Na téma zdravého životního stylu toho bylo napsáno mnoho. Všimli jste si ale, že většinou se ve spojitosti s ním mluví o sportu nebo vyvážené stravě? O dost méně už o tom, že základem zdravého životního stylu je život ve zdravém prostředí. Pokud zrovna stojíme na kraji rušné dálnice, kudy proudí stovky aut, negativní dopad na svůj organismus v podobě prašnosti, hluku a emisí, si snadno uvědomujeme. Věděli jste ale, že podobně může vaše tělo trpět v běžném domě?
12.11.2018 Komerční sdělení , Foto: archiv redakce
V budovách trávíme téměř 90 % času. Zdaleka ne všechny interiéry jsou však vhodné k dlouhodobému pobytu. Místo pohodlného zázemí a zdravého prostředí, které by snižovalo únavu, zlepšovalo koncentraci i pracovní výkony či přispívalo k celkovému komfortu, trpí řada domů tzv. „syndromem nemocných budov“.
Příčinou bývají jak chyby v systémech vytápění, větrání a chlazení, tak i v jejich nesprávném nastavení a používání, nebo vysoká hladina škodlivých látek uvolňovaných do vnitřního prostředí ze stavebních materiálů a vnitřního vybavení.
Formaldehyd a těkavé látky
Vzduch uvnitř budov obsahuje více než 170 zdokumentovaných látek, které mohou mít za určitých podmínek významný negativní dopad na zdraví člověka. Jedná se například o formaldehyd či benzen. Spolu s dalšími látkami znečišťujícími vnitřní prostředí mohou působit respirační potíže, alergie a obecně mít dopady na imunitu. Jejich zdrojem jsou velmi často stavební materiály, nábytek, podlaha, koberce, ale i osvěžovače vzduchu, úklidové prostředky a někdy dokonce tiskoviny či elektronika.
Jak se škodlivým látkám vyvarovat?
Cesta ke zdravému prostředí v našem domově je relativně jednoduchá. Při nákupu dejte přednost přírodním nebo inertním materiálům, které obsahují minimum těkavých organických látek a dalších škodlivin (rostlé dřevo, přírodní kámen, kov, sklo, keramika). V interiéru udržujte teplotu v rozmezí 18 – 24°C a vlhkost 30 – 60%. Při vyšších hodnotách totiž dochází u některých výrobků k rychlejšímu uvolňování škodlivin. A především nezapomínejte často větrat! Nevětrané prostory způsobují u řady látek významně vyšší koncentraci škodlivin.
„Klientům radíme větrat alespoň třikrát denně v délce 3 – 10 minut, a to zcela otevřeným oknem, ideálně pak na protilehlých fasádách“, říká Miloš Petr, vedoucí týmu záručních závazků a kvality ve Skanska Reality a dodává: „Účinným větráním lze navíc zabránit rosení na sklech a okenních rámech, které v krajním případě může vést až ke vzniku plísní na povrchu konstrukcí.“
Akustický a vizuální komfort
Nejedná se však pouze o látky, které dýcháme. Vyšší pohodu, regeneraci a pocit klidu domova zvyšuje také akustický komfort, tedy například to, aby naše domácnost nebyla rušena nežádoucími zvuky z ulice, od sousedů, případně ze společných částí domu, například vibracemi od výtahu. Pokud si kupujete nově postavený byt, není se čeho obávat. Přísná legislativa dbá na to, aby stavební firma zajistila dostatečné odhlučnění každého bytu - akustická měření s přísnými limity se provádí před kolaudací každého bytového domu.
Dalšími kritérii, která zvyšují váš uživatelský komfort v bytě, jsou dostatečná denní osvětlenost vaší domácnosti, ale i to, zdali vidíte z bytu oblohu. Bylo prokázáno, že zraková pohoda příznivě působí na psychofyziologický stav vašeho organizmu.
Certifikace BREEAM pomůže vybrat zdravý byt bez jedů
Ve Skanska Reality vzali myšlenku šetrného stavění a zdravých domácností velmi vážně. Tým specialistů neustále pracuje na nových inovacích a způsobech, jak zlepšit vnitřní i venkovní prostředí domovů, které staví. Jako první developer v Česku například představil v rámci rezidenčního projektu Botanica K systém splachování toalet nikoli pitnou vodou, ale přečištěnou vodou, která odteče z umyvadel, van a sprch. Tento projekt si také nechala Skanska Reality ohodnotit certifikací BREEAM, jedním z nejrespektovanějších systémů pro hodnocení budov z hlediska environmentálního, sociálního a ekonomického. Mezi posuzované kategorie v rámci certifikace bytového domu patří například i zdraví a kvalita vnitřního prostředí.
Dalším projektem s precertifikací BREEAM, je druhá fáze bytového domu Port Karolína. „V projektu Port Karolína reagujeme na stále sílící poptávku po udržitelném bydlení. Logicky tím navazujeme na lokalitu, která pro zdravý životní styl nabízí i dostatek sportovního vyžití,“ říká Lukáš Maděra ze Skanska Reality.