07.09.2020
Komerční sdělení
Společnost USSPA zastoupená advokátní kanceláří Noerr vyhrála důležitý spor vůči dovozci čínských kopií svých vlajkových produktů a zamezila tak dovážení kopírujících výrobků na místní trh. Rozhodnutí soudu je mimořádnou událostí v oblasti ochrany průmyslových práv, a hlavně dalším krokem v dlouhodobém snažení tradičního českého výrobce vířivek o kultivaci poměrů v oboru spa a na trhu obecně.
Po třech letech intenzivního vývoje představila v roce 2015 společnost USSPA novou, revoluční generaci privátních vířivek, jejichž design vytvořil MgA. Filip Streit ze studia Divan Design a interní designer společnosti ak. soch. Petr Slanina. Následující rok byla nová řada oficiálně představena na největší oborové výstavě ve francouzském Lyonu a postupně uvedena na zahraniční trhy. Nová řada díky svému designu, technickým inovacím a souvisejícím aktivitám spojeným s uvedením na trh společnost katapultovala z krize, s kterou se potýkala od roku 2008. První rok po uvedení USSPA uzavírala se 70% nárůstem prodeje v ČR.
V roce 2017 se společnost rozhodla ochránit základní rysy a nosné znaky nového designu vířivek, které tvořily specifické tvarosloví designu řady privat spa. Výsledkem byly mimo jiné 4 průmyslové vzory chránící: tvar horního lemu; tvar madel; tvar a zakomponování ovládacích prvků; tvar předsazených opěradel sedáků a lehátek (průmyslové vzory společenství).
„Na jaře 2017 se k nám dostaly fotografie rozpracovaných forem vířivek výrobce v Číně, založených jednoznačně na našem designu. V listopadu 2018 už tento výrobce (Infinity Spa & Wellness CO., LTD) vystavoval v Lyonu tři modely své nové řady jasně kopírující náš design, dokonce na stejném vnitřním půdorysu. Na jaře 2019 jsme narazili na prodejce těchto kopií v ČR, na Slovensku a v dalších evropských zemích“ vypráví Kateřina Kadlecová.
Společnost USSPA nejprve na porušování svých práv upozorňovala dovozce skrze svého patentového zástupce a vyzývali je ke stažení kopií z trhu. Vzhledem k jejich přístupu se nakonec spojili se svým právníkem Mgr. Bořivojem Líbalem a postupovali pak právní cestou. „V první řadě nám ale šlo o to prokázat platnost a uplatnitelnost základních morálních hodnot a přispět tak ke kultivaci trhu obecně. Krást se prostě nemá! Věříme, že každý subjekt má možnost se prosadit, ale nesmí to být parazitováním na tom, kdo si už svou cestu nesnadno prošlapal,“ vysvětluje Kateřina Kadlecová, ředitelka USSPA.
Soud, který trval více než rok, měl za jednoznačně prokázané nejen to, že dovozce skladoval, propagoval a nabízel k prodeji napodobeniny výrobků USSPA, ale i to, že se vůči USSPA dopustil nekalosoutěžního jednání. Advokátní kancelář Noerr tak pomohla určit precedens nejen v oboru vířivek, ale i ochraně průmyslových práv jako takových.
Bořivoj Líbal, spoluřídící partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, říká: „Od samého počátku jsme se snažili dohodnout smírně, a to na naléhání a při vynaložení nemalých nákladů našeho klienta, dokonce po dobu několika měsíců. Vzhledem k tomu, že dovozce a distributor napodobenin klientových vířivek nehodlal přistoupit na, pro klienta, principiální uznaní toho, že se dopustil porušení práv k průmyslovému vlastnictví klienta, byli jsme nuceni setrvat na naší žalobě. Díky rozsudku máme teď postaveno na jisto, že společnost, která nechtěla uznat porušování práv z duševního vlastnictví, se dopouštěla nekalosoutěžního jednání a je povinna se tak zdržet dovozu, nabízení, propagace, prodeje a skladování příslušných výrobků porušujících práva průmyslového vlastnictví.
Tento rozsudek prokázal, že ochrana průmyslových vzorů, která stojí nemalé finanční prostředky, má smysl a klient se na ni může při identifikaci jiných narušitelů spolehnout.“
- za 25 let investovala společnost přes 5,2 milionu korun do ochrany průmyslových práv
- aktuálně vlastní 6 patentů, 5 průmyslových vzorů, 4 užitné vzory a 17 ochranných známek v ČR, Evropském společenství a USA
- patent získala USSPA již v roce 1998 - na speciálně tvarovanou víceúčelovou koupelnovou vanu; tehdy jejich patentovaný princip okopírovala německá společnost Hansgrohe, s kterou se nakonec dohodli na licenci
- od roku 2002 společnost vyrábí vlastní spa (do té doby dováželi skořepiny a komponenty od amerického výrobce a spa pak v ČR kompletovali)
- kopie vlastní vířivky českého výrobce se objevila na českém trhu v roce 2007 (původ Čína, napodobenina modelu Taurus), další byly zaznamenané již v roce 2006 na oborové výstavě ve Francii (napodobeniny modelů Orion a Lyra), následovaly kopie přídavné vířivky Combi Spa
- od té doby USSPA opakovaně vymáhala svá práva u dovozců kopií, ale marně… až do průlomu v letošním roce
Více na www.usspa.cz