05.06.2024
Komerční sdělení
Nemovitosti v zahraničí lákají Čechy k investici čím dál více – ať už k vlastní rekreaci, či jako nástroj zhodnocení peněz a zajištění do budoucna. Jaké jsou možnosti pořízení domu či apartmánu za hranicemi a které destinace jsou nejoblíbenější?
Nemovitosti v zahraničí kupují i třicátníci a na hypotéku
Není to tak dávno, co o reality v jiných zemích (zejména jižních a přímořských) měli zájem především čeští senioři. Typický kupec však omládl a nemovitost již nekupuje jen pro vlastní relax, ale i z investičních důvodů. Problém není ani s hypotékou, tuzemské banky nabízejí americkou variantu, u které však musíte ručit jinou nemovitostí na území ČR. Můžete také využít služeb zahraniční banky, počítejte však s dokládáním podrobných dokumentů a nejspíše i zdlouhavějším procesem.
Investice do nemovitostí jako jistota
Nemovitosti považují Češi za stabilní investici s nízkým rizikem ztráty a do „konzervativních cihel“ vkládají peníze nejraději. Sázejí na konstantní růst hodnoty nemovitosti a zároveň získají pěkné místo k rekreaci či bydlení nebo další příjem z krátkodobých pronájmů.
Za stejnou cenu více muziky
Rozhodování mnohým usnadňuje vyšponovaná cena českých nemovitostí – obecně se dá v Česku za podobné peníze pořídit byt ve městě či chalupa na venkově, v zahraničí vám stejný obnos bude stačit na rodinný domek u moře či apartmán v horách. Záleží však nejen na technickém stavu a vybavení nemovitosti, ale zejména na lokalitě. Někteří investoři se zase soustředí na pořízení bytů v metropolích a jejich dlouhodobé pronajímání.
Výrazný nárůst zájmu o nemovitosti v zahraničí byl patrný již na začátku pandemie covidu-19, ještě větší vzestup pak vyvolalo napadnutí Ukrajiny Ruskem a obavy z budoucí geopolitické situace.
Populární státy pro nákup zahraniční nemovitosti
Mezi nejoblíbenější státy, ve kterých Češi nakupují reality, patří známé dovolenkové destinace i nejbližší země: Chorvatsko, Rakousko, Itálie, Řecko, Španělsko, Slovensko, Švýcarsko, Bulharsko, Egypt, Maroko, ale také Rumunsko, Albánie či Gruzie, kde jsou nemovitosti na naše poměry levné, nebo vzdálenější Dubaj, Bali, Argentina či Kostarika. Průměrná částka, kterou za zahraniční nemovitost Češi vydávají, je asi 150 000 eur (zhruba 3,8 milionu Kč).
Když jde o peníze, opatrnosti nezbývá
Pokud byste si také chtěli pořídit domek na pláži nebo hotel v Alpách, určitě zvažte všechny faktory a svůj plán si pečlivě propočítejte. Spojte se s profesionály, kteří se na danou lokalitu zaměřují a znají všechny právní náležitosti. V neposlední řadě je velmi vhodné na místo osobně zajet a přesvědčit se nejen o stavu prodávané nemovitosti, ale také o místních poměrech.