24.05.2025
Komerční sdělení
Na trhu jsou stovky čisticích přípravků, které jsou schopny zlikvidovat nečistoty všeho druhu. Uživatelům se podbízejí omamnou parfemací, případně i příznivou cenou. Síla, se kterou se vrhají do boje se špínou všeho druhu, se ale většinou opírá o notnou dávku chemických látek, které rozhodně našemu životnímu prostředí nesvědčí. Je třeba si uvědomit, že to často jde i bez nich.
Hledejte alternativy
Naštěstí je dnes možnost volby, takže se při výběru vhodných čisticích přípravků můžete zaměřit na ekologické, které jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují škodlivé chemikálie a jsou vyrobeny z přírodních nebo biologicky odbouratelných složek. Na trhu jich je dost. Při výběru konkrétních typů se ujistěte, že mají certifikáty potvrzující jejich ekologický původ, jako je například EcoCert nebo EU Ecolabe.
Co dál?
Kromě nezávadných čisticích a pracích prostředků můžete ekologický přístup v koupelně prosazovat i jinak. Zamyslete se nad tím, zda při úklidu a osobní hygieně zbytečně neplýtváte vodou. Voda je cenný zdroj a její šetření by mělo být prioritou. Při zubní hygieně, mytí rukou, čistění baterií, umyvadla nebo vany nenechávejte vodu téct zbytečně a pouštějte ji až na oplach. Z pravidelné koupele ve vaně udělejte občasný rituál a k běžné očistě těla používejte sprchu. Zamyslete se, zda je skutečně nutné se denně namydlit od hlavy až k patě nějakým „voňavým“ tělovým šampónem. Uvědomte si, že jde de facto o typ saponátu, který vaše tělo vysušuje. Věřte vodě a jejím čisticím schopnostem a mýdlo používejte jen na skutečně zašpiněné partie. Dodržujte při praní doporučené dávky detergentu. Pokud si neumíte představit praní bez aviváže, zkuste ji používat jen na materiály, u kterých má smysl. Pokud vám jde o vůni, vyzkoušejte místo aviváže pár kapek nějakého esenciálního oleje.
Čistěte s rozumem
I když je mi jasné, že se toho s hygienou dříve tolik nenadělalo, určitě se v nedávné minulosti lidé také myli, prali prádlo a čistili pravidelně své příbytky. Přestože neexistovaly saponáty, dokázali si poradit s mastným nádobím a podle pamětníků bylo jejich bílé prádlo skutečně bílé i bez použití automatické pračky a detergentů s řadou chemických bělidel. Stačila jim k tomu horká voda, mýdlo a slunce. Řada postupů se pochopitelně v dnešní urychlené době moc využít nedá, některé však ano. Pokud použijete například na čištění různých povrchů v koupelně jedlou sodu nebo slabý roztok kyseliny citronové, nebudete sami. Do mnoha komerčních přípravků se totiž přidávají také. Abychom se ale necítili ošizeni, přimíchají do nich výrobci ještě nějaký „neodolatelný“ parfém, rozjasňovače a konzervanty, které zajistí, že se z nezávadné sody stane slušný dryák. Receptů na to, jak vyčistit koupelnu bez agresivní chemie, je mnoho a není problém si je na internetu najít. Možná vás překvapí, že většina z nich opravdu funguje. A komu je to málo, nechť srovná cenu sáčku potravinářské kyseliny citronové se stejně velkým množstvím přípravku na vyčištění pračky, který je, až na zmíněné doplňky, de facto to samé.
Aviváž se nedoporučuje používat na praní ručníků, osušek a funkčního prádla, není vhodná pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Foto: www.irishantverk.se
Image eko koupelny podtrhnou i stylové úklidové pomůcky zhotovené z přírodních materiálů → www.irishantverk.se
Eko čistič na koupelny a sprchy (Frosch), na bázi kyseliny citronové, cena 100 Kč / 500 ml → www.frosch-eko.cz
Foto: FeelecoČistič koupelen (Feeleco), na všechny koupelnové povrchy, cena 89 Kč / 450 ml → www.feeleco.cz
Foto: NatutyPřírodní Koupelnový čistič (Natuty) s vůní citronu, cena 109 Kč / 500 m → www.econea.cz
Foto: NatashaWC čistič (Natasha), vhodný i pro septiky a kořenové čističky, účinné tenzidy na rostlinné bázi, cena 123 Kč → www.econea.cz