16.03.2021
Komerční sdělení
Jaro už klepe na dveře a zahrádkáři se připravují na nejkrásnější období roku. Na jarní péči čeká i trávník, proto je třeba nezanedbat důkladnou přípravu. Odměnou bude krásný a prosperující trávník po celé léto.
Odborník z Hornbachu přináší šest tipů, jak se o trávník správně postarat.
1. Čištění půdy
Trávníková sezóna obvykle začíná v březnu, kdy definitivně zmizí sníh. Při zakládání nového trávníku je důležité půdu správně připravit na setí nebo položení trávníkového koberce. Obnova trávníku není tak pracná – půdu stačí po zimě důkladně vyčistit. Odstraní se z povrchu listy, kameny, stará tráva, kořínky a jiné nečistoty. Tráva se po zimě může také posekat, je však třeba dostatečně dlouho počkat po roztání posledního sněhu (alespoň tři týdny). Pokud se poseká trávník, který je ještě příliš vlhký, riskuje se poškození křehkých kořínků.
Foto: HORNBACH
2. Provzdušnění (vertikutace)
Vertikutace znamená šetrné nařezávání travních drnů za účelem odstranění staré trávy, plevele a mechu. Vytvoří se tak prostor pro nová, zdravá a silná trávová stébla. Provzdušněním se též probere tráva po zimním spánku, je však třeba vše provádět opatrně. „Vertikutace na jaře s sebou přináší určitá rizika, takže provzdušňujte, jen pokud je to nevyhnutelné. Nařezáváním trávních drnů sice zlepšíte proudění vzduchu a vody, ale vytváříte také prostor pro vniknutí plísní a plevelů,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Foto: HORNBACH
3. Odstranění plevele a mechu
Dokonalého trávníku se však nedosáhne jen vyčištěním půdy po zimě. Aby se zabránilo rozmnožení plevele v trávníku, musí se půda důkladně dočistit. „Na takového dočištění použijte k přírodě šetrný herbicid, nepoužívejte přípravky s obsahem glyfosátu. I když jsou přípravky s glyfosátem mimořádně účinné, jsou nerozpustné ve vodě a velmi škodlivé pro živé organismy. Volte proto přípravky na biologické bázi, které místo glyfosátu obsahují kyselinu octovou nebo pelargonovou. V Hornbachu už přípravky s obsahem glyfosátu nenajdete, v roce 2016 jsme je vyřadili z nabídky produktů,“ upřesňuje David Benda.
4. Hnojení
Sytě zelenou barvu trávníku dodá dostatečná výživa pro zdravý růst. Hnojivo doplní v půdě potřebné prvky, které se vyčerpaly v období minulé sezóny. Zároveň může pomoci při likvidaci plevele, trávník se také rychleji regeneruje po dlouhé zimě. „Na jaře se trávník hnojí každých čtyři až pět týdnů. Hnojte jen v požadovaném množství, jak je uvedené na obalech. Vybírejte hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pokud zakládáte nový trávník, zvolte hnojivo s vyšším obsahem fosforu, který podpoří tvorbu kořenů,“ radí odborník David Benda.
5. Obnova prázdných míst
Pokud se objeví na trávníku po zimě holá místa, je třeba na ně vysít travní semeno začátkem jara, aby do léta stihla tráva dorůst. V tomto případě se postupuje stejně jako při vysévání nového trávníku.
Foto: HORNBACH
„Půdu jemně rozhrabte a nasypte rovnoměrnou vrstvu travního osiva. Semena dobře zalijte. Abyste semena ochránili, můžete půdu přikrýt jemnou vrstvou sena. Takto odradíte ptáky od toho, aby si na semenech trávy pochutnali, a též tím zabráníte odplavení semen při deštích. Přidejte hnojivo s vyšším obsahem fosforu, abyste podpořili růst nových kořenů. První klíčky budou vidět v průběhu dvou až tří týdnů, v závislosti na počasí,“ prozrazuje David Benda.
6. První zavlažování
V období jara jsou noci stále ještě chladné, není proto nutné trávník zavlažovat. Pravidelné zavlažování se doporučuje v období mezi červnem a říjnem, frekvence závisí na teplotě a vlhkosti.
Foto: HORNBACH
„V současnosti je velmi jednoduché zajistit zavlažování trávníku. Zahradu můžete zavlažovat ručně, nebo částečně či plně automaticky. Automatické zavlažování se postará o veškerou práci,“ uzavírá odborník David Benda z Hornbachu.
Více informací na: www.hornbach.cz