Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

I dřevo potřebuje ochranu

Nezapomeňte, že i dřevo potřebuje ochranu

26

Každé dřevo potřebuje dostatečnou ochranu. Jedině tak bude dlouho sloužit a zachová si svůj krásný a přirozený vzhled. I ta nejlepší povrchová úprava totiž časem zestárne a přestane plnit svou úlohu. Jak tedy o dřevo správně pečovat, aby bylo dobře chráněno? Vhodné jsou preventivní a ochranné přípravky.

12.07.2017 Komerční sdělení , Foto: archiv redakce

Dřevěný nábytek do zahrady nebo interiéru se musí chránit před nežádoucími vlivy. Kromě přirozeného opotřebování vlivem času může být totiž vystaven i povětrnostním vlivům či napadením škůdců. Olupující se nebo navlhnutý nábytek s plísní není právě nejlepší vizitkou. Důležité je tedy vybrat vhodný nátěr a správně ho aplikovat.

Vhodný nátěr

K ošetření povrchové úpravy dřeva je možné vybírat ze široké palety nátěrů, jako jsou lazury, vosky, vodou ředitelné laky nebo barvy. Výběr je vhodné přizpůsobit nárokům na trvanlivost, odolnost a vzhled daného předmětu. Krycí barva vytváří silnější vrstvu, ale zakrývá přirozenou kresbu dřeva. LazuraLazura naopak zvýrazní přírodní malbu materiálu a přitom ve venkovních podmínkách vzdoruje povětrnostním vlivům až 7 let.

Na jídelní a kuchyňské stoly je vhodné použít přípravky, které mohou přijít do styku s potravinami. Stejná podmínka platí i u nábytku do dětského pokoje. Na ploty a zahradní konstrukce jsou ideální vysoko odolné nátěry. Pokud je potřeba ochránit dřevo před navlhnutím, mělo by se ošetřit speciální pryskyřicí. Je elastická a odolává povětrnostním vlivů. Dřevěné materiály v exteriéru je důležité také chránit před hnilobou, a to vhodnými impregnačními přípravky. Hloubkovou penetrací, a až následným krytím vrchním nátěrem, se tak prodlouží jejich životnost.

Dokonalý podklad

Než se pustíte do samotného natírání, je důležité daný povrch řádně připravit. Ten musí být čistý, suchý a zbaven veškeré mastnoty. „Na neočištěném nebo mastném dřevu by nátěr nepřilnul rovnoměrně a vytvořil by ošklivé šmouhy,“ upozorňuje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů Hornbach. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů.

I dřevo potřebuje ochranu

U jednou už natřeného dřeva je podstatné důkladně odstranit starou barvu pomocí brusného papíru, brusky, opálení nebo odstraňovače starých nátěrů. Tmelem se vyspraví poškození. Důležité je nechat tmel pořádně zatvrdnout, jinak se může při schnutí mírně propadnout. Pokud se tak přeci jen stane, provede se korekce další vrstvou tmelu. Až je povrch zcela rovný a vyspravený, může se přebrousit.

Nanášení ochranné vrstvy

Na připravený podklad se může aplikovat nátěr. Kolik nanášet vrstev a jaká je doporučená doba schnutí záleží na každém přípravku, proto je ideální se řídit radami výrobce na obalu. Po první vrstvě laku se na dřevě mohou objevit poškození, která předtím nebyla vidět. Ta se ještě jednou přebrousí. Nátěr na větší plochy je vhodné nanášet širokým štětcem. Úzké desky plotu anebo lavičky zase užším štětcem. Čas i energii ušetří tlaková stříkací pistole, jako je Pattfield, jejíž využití je rozmanité, je vhodná na automobilové laky, ochranné prostředky na dřevo či kov.  

0 Diskuze

Newsletter

Související články

(De)montáž rámečku vypínače či zásuvky zvládnete sami

(De)montáž rámečku vypínače či zásuvky zvládnete sami

Novinka, kterou si zasloužíte

Novinka, kterou si zasloužíte

Jaké tepelné čerpadlo zvolit pro rodinný dům?

Jaké tepelné čerpadlo zvolit pro rodinný dům?



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2022 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR