Před měsícem skončilo náročné období pro naše trouby. Pečení cukroví a dalších pochoutek na nich nechalo své stopy. Tito věrní pomocníci si zaslouží dobrou péči. Jak na pravidelnou údržbu i důkladnější čištění?
16.01.2018 Foto: archiv redakce
SILNÁ CHEMIE
Majitelé novějších trub mají vyhráno. Současné modely mají většinou speciální povrchovou úpravu, která usazování nečistot částečně zabraňuje. Některé trouby mají i programy na samočištění. Po vaření stačí zmáčknout knoflík a vše připečené se doslova vypálí. Pokud nemáte troubu s pyrolitickým nebo katalytickým samočištěním, nezbývá než sáhnout pro některý ze speciálních chemických přípravků. Zejména při odstraňování starých usazenin to bude trošku dřina. Pamatujte, že každý čistič musí nějakou dobu působit, a tuto doporučenou dobu nezkracujte. Pokud to výrobce nezakazuje, je výhodné aplikovat přípravek na ještě teplé stěny. Při čištění horkovzdušné trouby je třeba dbát, aby se přípravek nedostal do ventilátoru. Nakonec je také nutné troubu důkladně zbavit veškerých stop po chemii.
MAXIMÁLNĚ PŘÍRODNÍ
Stále více se rozhlížíme po způsobech čištění, které by neubližovaly přírodě tak jako koktejly chemikálií v běžných přípravcích. Nejen naše babičky by přísahaly na účinky jedlé sody, soli, octa i citronu včetně jejich kombinací.
Je to levné, šetrné a účinné, ale s odolnějšími připečenými usazeninami může být problém. Pro pravidelné čištění trouby si můžete namíchat pastu z jedlé sody, do které je možné přidat jakýkoliv ocet nebo citronovou šťávu. Pastu pak aplikujte v silnější vrstvě na stěny a nechte asi hodinu působit. Skvěle odstraní mastnotu.
NUTNÁ PREVENCE
Když je to možné, zajistíme, aby omastek při pečení neprskal a nevytékal. Pokud se tak náhodou stane a není možné přerušit pečení, posypte zasažené místo ihned solí. Na dno trouby také můžete dát alobal.
Efektivitu pečení příliš neovlivní a ušetří budoucí drhnutí. Nikdo to rád neslyší, ale zdaleka nejlepší prevencí velkého čištění je pravidelná údržba trouby. Zkrátka, bez práce nejsou koláče.
S AMONIAKEM OPATRNĚ: Celkem často se můžete setkat s receptem na čištění pomocí amoniaku. Doporučuje se dát do trouby přes noc misku se čpavkem a nečistoty by měly povolit. Tento způsob však není příliš účinný. Drsnější recept je nahřát troubu na 200 °C, vypnout, vložit do ní misku s 1/4 litrem amoniaku a misku 1 litrem vroucí vody a nechat přes noc. Všechny nečistoty se pak dají snadno otřít. Tento způsob je však nebezpečný kvůli možnosti poleptání sliznic, očí a zamoření kuchyně agresivními výpary.
Zdroj: Bydlení