Kdo z nás se může pochlubit doopravdy kvalitním spánkem? A přitom mnohdy stačí třeba jen změnit nevhodný stereotyp bez potřeby lékařských vyšetření. O jednoduchých cestách k lepšímu spaní s Karlem Vágnerem, který o dobrém spánku skutečně hodně ví.
14.11.2018 Komerční sdělení , Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Zkaždého setkání a rozhovoru, který s propagátorem zdravého spaní Karlem Vágnerem dělám, si vždy odnáším několik zásadních poznatků, které, ať se můžou zdát vlastně celkem banální, fungují. Na tvrdé posteli nízko u země bych si už jen těžko uměla představit strávit byť jen jednu noc a věřím, že mnozí z vás na základě jeho rad už jistě také okusili kouzlo výše postavených lůžek a vysokých matrací, které svou měkkostí přesně kopírují každý kousek těla a vytvoří pevnou oporu kostry. A mě tentokrát zajímalo, zdali vypátráme další faktory, o kterých možná málokdo ví, a přitom mají na kvalitu spánku nezanedbatelnou roli.
Jak moc důležité jsou okolní detaily pro kvalitu spánku?
Na detailech skutečně záleží, proto u nás zákazníci nenakoupí pouze samotné produkty, dostávají od nás kompletní péči.
První, co se mi vybaví, je polštář. Takový polštář dokáže tělo pěkně rozhodit, co myslíte?
Výběr kvalitního polštáře je pro dobrý spánek velmi důležitý. Ten správný typ vyplní prostor mezi hlavou a okrajem ramen a díky tomu se vlastně spolupodílí na anatomicky správné poloze zad.
Jaká je anatomicky správná poloha zad?
Při spánku by měla být páteř podepřena ve svém přirozeném fyziologickém tvaru nejen v pozici na zádech, ale i na boku. Jen tak se během noci mohou dostatečně uvolnit ploténky, svalstvo, velké klouby i vnitřní orgány, které vyloženě vyžadují hlubokou regeneraci.
Jak docílíme rovnoměrného podepření těla?
Správnou matrací. Ta musí vyhovovat přirozenému zakřivení zad. V místech vyvýšení ramen a boků musí ustoupit, a naopak tam, kde je tělo užší, například v pase, kontury vyplní. Důležité je, aby nedocházelo k extrémním bodovým tlakům, které mohou způsobit přetěžování páteře. Na co já osobně kladu velký důraz, je srovnání těla tak, aby nohy byly v odpočinkové pozici v úrovni srdce, díky tomu se šetří náš krevní oběh.
Vraťme se zpět k detailům, které bývají často podceňovány. Je něco, co vás ještě překvapí?
Stále mě překvapuje, že mnoho lidí namísto přírodních materiálů volí syntetické. I na to klademe s mým týmem velký důraz a vybíráme pouze takové složení, které považujeme pro spánkové zdraví za nejlepší.
Tím jsou jednoznačně přírodní materiály, které jsou zpracovávány do nejjemnějších vláken a kombinovány ve skladbě pro maximální podporu a pohodlí. Používání neporézních syntetických materiálů, jakými jsou třeba kaučuk, polyester a jiné textilie, nezískáme dostatečné odvětrávání. Nepórovitý materiál uchovává vlhkost, což znamená, že většina z toho, co tělo odvede potem, zůstává v posteli. V teplém a vlhkém prostředí lze očekávat rychlé rozmnožování roztočů, které vede ke vzniku či spuštění alergií a dalším zdravotním komplikacím.
Jaké materiály preferujete?
Samozřejmě doporučuji přírodní materiály, které skvěle absorbují hluk a mají antistatické účinky. Například takový len je fantastickým absorbérem hluku a vibrací, přispívá ke kvalitnímu nočnímu spánku a umožňuje regenerovat v klidu a pohodlí. A pokud je řeč o polštářích, o kterých jsem se zmiňoval, rád propaguji výplň z evropského husího peří. Takový polštář je měkký, a přesto dostatečně pevný. Složení materiálů lůžkovin i výplní dokáže povýšit komfort a kvalitu spánkové hygieny.
KAREL VÁGNER
zakladatel společnosti Dreambeds
Zakladatel společnosti Dreambeds jako první českému trhu představil značku švédských postelí Hästens. Se svými dlouholetými zkušenostmi v oblasti spánkové kultury se rozhodl učinit zdravý a kvalitní spánek na českém trhu dostupnější. V nabídce postelí značky Dreambeds naleznete široký sortiment postelí britských značek Vispring, Somnus, švédskou značku Zleep a také postele vlastní značky Aston, vyrobené z ověřených a osvědčených materiálů od nejlepších evropských dodavatelů
KONTAKT: