Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Portál je po celém obvodu obložený černým mořeným dubem. Opticky i materiálově navazuje na přechod nenapojeného rastru parket

Foto: STUDIO FLUSSER

Jedinečnému interiéru dominuje černý portál

1

Autoři jedinečným přístupem ztvárnili projekt, jehož stěžejním momentem je černý portál, propojující dvě obytné zóny. Chcete také vědět, jaký má tato originální idea podtext?

13.07.2020 Připravila: Veronika Motyčková

S realizací bytu o rozloze téměř sto metrů čtverečních autoři realizace Daniela Baráčková, Jakub Filip Novák a Barbora Jelínek ze studia No Architects mimo jiné prezentují, jak moc kreativní může být práce designéra či architekta.

 Knihovna s integrovanou pohovkou byla vyrobena na míru dle návrhu ateliéru No Architects. O veškeré truhlářské práce  se postarala firma ATIN – atypické interiéryFoto: STUDIO FLUSSER

Základním „stavebním“ kamenem tohoto projektu a jeho výsledku byli klienti, kteří měli s ateliérem již předešlé zkušenosti. Navázali tedy na předchozí vzájemné porozumění a začali vytvářet nový, výrazově silný koncept.

Jedinečnost do morku cihly

„Klienti měli konkrétní představu spíše ve formě inspirace a atmosféry, které jsme společně vyspecifikovali. Díky opakované zkušenosti nám ale také poskytli velké množství důvěry,“ vysvětluje Daniela Baráčková a kolega Jakub Filip Novák komentuje zásahy do základního schématu: „V rámci našeho záměru jsme byli nuceni dispozici přeorganizovat.

Autoři se rozhodli vyzdvihnout přednosti charakteru nemovitosti a na předchozí holé stropy nechali zhotovit štuky, které vyšperkovali precizně vybranými světelnými solitéryFoto: STUDIO FLUSSER

Některé místnosti jsme spojili, jiné rozdělili. A například koupelnu a toaletu jsme upravili jen menšími posuny příček, ale bez tohoto posunu by nám to nefungovalo na centimetr, jak jsme potřebovali. Měli jsme jednoduše vyšší ambice než jen využít, co bylo ‚k dispozici‘. To slovo dispozice tak hezky vyjadřuje, že dává něco k dispozici, a nám to nestačilo. Ve skutečnosti nás nejvíce limitovala přítomnost stoupacího potrubí jen v jednom rohu bytu, přesně na opačné straně, než by se hodilo.

 Jídelní stůl a židle byly vybrány ze sortimentu českého výrobce TONFoto: STUDIO FLUSSER

Současně jsme pociťovali absenci větší hlavní obytné místnosti. Museli jsme si proto vypomoci i malým raumplanem neboli vyzdvihnutím části podlahy ve středu bytu. To nám umožnilo dosáhnout s odpadem z kuchyně až ke stoupacímu potrubí.“

Teplo domova

„Přítomnost ohně v domě nebo i v pouhém bytě máme rádi. Posedět u ohně lidem dopřává archetypální zážitky, i když se koná velice vzácně,“ vysvětluje jeden z hlavních solitérních prvků Jakub Filip Novák a dodává: „Byt kromě pragmatických dispozičních změn kořeníme jemnou barevností, přitápíme kamny, vypomáháme si jemným dekorem jak na stropě, tak ve formě frézovaných kapotážních topných těles.

Dispozice bytu nabízí dvě koupelny – soukromou a společnou, určenou i pro návštěvyFoto: STUDIO FLUSSER

Jídelnu se salónem spojujeme přes původní zeď monumentálním černým portálem jako v divadle. Nakonec je vlastně každý byt divadelní kompozicí rámující nekonečný počet životních dějství.“

PlánekFoto: STUDIO FLUSSER

 

***

Jakub Filip Novák

Architekt, specialista na stavební právo a publicista

„S odstupem času vidím, jak dobré je, že jsme i k této rekonstrukci přistoupili velkoryse jako ke každé jiné a upravili i dizpozici. Klienti totiž měli již od začátku velmi omezený rozpočet, a to natolik, že jsme měli pochybnosti, zdali se máme pouštět do úpravy provozu bytu a nezaměřit se jen na redesign stavu,“ vysvětluje Jakub Filip Novák zákulisí projektu, na kterém pracoval se svými kolegyněmi Danielou Baráčkovou a Barborou Jelínek.

www.noarchitects.cz

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP