24.11.2023
Komerční sdělení
Není nic uspokojivějšího, než prožít vánoční svátky v klidu a teple uklizeného domova. A aby tomu tak bylo, musí se zapojit dámští i pánští obyvatelé domu. Pokud tedy plánujete velký vánoční úklid a přemýšlíte, jak na to, máme pro vás pár triků… pro pokročilé!
Úklidové tipy pro dámy
Jak na čistá okna
Nádherné zasněžené scenérie, pestrobarevná světýlka a meze plné sněhuláků… Abyste se mohli tímto vším kochat, nejprve je nutné umýt okna. Víte, jak správně na to? „Okna doporučuji čistit alespoň dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji. Ušetříte si tak námahu při velkém úklidu a zabráníte díky tomu vzniku černých teček a žlutých skvrnek na povrchu rámu,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. A nejen prach, ale i venkovní teplota, teplota vody, úklidové prostředky a pomůcky… nad tím vším je třeba popřemýšlet, aby nesprávným čištěním nedošlo k poškození oken. Na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Okna není vhodné mýt, když je venku teplota pod bodem mrazu, čisticí prostředky totiž nejlépe fungují od teploty +5 °C. Pokud přesto musíte v mrazu okna umýt, nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ radí Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA. Nikdy okna nečistěte nasucho, aby je prach nepoškrábal, a ze stejného důvodu nepoužívejte ani abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie. „Zvolený přípravek na čištění oken raději nejprve vyzkoušejte na skrytém místě, zjistíte tak, jestli je vhodný a povrch nepoškodí,“ dodává Ing. Milena Tomčíková z VEKRY.
Více na www.vekra.cz
Nábytkové plochy bez nečistot… i škrábanců
Aby byl nejen předvánoční, ale jakýkoliv úklid během roku hračka, můžete si práci ulehčit již při výběru nábytkového materiálu a sáhnout například po hluboce matném nanolaminátu FENIX či antibakteriálním akrylátu T.acrylic SUPERMAT. „Při výrobě nanolaminátu FENIX se využívá speciální technologie tvrzení akrylových pryskyřic elektronovým paprskem. Nanočástice vytvářejí na povrchu homogenní jednolitou vrstvu bez jakýchkoli pórů, díky čemuž materiálu zajišťují vysokou odolnost proti mechanickému poškození a rezistenci vůči otiskům prstů,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a plošných panelů. „T.acrylic SUPERMAT potom vyniká dokonale hladkým a rovným povrchem s prakticky nejvyšší dosažitelnou hloubkou matu. Disponuje také mimořádnou antibakteriální schopností, jež mu zajišťují ionty stříbra v krycím povrchovém laku,“ dodává Martin Dusík. Díky této příměsi dokáže spolehlivě eliminovat bakterie, plísně a viry, které se kupříkladu v prostředí kuchyně přirozeně vyskytují, a ušetří vám tak práci s jejich odstraňováním.
Více na www.trachea.cz
Velký úklid malých drobností
Toužíte po vánočním úklidu do poslední drobnosti? Skvělého výsledku dosáhnete v koupelně za pomoci organizérů a pořadačů! „Systém vnitřního dělení koupelnového nábytku je nutný zejména v případě velkých, hlubokých nebo přímo kontejnerových zásuvek,“ říká Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku, a navazuje: „Na uskladnění kosmetických pomůcek a líčidel jsou tady proto šikovní pomocníci – pořadače různých velikostí a tvarů. Nejen, že jsou praktické, ale díky provedení z bytelného lakovaného dřeva nezkazí design žádné zásuvky a ještě něco vydrží.“ S odklizením drobností Vám pak pomohou také vestavné koše na prádlo, které nabízejí možnost elegantního ukrytí oblečení ze zorného pole členů domácnosti i návštěv, šetří prostor v koupelně a drátěné provedení navíc umožňuje prádlu dýchat. „Existují různé vestavné koše podle toho, jak potřebujete skříňku otevírat. Tam, kde jsou klasická otočná dvířka, je koš umístěn do jejich zadní strany, možná je potom i varianta pro výklopná dvířka nebo do kontejnerových zásuvek,“ dodává Ing. Petr Blažek z Dřevojasu.
Více na www.drevojas.cz
Zaostřeno na radiátor
Plánujete mít na Vánoce domácnost bez prachu? Pak byste neměli zapomenout ani na topná tělesa. Právě ta jsou totiž místem, kde se s prachem můžete setkat velice snadno. „Pro čištění i těch nejzazších koutů radiátorů doporučuji použití tříprstého kartáče z pravé ovčí vlny, který se dostane opravdu do všech mezer mezi trubkami,“ radí Ing. Miroslav Váša, odborník na designové radiátory Zehnder, a navazuje: „Samotné čištění usnadňuje i hladký povrch radiátorů z oceli. Prach se na nich prakticky neusazuje a nedochází k tvorbě bakterií.“ Díky použití laků bez obsahu ředidel tak bude vnitřní klima vašeho domova nejen bez prachu, ale i bez nebezpečných toxických výparů!
Více www.zehnder.cz
Do posledního detailu
Domovní vypínače a zásuvky se při běžném úklidu často opomíjí, při velkém vánočním úklidu si ale zaslouží vaši pozornost. Navíc nejde o nic složitého! Vystačíte si jenom s jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem, a to i u vypínačů z nepříliš běžných materiálů, jako jsou skleněné rámečky vypínačů a zásuvek kolekcí DECENTE nebo RETRO, či hliníkové panely kolekce VECTIS. „Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám,“ radí Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace v osobitém designu, a dodává: „Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučuji vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.“
Více na www.obzor.cz
Úklidové tipy pro pány
Mějte okna v kondici!
Dávno není pravda, že čistá okna jsou ryze ženskou záležitostí. A čím mohou pánové přispět, aby udrželi okna v dobré kondici? Kromě důkladného umytí je také třeba vyčistit odvodňovací otvory v dolní části okenního rámu a rovněž i těsnění. „Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem, vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se správně mělo vrátit do původního tvaru,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Pokud tomu tak není, je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit. A když už jste v plné práci, promažte také kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje, vyhněte se však minerálním či stolním olejům, nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek. Pokud máte dřevěná okna, jejich rámy a křídla navíc ošetřete balzámem na dřevo, doporučeným od výrobce. Přípravek zacelí mikrotrhlinky, oživí ochrannou lazuru a okna tak budou dlouho krásná.
Více na www.vekra.cz
Nezapomeňte na dveřní kování
Pánové, víte, co je dveřní kování? A už jste ho vyčistili? Pokud ne, pusťte se do toho a na čištění klik využijte speciální přípravek od jejich výrobců. „Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Přípravek jde navíc multifunkčně použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou, pokud tedy chcete dámám pomoci s úklidem kuchyně, jen směle do toho!
Více na www.kliky-mt.cz
Aplikujte lotos
Předvánoční úklid bude maličkostí, pokud jednou za čas posílíte odolnost povrchu umyvadla proti ulpívání nečistot. „Dnes existují přípravky jako je například Dreja Clean, které mají speciální hydrofobní vlastnosti a po jejich nanesení na povrch vznikne tzv. nanopovlak,“ popisuje Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas a pokračuje: „Ten zabraňuje usazování nečistot, bakterií a tvorbě plísní i vodního kamene. Veškeré nečistoty se nabalí na kapky vody a po materiálu stečou pryč, což je často označováno jako „lotosový efekt.“ Nanesení přípravku je přitom velmi jednoduché. „Povrch je třeba nejprve pořádně vyčistit pomocí běžného čističe skel a vytřít do sucha. Po důkladném odstranění čističe a vyleštění se na suchý povrch nanáší přípravek, který je třeba rozetřít lešticí utěrkou,“ popisuje Ing. Petr Blažek a plynule navazuje: „Jakmile vrstva zaschne, lze na ni nanést ještě jednu, která se na ni naváže. Po vyleštění se na povrchu vytvoří lehký šedivý povlak, který je potřeba beze zbytku odstranit suchou a čistou lešticí utěrkou a následně umyvadlo 30 až 60 minut nepoužívat.“ Na čištění při běžném používání vám už potom bude stačit pouze vlhký hadřík bez dalších čisticích přípravků.
Více na www.drevojas.cz