Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

 Kuchyň je vybavena parní troubou s grilem pro zdravé vaření a multifunkční troubou značky Philco. Parní trouba se standardně umisťuje nad pečicí troubu či jiný spotřebič, aby mohla při otevření dvířek volně odcházet pára, www.philco.cz

Odborník radí: Jak vyzrát na páru?

26

Paní Aneta z Liberce se ptá: Zvažuji koupi parní trouby, ale bohužel nemám v okolí nikoho kdo by s ní měl osobní zkušenosti. Snažila jsem se zorientovat v nabídce obchodů i v různých internetových doskusích a pořád z toho nejsem moudrá. Má cenu do takového spotřebiče vůbec investovat, nebo jde jen o módní záležitost? A jaký typ parní trouby byste případně doporučili?

27.02.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce

Jak vyzrát na páru? 

Možná jste se také v internetových diskusích setkala s babskými radami typu, že místo koupě parního spotřebiče stačí do trouby vložit hrnek s vodou. Proč to nebude nikdy tak fungovat? Základem každé parní trouby je sice nádobka s vodou nebo přímý přípoj na vodu, ale je tu ještě několik dalších aspektů. Pára se dostává do vnitřního prostoru trouby prostřednictvím parního generátoru, který ji posílá dál několika tryskami. Díky tomu je pára k potravinám distribuována rovnoměrně, v optimálním množství a v potřebné kvalitě s ohledem na to, jaké podmínky potřebuje připravovaný pokrm. Potravinám, jako jsou ryby, rýže nebo křehká zelenina, dělá dobře vysoká vlhkost, tj. 96 % páry. Velkým kusům masa naproti tomu stačí jen 50% vlhkost. Pokrmům, které potřebujete mít uvnitř vláčné a na povrchu křupavé, úplně postačí 25% podíl. Na rozdíl od hrnků umí zkrátka trouby s párou opravdu pracovat. 

A jestli jde o módní záležitost? Pokud se díváme na zájem o kvalitní potraviny a zdravé vaření jako na aktuální trend, pak ano. Stoprocentně ale nejde o módní výstřelek, který by za pár let zmizel jako pára nad hrncem. Už jen proto, že výsledek parních trub můžete vnímat všemi smysly. Potraviny i po zpracování zachovávají autentickou chuť, vzhled, vůni i konzistenci. Na rozdíl od vaření ve vodě nepřicházejí o hodnotný obsah vitaminů, minerálů a stopových prvků. Navíc když se podíváte na dnešní trouby, které jsou nabité funkcemi a automatickými programy, sama uvidíte, jak dlouhý kus cesty už ušly. Vybírat můžete mezi čistokrevnými parními i kombinovanými modely. Jaký typ zvolit? Vše záleží na dispozicích vaší kuchyně a vašich kuchařských preferencích. Pokud vás otázka prostoru netrápí, můžete přidat parní troubu ke klasické pečicí (ideálně stejné značky a ze stejné designové řady). Praktičtější jsou ale spíše kombinované typy, které doplňují páru o horký vzduch, gril nebo mikrovlny a které tak nahrazují množství dalších spotřebičů. Zaberou vám nejen méně místa, ale také nabídnou podstatně širší možnosti vaření v jednom prostoru. 

Lidé také často řeší otázku, jak si trouba poradí s tvrdostí vody. Dobrou zprávou je, že jsou parní trouby vybaveny automatickými čisticími funkcemi, které odvápní všechny důležité části. Čas od času je tedy potřeba tuto funkci zapnout. Samotné čištění je pak už naprosto jednoduché. 

LIBUŠE LHOTSKÁ redaktorka časopisu SVĚT KUCHYNÍ 

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Teplená čerpadla NIBE řady S s inteligentní technologií, která automaticky upravuje klima v interiéru

Tepelné čerpadlo jako nedílná součást chytré domácnosti

Venkovní jednotka tepelného čerpadla NIBE F2040-6 na střeše rodinného domu v Chářovicích

Modernizace rodinného domu na Benešovsku

Blíží se zima. Odbornice z Hornbachu radí, jak vybrat palivové dříví

Blíží se zima. Jak vybrat palivové dříví?



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR