25.10.2019
Komerční sdělení
...je bez debat kvašení. Kvašené pochoutky totiž obsahují živé kultury, které posilují imunitu, zlepšují zdravotní stav střev, snižují výskyt alergií a dělají potraviny stravitelnějšími. Při procesu se v potravinách navíc zvyšuje hladina vitamínů a snižuje obsah toxických látek až o 95 %!
Kvašení v domácích podmínkách přitom už dávno není o obřích a drahých kameninových nádobách, šlapání zelí a zatěžováním deskou a kamenem – moderní skladná souprava vyjde na stokoruny a o kvašenou zeleninu v ní se v průběhu fermentace nemusíte starat.
Chuť
Že je chuť potravin konzervovaných pomocí mikroorganismů skvělá ví každý, kdo někdy ochutnal kysané zelí – je typickým příkladem toho, že z „nemastné neslané“ základní suroviny kvašením uděláte lahodný pokrm, který má výraznou chuť i podmanivou vůni. Je to dáno nejen přidaným kořením, ale zejména tím, že kvašené potraviny jsou živé, plné blahodárných bakterií a jejich enzymů.
Co kvasit
Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek. V zemích bývalého Sovětského svazu je to dokonce i starý chleba, z něhož se vyrábí oblíbený alkohol. Nejčastěji si ale lidé po celém světě pochutnávají na kvašené zelenině a hlavně zelí – zřejmě proto je asi nejproslulejší kvašenou delikatesou na světě korejské kimči. Tato tradiční specialita, zařazená mezi 5 nejzdravějších jídel na světě, je vyráběná obvykle z čínského zelí, česneku a pálivých papriček. Připravuje se v mnoha různých obměnách. Někdy se přidává zázvor, bílá ředkev, zelená cibulka, jablka aj. Dobrá korejská hospodyně prý dříve musela zvládnout až 15 druhů! Kimči je dnes proslulé široko daleko za hranicemi Koreje a patří mezi nejoblíbenější probiotické saláty na planetě.
Recept na Kimči
Budete potřebovat
3 kg pekingského zelí, větší jablko, kapie, mrkev, půl bílé ředkve, 100 g soli. Kořenicí směs: 100 g strouhaného zázvoru, 50 ml rybí omáčky, 30 ml ústřicové omáčky, 30 ml sójové omáčky, palička třeného česneku, svazek nadrobno nasekané jarní cibulky, 2 lžíce třtinového cukru, lžička mletého chilli, lžíce soli.
Zelí nakrájejte na nudličky, přidejte nahrubo nastrouhané jablko, bílou ředkev, mrkev a na nudličky nakrájenou kapii. Důkladně promíchejte, osolte a nechte nejméně 6 hodin odležet, směs každou půlhodinu promíchejte. Mezitím si připravte kořenicí směs – k jemně nastrouhanému zázvoru bez vláken a tvrdých částí přidejte rybí, ústřicovou a sójovou omáčku, utřený česnek a nadrobno pokrájenou jarní cibulku, třtinový cukr, chilli a sůl. Z odleželé zeleninové směsi slijte vodu a uchovejte ji. K zeleninové směsi přidejte kořenící směs a vše důkladně promíchejte. Sklenici naplňte po zužující se část připravenou směsí, každou vrstvu důkladně stlačte. Pokud kimchi během stlačování nepustí dostatek šťávy, dolijte do sklenice vodu slitou ze zeleninové směsi. Obsah sklenice zatižte vhodným předmětem nebo keramickým závažím, aby bylo kimchi zcela ponořené po celou dobu kvašení. Na sklenici nasaďte speciální kvasné víčko, ventil nastavte do polohy kvašení a nechte týden kvasit při teplotě 20 – 25 stupňů Celsia.