14.06.2022
Komerční sdělení
Loňskou úspěšnou premiérou byla magická komedie Bouře režijního dua SKUTR. Svými inscenacemi Sen noci svatojánské a Romeo a Julie zaujali tvůrci diváky již v minulých letech. Letos se Skutři vracejí s jednou z nejzábavnějších inscenací vůbec na prkna, která znamenají Letní shakespearovské slavnosti, počínaje Bratislavou se přes Brno a Ostravu dostanou Prahy, kde se bude „bouřit“ 8.–27. srpna. Imaginace, humor, poezie, muzikálnost a výkony herců nadchly diváky i kritiky. Představení byla pravidelně vyprodána a Facebook a Instagram zaplavily návštěvnické vtípky o sledování Bouře v bouřlivém počasí.
Bouře je nejznámější divadelní romancí Williama Shakespeara a diváci Letních shakespearovských slavností se díky ní znovu přesvědčí, že vstoupit dvakrát do stejné řeky se občas vyplatí. Režijní duo SKUTR stojí totiž za jednou z nejpopulárnějších inscenací LSS posledních let, Snem noci svatojánské. „Obě hry mají zrcadlově podobné postavy, a tak jsme oslovili některé herce, se kterými jsme již na Snu pracovali. Zkrátka jsme vytvořili takovou malou shakespearovskou company,“ vysvětlovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský alias SKUTR. A právě na tuto hru Bouře částečně navazuje, v obou realizacích se objevují podobné motivy. Stejně jako ve Snu, i v Bouři se vyskytuje napůl reálné i nereálné prostředí, nechybějí ani nadpřirozené bytosti.
Foto: Pavel Hejný
Nadšení herci řeknou víc než tisíc slov
Mirandu, jedinou, zato velmi výraznou ženskou roli, ztvárňuje Eliška Křenková. „Už dlouho jsem si přála zahrát si na Letních shakespearovských slavnostech. Tajně jsem doufala, že by to mohlo vyjít třeba se Skutry, a nakonec se mi to poštěstilo,“ prozradila nadšeně sama herečka. David Prachař v rámci Bouře hraje roli Prospera, kterou vzdáleně naváže na postavu Oberona, jehož geniálně ztvárnil ve Snu noci svatojánské. „Mám za sebou spoustu shakespearovských postav: Jaga, Coriolana, Macbetha, krále Leara či Hamleta. Většina z nich zemře, ale Prospero ne. Takže ho vnímám jako takovou optimistickou postavu,“ reflektuje David Prachař svou roli. A dodává, že Bouře má pro něj i osobní význam. Shakespeare se v této hře rozloučil s kariérou divadelníka, poděkoval divákům a rozhodl se vrátit z Londýna do rodného Stratfordu, kde tři roky poté zemřel. „Je to hra přesahující divadelní dimenze. William Shakespeare se v ní existenciálně a filozoficky vypořádává se svým životem. Mně je šedesát dva let, tak je mi toto téma blízké,“ s šibalským úsměvem ve tváři prozradil herec.
V Bouři je nepřehlédnutelný i Marek Daniel coby sklepmistr a opilec Stefano. V režii Skutrů hraje Marek už tradičně výhradně veselé postavy. „Myslím, že si mě vybírají, protože je v pojetí mých komických postav nejen srandovno a legrace, ale zároveň i něco smutného. Něco, čeho se člověk dotýká kdesi na dně,“ přemítá Marek Daniel. V dalších rolích diváci znovu uvidí i další oblíbence, Zdeňka Piškulu, Josefa Poláška nebo Ondřeje Malého. Ti všichni už se těší, až si letos Bouři opět zahrají před diváky, navíc v malebném prostředí Královské zahrady. „Začínáte hrát za denního světla, procházíte soumrakem a pak je tma, noc, přichází umělé osvětlení. To je neskutečně magické. Této magie uvnitř prostě dosáhnout nemůžete. A o magii přece v Shakespearových hrách jde,“ uzavírá režijní duo SKUTR.
Podrobný program Slavností a další informace najdete na www.shakespeare.cz