Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Prostor zdobí práce současných výtvarníků a designérů, z nichž někteří se zabývají také architektonickými motivy. Například malíř Martin Herold zpracoval několik realizací Martina Reinera, architekta stavby. Dalšími autory, jejichž obrazy doplňují interiér, jsou Népheli Barbas a Pavel Příkaský. Nepřehlédnutelný akcent tvoří výrazné barevné vázy od mladého sklářského výtvarníka a designéra Františka Jungvirta.

Foto: PETER FABO

Zrekonstruovaný pražský byt v duchu emociálního funkcionalismu

1

Rekonstrukce bytu v činžovním domě ze 30. let minulého století zcela naplňuje potřeby současných majitelů a zároveň ctí hodnoty starých časů. Autorem stavby byl architekt a sochař Martin Reiner, jehož tzv. emocionální funkcionalismus citlivě reflektují architekti z 0,5 Studia.

29.11.2021 Připravila: Jana Polomová

Byt na pražské Letné byl ještě donedávna v původním stavu, který novým majitelům nevyhovoval. Jedním z jejich hlavních požadavků byla změna dispozice ze 3+1 na 3+kk. Architektům se podařilo proměnit rozvržení prostor s minimálními stavebními zásahy: „Byt byl dispozičně rozvržen na 3+1. Jeden malý pokoj tvořila malá místnost pro služebnou a další menší místnost byla samostatná kuchyně. Obě tyto místnosti byly směrovány do vnitrobloku a jejich spojením vznikla komfortní ložnice,“ upřesňuje Vít Svoboda z 0,5 Studia.

Majitelé jsou s rozvržením bytu velmi spokojeni. Velkorysá knihovna splnila očekávání a dobře slouží nejen k uskladnění knih, ale také jako pracovní kout a pozadí pro sledování televize. Byt se líbí i návštěvám, které si často fotí kuchyni ve výrazných barvách. Foto: PETER FABO

Kuchyně se stala součástí hlavního obytného prostoru a ostatní části bytu zůstaly v původní stopě dispozic. Majitelé mají blízko k současné umělecké scéně, dalším zásadním momentem projektu tedy bylo také zachovat kontext stavby: „Investor se obrátil na naše studio, protože máme zkušenosti s rekonstrukcemi starších bytů. Dle našich referencí usoudil, že právě my budeme vhodní pro zpracování bytu v tomto domě v duchu emociálního funkcionalismu.

Kuchyně s ostrůvkem v kombinaci syté modré a černé barvy tvoří výrazný akcent hlavního obytného prostoru. Od vstupní haly ji oddělují posuvné dveře, které z jedné strany jemně odrážejí modrou kuchyni a rozptylují světlo na nerezové ploše a ze strany druhé příjemně narušují svým sytě červeným nátěrem převahu bílých ploch vstupního prostoru. Foto: PETER FABO

Pracujeme často s historickými odkazy a snažíme se je začlenit do nového návrhu. Barevnost v ložnici, dětském pokoji a chodbě jsme zvolili bílou neutrální. Zde jsme bílý nábytek pouze lehce tvarovali, aby odkazoval na zaoblené křivky typické pro činžovní dům architekta Martina Reinera. Výrazně červené dveře do obývacího pokoje jsou většinu času zasunuty a v případě jejich vysunutí červená barva evokuje stopku. Dveře s nerezovým povrchem ze strany obývacího pokoje prostor spíše zrcadlí a opticky zvětšují. Na vestavnou knihovnu je použita dubová dýha, která je více v tradičním duchu. Vestavná kuchyně je umístěna v hloubce dispozice domu.

Majitelé jsou s rozvržením bytu velmi spokojeni. Velkorysá knihovna splnila očekávání a dobře slouží nejen k uskladnění knih, ale také jako pracovní kout a pozadí pro sledování televize. Byt se líbí i návštěvám, které si často fotí kuchyni ve výrazných barvách. Foto: PETER FABO

Nesnažili jsme se jí dělat světlejší, naopak jsme použili tmavší modrou barvu, která je následně akcentována umělým osvětlením. Funguje dobře v dialogu s červenými posuvnými dveřmi.“ Právě nábytek zhotovený na míru prostoru volně cituje geometrické prvky architektury domu.

Investor se obrátil na naše studio, protože máme zkušenosti s rekonstrukcemi starších bytů. Dle našich referencí usoudil, že právě my budeme vhodní pro zpracování bytu v tomto domě v duchu emociálního funkcionalismu. Foto: PETER FABO

Odkazy v podobě jemných oblouků a elementárních barev připomínají některé dobové realizace například ve stylu Bauhaus. Okna a dveře byly citlivě repasovány, přibyly pouze výše zmíněné posuvné dveře do obytné místnosti.

V koupelně a na toaletě byla použita mozaika ze slinuté dlažby, odkazující k dobovému stylovému výrazu. Foto: PETER FABO

Také původní dřevěné podlahy v celém bytě byly sjednoceny, jednotlivé parkety repasovány a doplněny. Interiér letenského bytu o rozloze 86 m2 splňuje všechny aktuální nároky na bydlení po funkční i estetické stránce, a přitom zůstává v souladu se svým původem.

PlánekFoto: PETER FABO

***

MgA. VÍT SVOBODA, MgA. PAVEL NOVÝ

0,5 STUDIO

„Investoři se na nás často obracejí s tím, že se jim líbí náš přístup. Ten díky tomu musíme neustále vyvíjet...“

0,5 STUDIO

Gerstnerova 5, Praha 7 / +420 728 535 891, +420 602 781 098/

www.05studio.cz /info@05studio.cz

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP