Překážkou na cestě k pohodlnému bydlení často není ani tak omezený počet metrů čtverečních jako spíš ne zcela vyčerpaný potenciál bytu. Tipy, jak ho vytěžit na maximum, jsme pro vás připravili ve spolupráci s architektem Janem Gabrielem ze studia Artikul.
29.12.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: Lukáš Hausenblas
ZEPTEJTE SE ARCHITEKTA
Ano, nebudeme si nic nalhávat – zařizování malého bytu není legrace. Chce to buď pořádnou dávku prostorové představivosti, kreativity a kombinačního a logistického ducha, anebo šikovného architekta. Volíte-li druhou možnost, nečekejte a přizvěte ho už ve fázi samotného výběru nemovitosti.
Získáte tak okamžitou zpětnou vazbu, jak daný prostor hraje do karet vašemu životnímu stylu a konkrétním potřebám. „Když pracujete s už pořízeným bytem, jehož dispozice není optimální, nějaké řešení se samozřejmě vždycky najde. Často je však zbytečně dražší či technicky složitější, než by muselo být,“ upozorňuje Ing. arch. Jan Gabriel.
SVĚTLO VE VAŠICH SLUŽBÁCH
Při výběru bytu s nepříliš velkorysou plochou si zvlášť všímejte jeho orientace ke světovým stranám a velikosti oken. Ty totiž rozhodují o tom, kolik přirozeného světla sem bude přicházet, jak celý prostor bude vyznívat a jak se v něm budete cítit. Obecně platí, že byt s okny na sever bude působit zbytečně ponuře a stísněně. Jihozápadní orientace naopak podpoří pocit vzdušnosti a prosvětlenosti.
OTEVŘENÁ DISPOZICE
Obligátní hamletovská otázka malých bytů zní: členit, či nečlenit? „Vždy se vyplatí prostor co nejvíc otevřít a eliminovat veškeré chodby a příčky, které ho nejen opticky tříští, ale vlastně nemají ani žádnou funkci. Potřebujete-li prostor jakkoli dělit, je dobré hledat variabilní řešení a vsadit na odlehčené materiály, které nestojí v cestě světlu. Příkladem takového řešení může být optické oddělení pomocí nábytku nebo jen stěna z pískovaného skla, která decentně oddělí prostor koupelny,“ vysvětluje Jan Gabriel.
DŮM NA KOLECH: Projekt, kterému architekti ze studia Artikul říkají pracovně Dům na kolech, je ukázkou bydlení, které souzní se současným trendem nomádského „consume less“ životního stylu. „Jde o designový domek se vším všudy – něco mezi karavanem a mobilheimem, který nabízí plnohodnotné bydlení s tím rozdílem, že se dá navíc ještě ‚zabalit‘ a kamkoli převézt. Člověk k němu nepotřebuje mít stavební povolení a pro řadu lidí může být velmi osvobozující i v tom, že jde o velmi snadnou a rychlou cestu k vlastnímu bydlení bez velké finanční zátěže,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Gabriel.
ŘEŠENÍ NA MÍRU
Základem efektivního využití prostoru je nábytek ušitý na míru. „Tato investice, jakkoli se může zdát na počátku vyšší než do typového nábytku, se vám několikanásobně vrátí. Kromě toho, že je to jeden z faktorů, který může přispět ke zhodnocení nemovitosti, jde o záležitost, která zvýší její užitnost,“ konstatuje architekt. Jako u všeho ale musí být vydána s jasně definovanou myšlenkou na účel, kterému má sloužit.
„Budete-li například takto řešit úložné prostory, myslete nejen na to, kolik jich potřebujete, ale i na jejich vnitřní uspořádání. Ve chvíli, kdy budete výrobu nábytku zadávat, byste měli mít už zcela konkrétní představu, co kde bude uložené.“
ČISTÁ OPTIKA
Zařizování prostorově úsporného interiéru chce hodně kázně, která by se měla promítnout i ve výběru materiálů. „Obecně platí heslo minimalismu – čím méně, tím lépe. Řešíme-li například podlahu, je dobré, aby byla v celé ploše bytu jednotná, abychom ji mohli vnímat jako kompaktní celek. Totéž platí pro nábytek, který by měl být z jednoho, maximálně z kombinace dvou materiálů. Výsledek bude působit opticky čistěji a v porovnání s nábytkem vyrobeným z mnoha materiálů může představovat i citelnou finanční úsporu,“ dodává architekt Jan Gabriel.
***
ARTIKUL ARCHITEKTI
Mladý architektonický ateliér působí od roku 2013 pod taktovkou partnerů Jana Gabriela, Pavla Lejdara a Jakuba Vlčka.
Portfolio jejich projektů je rozmanité. Vedle běžných staveb, rekonstrukcí a soukromých a komerčních interiérů se v něm objevuje i experimentální tvorba hledající nové formy bydlení. Tým ateliéru dnes tvoří 6 architektů, od loňského roku funguje také jeho pobočka ve Vídni.
KONTAKT: www.artikul.eu