22.12.2017 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
V našem městském bytě chybí zeleň a při poslední návštěvě jednoho z nákupních center nás zaujala zelená kaskádová zahrada. Hodí se i do menšího bytu? A jaké jsou případné nutné úpravy a následná údržba?
Děkuji, František Chaloupka, Litomyšl
ODPOVÍDÁ: Benjamin Raich (Obchodní manažer Němec, s. r. o.)
Vertikální kaskádové zahrady se hodí téměř do každého prostoru, i zde však platí pravidlo – nic se nemá přehánět. Pokud je místnost malá, je lepší uvažovat o menší ploše či o instalaci živého Living Art obrazu. Tato horká novinka letošního podzimu umožňuje vytvořit zahradu na menší ploše ve tvaru obrazu. Nabídka rámů je velmi široká a navíc jsou obrazy velmi nenáročné – po instalaci naší firmou stačí zalévat přibližně jednou za tři týdny.
Pokud se klient rozhodne pro větší využití kaskádové zahrady – například v obývacím pokoji, pak může být plocha zeleně větší v závislosti na celkové velikosti místnosti.
Co se obsluhy týče, je to různorodé. Závlaha může být manuální (ručně konvičkou), poloautomatická (nádrž ve spodní části zahrady a čerpadlo) či plně automatická (počítačem řízená jednotka napojená na hlavní přívod vody). Vždy záleží na konkrétních možnostech daného místa, celkovém prostoru a rozpočtu.
Co však potřebují kaskádové zahrady vždy, je světlo ve správném světelném spektru. Zákazníci se často mylně domnívají, že venkovní světlo bude pro rostliny dostačující. Z naší dlouholeté zkušenost však víme, že rostliny potřebují přisvěcovat a to minimálně 10 hodin denně.
Takže jednoduše řečeno, pokud si klient přeje vertikální kaskádovou zahradu, musí myslet na přívod vody a přívod elektřiny pro napojení světel. Světla pak mohou být instalována do stropního podhledu či na elektrickou lištu.
Odměnou je pak spojení umění a zeleně v podobě živých obrazů Living Art nebo načerpání životadárné energie při pohledu na plochu kaskádové zahrady.
KONTAKT: www.nemec.eu