20.12.2021
připravila: Sabina Bařinová
Kouzlo prvorepublikových bytů spočívalo především v promyšleném řešení prostoru a elegantním zařízení z poctivých materiálů. Kdo by to byl ale řekl, že obdobně půvabný prostor (se soudobým twistem) může vzniknout i dnes a ještě k tomu v novostavbě?
Nově vzniklý bytový dům v Hodoníně poskytl docela novou příležitost pro vybudování pohodlného domova. Příležitosti se chytla mladá rozrůstající se rodina, která se rozhodla spojit síly s architekty ze slovenského architektonického ateliéru Grau.
Nechtělo se jim ale troškařit, a tak se odhodlali spojit dva menší byty do jednoho velkého s podlahovou plochou 127 m2. Už minimalistický název, který Byt K od svých autorů Filipa Marčáka, Andreje Olaha a Petera Olaha získal, je předzvěstí něčeho nečekaného.
OŘECHOVÝ PŘEDĚL
Právě spojení dvou bytových jednotek se ukázalo jako klíčové. Autoři díky tomuto kroku získali možnost bytovou dispozici upravit už ve fázi návrhu tak, aby splňovala vysoké nároky klienta na pohodlí i funkčnost. Původní dispozici autoři konceptu zcela přepracovali a zásadním způsobem otevřeli.
Získali tak možnost úplně nově nadefinovat sdílený společenský prostor, který začíná prostornou obytnou kuchyní a přes jídelní část plynule přechází v elegantní obývací pokoj. Od druhé, ryze soukromé části bytu s ložnicemi a koupelnou je hlavní obytná místnost oddělena nanejvýš praktickou vloženou stěnou vybudovanou z efektní ořechové dýhy. Ta mimo množství nezbytných úložných prostor a komfortní šatny také rafinovaně ukrývá toaletu.
KAMENNÝ DOŠLAP
Vzhledem k rodinné podstatě bydlení byl kladen důraz na použití snadno udržitelných materiálů a vytvoření prostoru příjemného pro soužití s malými členy domácnosti. Kromě ložnic pokrývá podlahu v celém bytě jednotná dlažba z přírodního travertinu.
Její formát byl vždy přesně přizpůsoben rozměru jednotlivých místností a zážitek z kresby kamene tak vůbec nic neruší. Dojem je ještě posílen v prostoru koupelny, kde se autoři realizace rozhodli travertin využít také jako velmi osobitý obkladový materiál pro stěny. Díky tomu dostal kámen příležitost skutečně vyniknout.
Barevná kombinace, která elegantně prostupuje celým bytem, je postavena výhradně na poctivém materiálu základních a stále se opakujících prvků – puristická bílá barva, elegantní ořechová dýha a zcela jedinečný travertin spolu tvoří dokonalou souhru, jemně odkazující k designovým počátkům minulého století.
***
GRAU ARCHITECTS
ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
Architektonický ateliér Grau je doma v Bratislavě, a to už od roku 2014. Do soukromých i komerčních realizací se v současnosti pouští pod vedením Andreje Olaha a Filipa Marčáka a nezřídka s nimi slaví úspěch – na kontě má ocenění CE. ZA. AR 2016 a hned dvakrát i Big See Award z roku 2019. Ať už v ateliéru zrovna pracují na projektech veřejných staveb, rodinných domů, kanceláří, bytových interiérů, výstav či veřejných prostor, vždy si dávají záležet na tom, aby pracovali v souladu s kontextem, a to s důrazem na poctivý přístup i materiál. Ze zásady postupují od celku k jednotlivým detailům a dávají si záležet také na propojení interiéru s exteriérem.
GRAU ARCHITECTS
Blumentálská 1, 811 07 Bratislava / +421 907 503 946 / www.grau.sk / hello@grau.sk