Věděli jste, že velikost křesla je jedním z faktorů pohodlí a že pohodlí je subjektivní vjem? Nejen o tom, ale o všem, co si o křeslech jen tak „nevygooglujete“, jsme si povídali s designérem Michalem Karafiátem.
22.01.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Při navrhování je nutné znát dobře technologii výroby. Michal Karafiát se stará o design i technologii zároveň, což je jen ku prospěchu věci.
Vnímáte jako faux-pas, když křeslo v interiéru není ze shodné kolekce jako pohovka?
Vůbec ne, musí však stylově ladit se zbytkem interiéru. Při výběru křesla na vlastní pěst doporučuji konzultaci s designérem nebo lépe, když je solitérní křeslo součástí komplexního návrhu interiéru.
Platí pravidlo, čím větší křeslo tím pohodlnější?
Zde narážíme na problém velikosti lidského těla. Nelze totiž vyrobit jedno univerzálně velké křeslo vhodné pro každého. Člověk s výškou 170 cm bude mít jiné nároky na výšku a hloubku sezení než člověk s výškou 200 cm. Stejně tak to platí pro váhu člověka. Velikost křesla je tedy jeden z faktorů pohodlí.
Co se týče konstrukčního řešení, křesla z jedné série sedací soupravy (tj. element s dvěma područkami) se sedákem širokým 60 nebo 90 cm jsou naprosto stejně pohodlná. Na obou je použitý stejný typ pěn, podpružení atd. Pohodlí je subjektivní vjem, někomu vyhovuje, že se může rozvalit na měkké sedačce, druhému člověku zase vyhovuje tvrdý sedák a vysoký opěrák v křesle ušáku.
Podle čeho vybírat potahovou látku?
Nejprve každý samozřejmě volí barvu. Dalším faktorem je velmi často údržba látky, následuje její struktura a pak také haptické vlastnosti (jak látka působí na omak). Proto například v naší kolekci nabízíme nepřeberné množství vzorů a barev tak, aby byl výběr velkorysý a aby si vybral skutečně každý.
Jaké jsou aktuální trendy v čalounění?
Jako trend vnímáme ležérní čalounění, tj. jednoduché modulární sedačky s hlubokým sedákem, nízkým opěrákem, látka nemusí být příliš utažená, faldy jsou často žádané. Dalším trendem by mohly být pohovky či křesla s volným čalouněním, tzn. že pěna není na kostru lepená a lze ji jednoduše vyjmout, případně vyměnit. Tento trend je už vidět u velkých italských firem, u nás to ještě bude chvíli trvat…
Co si myslíte o rozkládacích křeslech či křeslech s úložným prostorem?
Rozkládací křesla mi dávají smysl v hotelích nebo studentských kolejích. Do privátního interiéru mi to připadá zbytečné. Proč by mělo křeslo primárně určené k sezení, sloužit jako postel či skříň?
S jakými tvary a materiály při výrobě křesla pracujete nejraději?
Zatím jsem navrhoval pouze dvě křesla, z toho jedno jako diplomovou práci. A obě byla tvarově velmi odlišná. Křesla jsou solitérní objekty, proto si nekladu mantinely, jaké tvary by mělo křeslo mít. Když navrhuji sedačku či křeslo, chci docílit maximální jednoduchosti tvarů.
Ing. MICHAL KARAFIÁT
Vystudoval obor design nábytku na Mendelově univerzitě v Brně. Pro značku Böhm, českého výrobce čalouněného sedacího nábytku, pracuje jako designér a technolog. To znamená, že má pod dohledem celý proces návrhu a výroby jednotlivých kusů nábytku. Ve volném čase se věnuje hudbě.
KONTAKT: BÖHM – ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK, prodejní místo Exit 112, Červený Kříž 252, Jihlava, tel.: 561 110 422 a 731 439 572, e-mail: info@exit112.cz, www.bohmsedacky.cz