12.12.2019
Komerční sdělení
Uklízet se musí nejen uvnitř, ale i okolo domu. Bohužel, spousta lidí úklid exteriéru podceňuje. On je totiž o dost náročnější. Nestačí běžné čisticí přípravky, zbavit se špíny z betonu či kamene je někdy téměř nadlidský úkol. Ne ovšem v případě, kdy si pořídíte nano impregnaci.
Možná jste o tom už slyšeli. Nanotechnologie se začínají využívat v čím dál více oblastech a jednou z nich je i oblast povrchových úprav. Té se ve velkém věnují v sousedním Německu. Firma NanoConcept spolupracuje s nejlepšími výzkumníky i vývojáři a přináší stále nové a nové výrobky, které pomáhají chránit povrch. Čeho? Vlastně téměř všeho, na co si vzpomenete. Skla, nerez, textil, beton a mnoho dalšího.
Co jsou vlastně ty nanotechnologie?
Abyste pochopili, v čem jsou výrobky založené na nanotechnologiích tak zvláštní, nejdříve si musíme vysvětlit, co se vlastně pod pojmem „nanotechnologie“ skrývá. Předponu nano si možná pamatujete z hodin fyziky. Označuje 10-9, tedy něco hodně malého, okem neviditelného. Jinak řečeno, nanometr je miliardtina metru. Na tuto vzdálenost vedle sebe postavíte 5-10 atomů. Pokud se tedy bavíme o nanotechnologiích, jde o oblast, která manipuluje s jednotlivými atomy, a tím vytváří látky s vlastnostmi, jež jsme doposud neznali.
Ochrana povrchů inspirovaná přírodou
Když se přesuneme do využití nanotechnologií v chemickém průmyslu, do nějž spadá i oblast ochrany povrchů, musíme se nejdříve zaměřit na jeden přírodní jev. Víte, jak vypadá lotosový květ? Jde o čistě bílý květ, který roste nejčastěji ve stojatých vodách. Pokud jste jej někdy viděli na vlastní oči, možná jste se zamýšleli nad tím, jak je možné, že je neustále tak krásně bílý.
Je to tím, že na povrchu lotosového květu se nachází drobounké hrbolky. Jsou tak malé, aby se mezi nimi nemohla držet špína. Každá částečka špíny zůstává nahoře na hrbolku, a jakmile zaprší, voda ji spláchne. Lotosový květ má vlastně takový samočisticí efekt. A přesně tímto principem se inspirovali v NanoConcept.
Impregnace betonu i na vaši zahradu
Máte kolem domu nějaké betonové prvky? Dost často bývá betonový nájezd do garáže nebo plot. Ať ho ale máte kdekoliv, jistě si přejete, aby co nejdéle vydržel v původním stavu. Nejlépe vám k tomu pomůže nano impregnace betonu a kamene. Je určená k ošetření betonu, cihel, kamene, pískovce, střešních tašek, cementu, pórobetonu, vláknocementu, cementu, tvárnic, mramoru, žuly, kameniny a mnoha dalších stavebních materiálů.
Podobných impregnací najdete na trhu spoustu a všechny vám budou tvrdit, že povrch 100% ochrání. V čem je tedy jiná nano impregnace kamene a betonu? Zejména nejde o žádný nátěr ani barvu. Jedná se o vodný roztok, který povrch neuzavírá, materiál tak může dál dýchat. Nanotechnologie pracují na úrovni atomů, nikoliv molekul, jsou tedy účinnější. Běžný ochranný film navíc není příliš odolný vůči mechanickému otěru, někdy praská vlivem mrazu. Nano impregnace se vsákne do hloubky materiálu, nejde o souvislý film, díky tomu se nemá co otírat ani praskat.
Pozor! Není všechno nano, co se jako nano tváří. Jelikož jsou dnes nano technologie velmi populární, spousta výrobců své produkty označuje kouzelným slovíčkem „nano“. Typicky jde přitom o výrobky na bázi oleje, akrylu, teflonu či silikonu. Krátkodobě skutečně mají podobný efekt jako nano produkty, nicméně brzy pomine, a tak musí být přípravek velmi často obnovován. Skutečné nano přípravky jsou sice dražší, ovšem vydrží vám na mnohem delší dobu, takže v konečném důsledku ještě ušetříte.
Jak se nano impregnace používá?
Naprosto jednoduše. Nanesete ji buď dodaným rozprašovačem, nebo štětem, válečkem či tlakovou tryskou. Potřebné množství se odvíjí od materiálu, na kámen postačí jen 50 ml/m2, naopak na zámkovou či betonovou dlažbu bude třeba cca 200-250 ml/m2.
Nutno podotknout, že nano impregnace betonu a kamene není určená jen do exteriéru. Bez problémů ji využijete rovněž na krb, spáry mezi dlažbou a obkladačkami, v koupelně i kuchyni. Je bezbarvá a nijak nezapáchá, ušetří vám spoustu práce s následným čištěním, protože spáry budou najednou bílé a krb bude i po letech vypadat jako nový. Kromě toho jde o ekologické řešení, nano impregnace jsou vlastně jen nano částice SiO2 ve vodném roztoku.
Nano impregnace se dá aplikovat i na jiné povrchy
Když trochu prostudujete e-shop výrobce NanoCocept, objevíte celou řadu dalších zajímavých výrobků. Co byste řekli například na nano tekuté stěrače nebo impregnaci textilu, která se hodí nejen na kalhoty, ale i na stan? Nano ochrana povrchu se dá aplikovat i na umyvadlo či cokoliv jiného v domácnosti, co musíte často čistit. Ušetříte si tím spoustu práce. Tak se podívejte na www.nano-concept.cz a uvidíte sami.