový doprovodný program zaměřený na rodiny s dětmi. V Dejvicích a Suchdole bude možné putovat po zábavné interaktivní stezce, která propojuje osobní příběhy s historií míst. Děti mohou společně s rodiči nebo prarodiči díky mezigenerační hře Open Generations procházet budovami vzdělávacích institucí, sdílet vzpomínky a plnit úkoly. Projekt studentů a studentek Vysoké školy ekonomické v Praze oživuje architekturu, spojuje generace a vybízí k zamyšlení nad proměnou světa kolem nás!
Foto: BoysPlayNice
Další tipy z doprovodného programu
Bohatý doprovodný program nabídne letos více než 40 akcí. Jako součást oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy před 180 lety je možné zavítat ve festivalovém týdnu nejen na přednášku odborníka na historii železnice Tomáše Bezoušky, ale bude také možné si prohlédnout několik železničních objektů a areálů – od Nákladového nádraží Žižkov po bývalé bubenečské nádraží. Fanoušci jízdy na kole po Praze si mohou zapůjčit zdarma Rekola a připojit se k cykloprojížďce po Vršovické drážní promenádě, budoucím parku v místě zrušené železniční trati. Diskutovat se bude také o projektu Centra paměti a dialogu Bubny, který vzniká v místě bývalého nádraží. O víkendu 17. a 18. května pak bude od 10 do 18 hodin v lokomotivním depu Masarykova nádraží k vidění výstava Zapomenutá nádraží, budoucí cesty, která připomene zbourané těšnovské nádraží, ukáže projekt rekonstrukce vyšehradského nádraží i chystané Muzeum železnice NTM.
Foto: Tomáš Sysel
„Pro letošní dramaturgii a výběr budov bylo stěžejní naše evropské motto Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti. Další výzvou byla spousta výročí spojená nejen se železnicí a snaha spojit vše do větších souvislostí. Železnicím, nádražním budovám, příjezdu prvního vlaku a dalším výročím se věnujeme v průběhu doprovodného programu i během víkendu. Festivalovým vizuálem jsme chtěli připomenout výročí jak zahájení provozu, tak i demolice neorenesanční budovy nádraží Praha-Těšnov, jedné z nejhezčích nádražních budov v Evropě ve své době, za jejíž záchranu občanská společnost marně bojovala, vznikla spousta návrhů pro její využití, přesto šla k zemi,“ říká Andrea Šenkyříková, kreativní ředitelka festivalu Open House Praha.
Kromě toho se také každý den v týdnu od 12. května v kině Atlas uskuteční projekce filmů s architektonickou tematikou – Architektura ČSSR 58–89, Olympijský mezičas, Aalto – architektura emocí, Bydlet proti všem, Dům bez východu, Brutalista, memOry, Atlas funkcionalismu. Součástí doprovodného programu jsou i komentované prohlídky s architekty, architektkami a dalšími odborníky a odbornicemi. K nahlédnutí bude například oceněný rezidenční projekt Fragment v Karlíně, nejnovější novostavba nájemního domu MyMozart na Smíchově, moderní kanceláře Pricefx, budova Fakulty Humanitních studií UK v Troji, divadlo Nová Spirála po rekonstrukci, vybrané objekty v areálu Výstaviště Praha, administrativní projekt Roztyly Plaza, Bohnický ústavní hřbitov nebo galerie Kunsthalle Praha. Divadlo Venuše ve Švehlovce zve na dekadentní oslavu výročí 100. narozenin architektonicky významné rondokubistické budovy Švehlovy koleje a současně 10. výročí působení souboru. Program nabídne sérií pohybových performance, které reflektují téma těla a architektury.
Foto: Michaela_Škvrňáková
Víkend otevřených budov
Víkendovou procházku Prahou by si neměli ujít zejména ti, které baví prozkoumávání skrytých architektonických skvostů. Organizátoři zvou nejen do srdce města, ale i do okrajových částí Prahy – letos například do Bohnic, Hrdlořez, Veleslavína či Suchdola. Zdarma se otevře 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na území 13 městských částí. Podívejte se na festivalový promospot, který odhaluje některé festivalové novinky.
Festival připomene letošní výročí 130 let od narození a 40 let od úmrtí první československé promované architektky Milady Petříkové-Pavlíkové. V ulici Ve Smečkách dodnes stojí kulturní stánek, jehož funkcionalistické rysy nesou její rukopis. Dnešní sídlo Činoherního klubu původně sloužilo jako spolkový dům Ženského klubu českého a sehrálo důležitou roli nejen v ženské emancipaci. U založení klubu v roce 1902 stála aktivistka a sociální demokratka Charlotta Garrigue Masaryková. Sloužil také Ženské národní radě, kde působila politička Milada Horáková. Nacházela se tu ubytovna pro ženy, členky měly k dispozici knihovnu, restauraci, přednáškový sál a řadu společenských místností. Činoherní klub zde sídlí od roku 1965. Pro potřeby divadla proběhla v osmdesátých letech adaptace přednáškového sálu podle návrhu Petra Fuchse. S počátkem 90. let divadlo získalo i objekt ve dvoře domu a rozšířilo své prostory. Na jevišti Činoherního klubu bylo 19. listopadu 1989 založeno Občanské fórum – do zdí se vrátil duch svobody a lidských práv.
Neogotický skvost a nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě – to je Zemská porodnice u Apolináře VFN. Prohlídka návštěvníky zavede do nejkrásnějších prostor celého areálu, kaple sv. Kříže, která ještě podtrhuje mystickou atmosféru celého objektu. S její stavbou se začalo přesně před sto padesáti lety. Harry Potter se tu sice nenatáčel, ale unikátní exteriér i interiér se objevil v několika českých filmech.
Foto: Tomáš Sysel
Novinkou v programu je i další funkcionalistický palác Atlas, kde dnes sídlí jedno z nejstarších kin v Praze. Do programu se také vrací konstruktivistická stavba paláce Dunaj na Národní třídě, která prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Ta jí vrátila noblesní vzhled z období první republiky a zároveň zavedla moderní technologie. Prohlédnout si bude možné dříve nepřístupné atrium s luxferovou podlahou a proskleným stropem a novou zelenou terasu na střeše objektu. Navštívit bude možné také několik pražských sokoloven – od té nejstarší na Novém Městě až po neoklasicistní bubenečskou sokolovnu, kam do dramatického kroužku chodila i slavná herečka Dana Medřická. Letos se v rámci festivalu otevřou také dva domovy pro seniory od architektů Jana Línka a Vlada Miluniće a připravena bude i speciální přednáška věnovaná postmoderní architektuře.
Školy, školky a další vzdělávací instituce mají v letošním programu své speciální místo. Prozkoumat bude možné například taneční školu v Branickém pivovaru, astronomickou kupoli v Arcibiskupském gymnáziu, nový minikampus Fakulty sociálních věd UK v Jinonicích, technologické řešení nejmodernější veřejné budovy ve střední a východní Evropě Gymnázia a Střední odborné školy v Českobrodské, zelený pavilon tropického zemědělství se skleníky v Suchdole, přírodní lesní školku na Žižkově a mnoho dalších. I nejstarší Karlova univerzita otevře brány svého sídla a ukáže historické části Karolina jako například Křížovou chodbu a Císařský sál.
Foto: archiv budovy
Program pro děti
Organizátoři si pro rodiny s dětmi připravili v týdnu i na festivalový víkend řadu prohlídek doprovázených hravými Listy pro malé architekty, které se snaží přiblížit architektonické pojmy a témata zábavnou formou. Víkendové prohlídky jsou doporučené dětem od 5 let a není nutné se na ně dopředu registrovat. Děti se podívají například do historické loděnice Českého Yacht Klubu v Podolí, kouzelné Trmalovy vily, na tribuny Velkého strahovského stadionu nebo tiskařského areálu Podkovářská s basketbalovým hřištěm na střeše. O víkendu bude možné s malými i většími dětmi zavítat do otevřené stavitelské dílny a postavit si z bílých kostek LEGO® dům svých snů. Pro menší stavitele pak bude připravena dílnička s kostkami DUPLO. Stavitelská dílna bude otevřena po celý festivalový víkend od 10 do 18 hodin v prostorách festivalového infocentra v Kampusu Hybernská ve spolupráci s Czech RepuBRICK. Vstup do dílny je zdarma. V týdnu pak bude možné zavítat na prohlídku technického zázemí Nové scény ND (pro děti od 7 let) nebo architúru prostory Kunsthalle Praha pro malé děti (od 3 let). Více informací najdou zájemci v sekci Program pro děti.Návštěvnické soutěže
V rámci 4. ročníku fotografické soutěže Otevřená Praha mohou i letos amatérští fotografové a fotografky poslat své fotoúlovky z festivalu. Fotosoutěž pořádá festival Open House Praha společně s portálem Estav.cz. Odměnou pro výherce*kyně jsou vouchery na fotografické kurzy od Školy kreativní fotografie, hlavního partnera soutěže.
Foto: Dušan Vondra
Zapojit se lidé mohou také do mezinárodní výzvy Vizuální příběhy, která je součástí projektu Open House Europe. Vybraná díla reflektující letošní téma Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti budou prezentována na mezinárodní výstavě v Athénách a lákavou výhrou je i výlet na některý z 15 evropských partnerských festivalů.
Infocentrum
Od 12. května se otevře v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1, A.0 Cirkulární hub, vstup z ulice) festivalové infocentrum a nabídne možnost zakoupení Festivalového průvodce, limitované edice merchandise i dalších materiálů jako jsou trička, plakáty, pexesa další. Otevírací doba: po–pá 10–18 hodin, so–ne 9–19 hodin.
Festivalová aplikace
Informace o programu i aktuálním provozu v otevřených budovách budou k dispozici ve festivalové aplikaci, která je ke stažení pro systémy Android i iOS. Díky aplikaci je možné si naplánovat víkendovou trasu, rezervovat vstupenky na akce doprovodného programu s omezenou kapacitou a také sdílet s ostatními návštěvníky své zážitky. Festivalové objekty budou rovněž pod heslem open house praha k dohledání ve veřejných mapách na portále i v aplikaci Mapy.com formou bodů zájmu (POI – Points of Interest).
Praktické informace
Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2025. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Prohlídky budou odbavovány průběžně nebo u speciálních prohlídek v předem avizovaných časech (nevidomí, neslyšící, děti). Vstup na akce doprovodného programu většinou vyžadují registraci či předchozí nákup vstupenky. Odpovědi na nejčastější dotazy najdou lidé v sekci Praktické informace.