To, že za vás myčka umyje nádobí, je dnes samozřejmé. Výsledek můžete ovlivnit volbou správného programu i mycího prostředku. K vaší spokojenosti ale přispěje i to, zda při tom nespotřebuje zbytečně moc vody či energie, a také zda vás při mytí nebude rušit.
04.01.2019 Připravila: Libuše Lhotská
Úsporná opatření
Při výběru myčky se zajímejte o energetickou třídu. Úsporné myčky mají označení A++ a A+++. Nižší spotřeby dosahují výrobci například akumulací tepla, které se následně využije při prvním oplachování. K ekonomičtějšímu provozu přispívá i nižší spotřeba vody.
Za úsporné jsou dnes považované myčky se spotřebou okolo 10 l. Menší spotřeby lze docílit například efektivnějším systémem oplachování nebo tak, že se na předmytí nádobí použije voda, která posloužila v předchozím cyklu na poslední opláchnutí. Některé moderní myčky jsou vybavené technologií, která podle potřeby reguluje spotřebu vody tak, že zjistí míru znečištění vody použité na mytí a podle toho nastaví optimální množství vody potřebné na poslední oplachování.
Důležité decibely
Víte, jaký hluk vás ruší a jaký už nevnímáte jako nepříjemný? I když vás provoz myčky nepřipraví o sluch, mohou vás zvuky, které během intenzivní části mycího a oplachovacího cyklu vydává, na několik let připravit o dobrou náladu.
Skutečnost, že může myčka svým provozem rušit, si často lidé uvědomí, až když ji umístí v obytné kuchyni, kde přijímají návštěvy nebo tráví večery sledováním televize či poslechem hudby. Za nízkou hlučnost, která je srovnatelná s tlumeným hovorem, se považuje hladina okolo 40 dB. Při volbě vhodného typu je však třeba zohlednit fakt, že se hlučnost počítá logaritmicky, což v praxi znamená, že nárůst o 3 dB představuje dvounásobný hluk. Nechcete-li tedy být rušeni, vyberte si raději typ s hlučností do 45 dB.
Zdroj: SVĚT KUCHYNÍ