14.10.2022
Komerční sdělení
Máte již teď obavy z příštího vyúčtování za vytápění? Pokud uvažujete nad pořízením tepelného čerpadla, abyste náklady snížili, pak ho vybírejte pečlivě. Jinak byste si domů mohli pořídit jen nenasytného žrouta elektřiny.
Tepelná čerpadla dnes patří k těm nejúspornějším zdrojům vytápění. Nehodí se přitom jen do novostaveb, kde patří ke stále oblíbenějším řešením, ale útulné teplo dokážou zajistit i ve starších domech. „Ve chvíli, kdy čerpadlo dokáže pokrýt tepelné ztráty stavby, lze ho bez problémů použít i ve většině starších objektů. Kvalitní tepelná čerpadla jsou navíc navržená tak, aby dokázala vytopit dům i jen po částečné rekonstrukci,“ říká Jakub Tykal, obchodní ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Ideální ovšem je nejprve investovat do rekonstrukce a snížit tak tepelné ztráty stavby. Čerpadlo pak bude vytápět úsporněji. To, kolik se dá s čerpadlem ušetřit a kdy se investice vrátí, se pak bude lišit podle stavu konkrétní stavby a také podle kvality vybraného zařízení.
Foto: archiv redakce
Než se ovšem pustíte do výměny starého zdroje tepla za tepelné čerpadlo, podívejte se na to, jak teplou vodu radiátory v domě vyžadují. Například staré litinové radiátory potřebují zpravidla topnou vodu o vyšší teplotě než podlahové topení. „Ve starších stavbách bývá topení často navržené na vysokou teplotu vody. Proto při přechodu na tepelné čerpadlo je třeba podívat se na výkon radiátorů, aby byl dostatečný na nižší teplotu topné vody, nebo zvolit takové čerpadlo, který umí připravovat i topnou vodu o vyšší teplotě. Ideální je, pokud dokáže čerpadlo ohřát topnou vodu při -15 °C přibližně na 70 °C pouze kompresorem, tedy bez dalšího záložního zdroje,“ radí Jakub Tykal. Kvůli vyšší teplotě je ovšem vhodné posunout větší radiátory do menších místností, a do největší místnosti koupit nové. Nebude tak nutné měnit celou otopnou soustavu.
Za ideální kombinaci se pak dnes považuje spojení tepelného čerpadla a podlahového topení. Tomu totiž stačí voda o nižší teplotě, zpravidla maximálně 35 °C. Díky tomu se šetří jak rodinný rozpočet, tak i chod tepelného čerpadla, které pak nemusí pracovat na vysoký výkon. V rámci rekonstrukcí to ale bývá také pracnější řešení, pokud se podlahové topení bude teprve budovat. Rovněž je třeba počítat s tím, že podlahovému topení déle trvá, než naakumuluje teplo.
I když tedy bydlíte ve starém domě, tepelného čerpadla se určitě nemusíte vzdávat. Jen ho ale důkladně vybírejte, abyste si domů nepořídili spíše jen drahý přímotop.
Více na www.acond.cz.