28.02.2020
Komerční sdělení
Třídění odpadů není žádná věda. Ovšem, i to se, stejně jako celý svět kolem nás, rychle vyvíjí, a proto potřebuje legislativní změny. Jaké úpravy zákonů s sebou rok 2020 tedy přinese? Dotknou se pouze zpracovatelů odpadů a velkých společností? A na co si budeme muset nově dávat pozor při nakládání s odpady?
„Není nač čekat. Odpady už nepředstavují něco, čeho se chce společnost zbavit, ale jsou nám zdrojem, znovu využitelným materiálem i energií,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, který novou legislativu o nakládání s odpadem prosazuje.
Co nás čeká do roku 2030
Nejdůležitější změnou je částka poplatku za skládkování. Platba za odpad ukládaný na skládku se má do roku 2030 zvýšit z dnešních 500 korun až na 1 850 Kč.
Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Cílem je minimalizovat množství nevyužitého odpadu na skládkách, který může být recyklován či využit pro získání energie.
Navíc od roku 2030 nebude možné na skládku ukládat žádné využitelné odpady.
Zákon však myslí i na pozitivní motivaci. Uplatňuje ji prostřednictvím takzvané třídicí slevy. Tu budou moci využít obce, ve kterých se vytřídí alespoň 45 % plastů, papíru, skla a biologicky rozložitelného komunálního odpadu a pokud po roce 2027 dojde k navýšení na 75 %.
Motivace pro občany
Nová legislativa myslí samozřejmě i na občany. Zavede takzvaný systém PAYT (pay, as you throw – zaplať, kolik vyhodíš), díky kterému by občané mohli platit pouze za opravdu vyprodukovaný směsný odpad.
Zálohový systém na PET lahve?
Zákon prozatím zálohování PET lahví nenařizuje, ale ani nezakazuje. Jediné nařízení v tomto ohledu je, že výrobce musí zařídit možnost zpětného odběru všude, kde lahve uvádí na trh.
Oleje a tuky do domácího odpadu nepatří
Přestože už se dlouhé roky ví, že olej bychom rozhodně neměli lít do záchodu ani do odpadu ve dřezu, stále mnohé odrazuje po každém smažení tuk schraňovat a vozit na sběrný dvůr. Od letoška mají obce povinnost třídění tuků a olejů svým občanům umožnit.
Třídění nám jde
Češi dlouhodobě s tříděním odpadu nemají problémy, proto patří mezi nejlepší v Evropě. Poslední údaje hovoří o tom, že nás třídí minimálně 73 %. To není vůbec špatné, ale prostor pro další zlepšení tu jistě ještě je!
Zdroj: www.samosebou.cz