Pohovka je ve většině obytných prostorů jediným prvkem, který nabízí okamžitou možnost pohodlí a odpočinku, a je tedy zpravidla jako první podrobena „testu“. Jak vybírat, aby test vyšel co nejlépe, radí architekt Filip Hejzlar ze studia de.fakto.
24.04.2017 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: Lukáš Hausenblas, archiv redakce
Jakou přidanou hodnotu dostane klient, který svěří realizaci interiéru profesionálovi?
Hlavní výhoda spočívá v komplexnosti řešení a vytěžení maxima potenciálu, který daný prostor nabízí. Architekt musí nejprve rychle a v maximálním rozsahu načíst informace o klientovi – jak žije, jak uvažuje, co mu dělá radost a jak reaguje na různé podněty. Poté musí analyzovat všechny klady i limity řešeného prostoru a z těchto vstupních indicií vytvořit uniřešení s racionální podstatou, která splňuje požadavky na ucelenost, estetiku a funkčnost. Za toto řešení se architekt – dobrý architekt – musí umět zaručit.
Liší se očekávání klienta od reálného řešení?
Je zcela běžné, že architekt vyřeší velké množství situací, aniž by si jich byl klient dopředu vědom, a vytěží ze zadání mnohem víc potenciálu, než se v něm na první pohled ukrývalo. To samozřejmě pokládám za zcela standardní průvodní jev služby dobrého architekta a jako závazek vůči každému, kdo do služeb ateliéru vloží důvěru. U významné části mých nových klientů se často stává, že je kontakt s mou osobou pro klienta vůbec první kontakt s architektem. Klient je tak často pozitivně překvapen, do jaké míry mám každou myšlenku a řešení promyšlené.
Kdy se rozhodujete pro výrobu sedacího nábytku ve vlastní truhlárně namísto využití nábytku od vybraných výrobců?
Taková situace tvoří přibližně pětinu projektů z kategorie privátní interiér. Jde o situace, kdy jsou prostorové nároky velmi ztíženy či mají amorfní tvar. Atypickým řešením je tak lépe využít prostor. Lze dosáhnout nekompromisního řešení, sedací nábytek tak mohu zcela vytvarovat a přizpůsobit danému zadání. Často se stane, že těžce uchopitelný prostor získá díky atypickému řešení zcela nový smysl a rozměr.
Jak významnou roli má sedací nábytek v interiéru?
Interiér vnímám jako soubor mnoha různorodých veličin, které musí harmonicky spolupůsobit a být v rovnováze. Proto bych nerad tvrdil, že by měl sedací nábytek v interiéru větší či menší význam. To je pohled architekta. Z pohledu uživatele je sedací nábytek ve většině obytných prostor jediný prvek, který nabízí okamžitou možnost pohodlí a odpočinku. V tomto úhlu pohledu je tedy význam sedacího nábytku zásadní.
Jaké jsou obecné trendy a co oslovuje vás?
Jako dlouhodobý trend v moderním sedacím nábytku vnímám možnost transformakátní ce jedním pohybem z režimu „pohovka“ do režimu „lůžko“, případně do jiných poloh. Rozložit sedačku dříve znamenalo náročnou manipulaci. Trendem je tento proces zjednodušit na maximálně jeden jednoduchý a nenáročný pohyb.
Kolik by měl klient investovat do pohovky a dalšího sedacího nábytku?
Tolik, aby úroveň kvality a zpracování sedacího nábytku byla adekvátní ke zbytku interiéru. Nábytek musí splňovat vše, co od něj v dané situaci požadujeme. Pokud je otázka směřována na kvalitativní požadavky, ty jsou u sedacího nábytku naprosto stěžejní. Vnitřní výplň a potah mají vliv na to, jak sedačka působí na oko i na omak, a také určuje jeho vizuální životnost. Požadavek na vysokou kvalitu mechanismu v případě rozkládání je také stěžejní, protože v případě jejího selhání je často daný sedací nábytek nepoužitelný.
Máte nějaké další praktické rady a tipy, které můžete díky mnohaleté praxi poskytnout našim čtenářům?
Hlavní rada zní – nevycházet z dogmat „sousedka říkala“. A současně najít odvahu plnit si své sny. K čemu se neodváží už během realizace, později většinou neudělají.
TYP, ČI ATYP? Výroba nábytku na míru poskytuje možnost maximálního využití prostoru. Bohužel má jistá omezení, a to především v případě rozkládacích systémů. Ty se celkem složitě vyvíjejí a testují. Jejich výroba se vyplatí pouze u sériové produkce.
Ing. arch. FILIP HEJZLAR
Absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura a stavitelství. Od roku 2010 je jedním z hlavních architektů v týmu studia de.fakto. Letos se stal řídícím partnerem a spolu s architektem Martinem Sladkým vedou tým odborníků v oboru architektury a designu.
KONTAKT: DE. FAKTO CZ, Vinohradská 283/52, Praha 2, tel.: 224 233 815, e-mail: defakto@defakto.cz, www.defakto.cz