27.09.2024
připravila: Anna Martinková
Interiér karlínského bytu založili architekti Vladan Běhal a Barbora Hrubeš Báčová na vysoce funkčním a zároveň vizuálně střídmém základu. Jako ready-made nedokončeně dokončený prostor, připravený na to, co do něj jeho majitelé, milovníci moderního umění, vnesou a co to s ním udělá.
Na těchto stránkách vám většinou zprostředkováváme příběhy o tom, jak se rodiny rozrůstají a prchají z ruchu velkoměsta do ticha přírody. V tomto případě bude zápletka přesně opačná. Ateliér Vladan Běhal Design oslovil manželský pár, který si přál vyměnit rodinný dům na okraji Prahy za byt v nově vznikající zástavbě v srdci Karlína. Jako lidé razící životní minimalismus si s sebou do nového domova rozhodli vzít jen pár základních věcí, povětšinou knihy a několik kusů moderního výtvarného umění.
Návrh na startu
Rozloha bytu 100 m2 není nikterak opulentní, ale díky rozložení plochy do dvou podlaží se
architektům od počátku líbila jeho využitelnost. A to navzdory tomu, že se jednalo o hotový byt s kompletním technologickým zázemím zajištěným ve standardu developerem, což bývá při návrhu limitující faktor. Jako další přednost je třeba vyzdvihnout i to, že navzdory umístění bytu do epicentra karlínského cvrkotu může čerpat z příhodné orientace do klidného vnitrobloku plného zeleně.
Foto: Lukáš Hausenblas
Byt jako galerie
S vědomím, že v interiéru budou žít jeho obyvatelé v těsné symbióze s uměleckými objekty výraznými jak v barevnosti, tak rozměrech, vsadili architekti na jeho světlý a vizuálně čistý výraz. Soustředili se na vytvoření neutrální scény, která nechá vyniknout potenciálně se měnícím kulisám. Jak popisuje architekt Vladan Běhal, jejich prozatímní rozmístění krystalizovalo s finalizací realizace. „Na začátku projektování jsme měli hrubý nástřel, kam které dílo umístíme. Je ale fakt, že majitelé buď během výstavby bytu nějaká díla dokoupili, nebo nám je zapomněli do zadání zahrnout.
Foto: Lukáš Hausenblas
Po nastěhování jsme s údivem koukali, že je obrazů o trochu více, takže jsme i lehce improvizovali. Například drátěné ženské torzo v kuchyni, které je dílem jednoho mého známého – italského sochaře, viděli klienti u nás v ateliéru, koupili si jej a dodatečně jsme na něj dělali nasvětlení. Velkou výhodou bylo v každém případě to, že jsme předem věděli, že majitelé mají vkus a jejich díla mají opravdu vysokou kvalitu,“ dodává architekt.
Foto: Lukáš Hausenblas
Hra o metry
Aby Barbora a Vladan prostor opticky co nejvíce zvětšili, zvolili strategii rozdělení inte-
riéru do dvou barevných pásů. První je tvořen stěrkou, která pokrývá celý strop a přechází
do širokého pásu pod ním, kde navazuje na bílou výmalbu, která prostor rozpíná v největších plochách. Neutrální tóny doplňuje podlaha z lité epoxidové stěrky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Ve prospěch prostoru pracovali Vladan Běhal a Barbora Hrubeš Báčová i s nábytkem, který byl v zájmu odhmotnění bytu vyroben na míru a v převážně bílém provedení. Výjimku tvoří mohutný nábytkový modul v obývacím prostoru, který evokuje betonový sloup a odkazuje k industriální minulosti Karlína. Ten zároveň působí v prostoru jako dělicí prvek jemně separující pracovní, relaxační a kuchyňskou, respektive jídelní zónu. Dalším zajímavým momentem v řešení mobiliáře byla volba podlahoviny nejen jako tradiční krytiny a obkladu stropního podhledu v kuchyni, ale i jako materiálu pro výrobu atypického nábytku. Jako decentní kontrast k těmto „plnotučným“ materiálům a hmotám byl zvolen bílý perforovaný plech, z něhož byly vyrobeny drobné solitéry i pohledové plochy kuchyně a úložných prostorů.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kapsulový šatník i interiér
Jednoduše čitelný a přímočarý design, který si na nic nehraje, důraz na kvalitní, osvědčené materiály a zaměření na maximální praktickou využitelnost jsou atributy, jež jsou mi v interiérovém designu blízké. Takové bydlení za mě funguje podobně jako kapsulový šatník sestávající z několika jednoduchých, velmi dobře kombinovatelných kousků z kvalitních látek, které snadno osvěžíte nějakým luxusnějším kouskem z hedvábí nebo kašmíru.
Foto: Lukáš Hausenblas
Stejně tak je i tento interiér dokonale nadčasový, tvárný a díky zakomponování výtvarné složky pro mě zábavný. Práce s touto ingrediencí mimochodem vyžaduje od architekta nemalou porci sebekázně a empatie, aby architektonické řešení umělecká díla nepřetlačilo, ale naopak jim dalo možnost vyniknout. Vytvořením neutrální, ale díky zvoleným materiálům (ach, ten plech!) nikoli bezvýrazné scény se to architektům stoprocentně podařilo.
Vladan Běhal Design
Foto: Vladan Běhal Design
→ Vladan Běhal Design je malé architektonické studio se sebevědomým rukopisem a silnou vizí vytváření autentických prostorů. K architektuře se staví jako k celku. Umí naprojektovat celé stavby, ale i jejich interiéry a solitérní vybavení. To vše je pak protkané velmi výraznou výtvarnou linkou.
Ateliér sídlí v Karlíně a má atmosféru architektonicko-designérského hubu, kam přicházejí klienti i přátelé s konkrétními projekty, pro radu, ale i třeba jen na kávu nebo na skleničku. Jako zdejší patrioti mají architekti na kontě několik místních realizací. Jedním z prozatím nesplněných snů je navržení baru, restaurace, bistra nebo vinárny v Karlíně.
Na této konkrétní realizaci pracoval Vladan Běhal s Barborou Hrubeš Báčovou. „Barbora se mnou pracuje v ateliéru nejdéle, takže energie mezi námi je opravdu stabilizovaná. Zná mě asi lépe než žena. Já vymýšlím, ona mi dává nohy zpět na zem a snaží se vše zachytit do projektu. Pokud se u mě nekreslí celý dům, ale pouze interiér, je u toho Bára vždycky a je velkým přínosem,“ dodává Vladan Běhal.