18.03.2021
Komerční sdělení
Dnešní doba o potřebě domácí posilovny či domácího prostoru na cvičení přesvědčila i ty, kteří si dříve raději zašli do fitka. A s proočkovanou populací a koncem pandemie zájem o domácí posilování určitě neskončí.
I majitelé fitness center předpokládají, že odliv zákazníků bude rozhodně dlouhodobější, pokud ne trvalý. Ono totiž domácí posilovna má hodně do sebe. Poradíme vám, jak ji jednoduše zařídit.
Jak cvičit v době, kdy do fitka nemůžeme, případně nechceme chodit?
„Hlavně nezanedbávat pohyb!“ Tvrdí shodně všichni doktoři a odborníci na zdraví a imunitu. Žádné doplňky stravy pro naše zdraví neudělají to, co každodenní pohyb. Zůstali jsme doma, mnohdy na home office. Od počítače se zvedneme, jen když si jdeme udělat další kafé. Kolikáté za den to je, už raději ani nepočítáme. Po práci se stěží přesuneme k televizi, abychom večer proseděli u některého ze seriálů na Netflixu nebo HBO, případně zůstaneme u počítače a „zagamesíme“ něco na něm. K tomu se udržujeme v bdělosti často nezdravými nápoji či zakusujeme nezdravé dobroty, které by měly patřit pouze na party stůl. Na těle i na zdraví nám podobné chování začne být vidět snad již po týdnu. Asi chápete, že je čas na změnu. Jenomže jak se v dnešní době hýbat, aby to mělo efekt?
Cvičení (nejen) v době pandemie
Co dělat pro to, abyste se zlepšili ve sportu během pandemie? V prvé řadě nezanedbávejte pobyt venku. Denně se doporučuje minimálně 45 minut svižné chůze, tedy takové, u které se zadýcháte. Věřte, že i chůze vám přinese kýžený benefit a nemusíte jít ani běhat. Ne každý má běh totiž v oblibě. Navíc, pokud potřebujete svoji pohybovou aktivitu spojit s venčením psa, je rozhodně svižná chůze lepší. Ne každý pes ukázněně běhá vedle vás, a jestliže máte rovnou dva, zkoordinovat svůj běh a dva pejsky je většinou nemožné.
Další skvělou možností, kdy už není sníh, je samozřejmě kolo. Jízda na kole je zábavná, dokážeme dojet dál než dojít, a tak naše sportovní aktivity mohou být mnohem pestřejší. Jaro je navíc pro jízdu na kole ideální. V letním tropickém horku může už být kolo pro mnohé z nás nepříjemným.
Kdo má v dobrém dosahu vhodné místo na bruslení na inlinech, ten má další příležitost, jak si zasportovat. A co nevidět si i zaplaveme. Plavání je další nenáročnou, a přitom zdravou formou pohybu. A nějaký ten vhodný rybníček na plavání se najde vždy.
Zařiďte si domácí posilovnu
Kdo se chce udržovat pouze zdravým, ten si obvykle s výše zmíněnými aktivitami vystačí. Pro formování postavy u žen, či svalů u mužů, je však přece jen mnohem lepší cvičení v posilovně. Zapomeňte na veřejná fitness centra a nečekejte, kdy se otevřou a cvičení v nich bude bezpečným. Lepším řešením je domácí posilovna. Vybavení do domácí posilovny je cenově dostupné, pořídit si jej můžete najednou, ale klidně i postupně.
Často nás brzdí prostor, avšak na domácí fitness potřebujeme mnohdy méně, než by se mohlo zdát. Jeden univerzální stroj na kardio cvičení, kterým může být třeba běžecký pás, eliptický trenažér, rotoped či veslovací trenažér, se vejde kamkoliv. Najdete mu místo v obýváku či ve větší předsíni. V létě jej klidně dáte pod krytou pergolu či na terasu. Pokud je však váš záměr cvičit více a pravidelně, potřebujete zhruba 10 až 20 m2 podlahové plochy. To už je dostatečný prostor pro kompletní domácí posilovnu, kde máte místo na více strojů i na cvičení bez nich.
Běžecký pás je oblíbeným strojem pro domácí kardio trénink. Zdroj: Pulsmetry.cz
Nezapomeňte na vhodnou podlahu
Domácí posilovna se sice může postavit na většině podlah, které máme v bytě, ale stroje mohou tyto podlahy poškodit. Proto je potřeba na stávající podlahu položit některý z vhodných povrchů. Sportovní podlahy v domácí posilovně mohou být ze dřeva, z PVC, z linolea, taktéž ze speciální gumy určené pro sportoviště. Vhodným je rovněž zátěžový typ sportovního koberce. Pro cvičení na zemi vám místo žíněnky perfektně poslouží podlahové puzzle z EVA pěny.
I domácí posilovna potřebuje správné zóny pro cvičení
Nejen profesionální, ale i domácí fitness vám musí být schopné nabídnout tři zóny na cvičení. Na to myslete, když se rozhodujete, jestli si uděláte posilovnu v rohu obývacího pokoje, jestli jí vyčleníte celou místnost, starou stodolu u rodinného domu, nebo se v bytovém domě domluvíte, že si pronajmete nevyužívanou místnost v suterénu. Ke správnému cvičení potřebujete tedy celkem tři zóny. Tu na rozcvičení a protažení (strečink), pak zónu aerobní a místo pro posilování. Pokud to vypadá, že vás doma bude cvičit více najednou, navíc ve stejnou chvíli, myslete i na to, že budete třeba potřebovat hned dva rotopedy a i prostor pro ně.
Nezapomeňte na rozcvičení a protažení.
Zóna č. 1: Rozcvičení a strečink v domácí posilovně
Zóna pro rozcvičení a protažení vyžaduje především dostatek místa bez rizika, že se při této činnosti o něco praštíme. Vhodný je též odpružený povrch a místo, kde lze cvičit na zemi. K tomu jsou ideální již zmíněné podlahové puzzle. Určitě nám tento prostor nesmí chybět!
Zóna č. 2: Aerobní zóna pro domácí fitness
Aerobní zóna je asi nejběžnější částí domácích posiloven. Mnohdy to v ní chybně začíná a končí, protože ostatní zóny ignorujeme, zejména kvůli nedostatku prostoru či neznalosti. Do této zóny patří všechny cyklotrenažéry, běžecké pásy, eliptické trenažéry, rotopedy či veslovací trenažéry.
Zóna č. 3. Posilovací zóna v domácí posilovně
Poslední zónou je zóna na posilování svalů. Není určena pouze pro muže. I ženy potřebují nabírat svalovou hmotu, navíc právě svalová hmota je největším spalovačem kalorií. Takže se svaly se nám pak lépe udržuje i vysněná hmotnost. Pro domácí posilovnu se hodí především multifunkční posilovací věže, různé lavice a činky.
Nemáte na tohle všechno místo? Na činky jej najdete vždy a posilovat lze i na balančních podložkách či dokonce na gymnastickém míči. Ty na prostor náročné nejsou. Hitem je dnes též posilování váhou vlastního těla, k čemu si můžete pořídit speciální pomůcky. Podívejte se na konkrétní produkty pro domácí posilovnu na e-shopu Pulsmetry.cz.