19.12.2022
připravila: Jana Polomová
Kreativní dvojice architektek z ateliéru ANNY Architects uchopila interiér bytu v novostavbě na Barrandově tak, že dokonale naplňuje všechny potřeby jeho obyvatele, a ještě přitom zaujme množstvím světla i stylovou čistotou se zdobnými detaily. A jeho leitmotiv? Kvalitní materiály, neutrální odstíny a nadčasová řešení.
Foto: Václav Novák
Proč investor oslovil právě vás?
Na základě referencí z našich ostatních projektů, které ho po prozkoumání zaujaly, a zároveň i díky doporučení svého známého, který s námi měl pozitivní zkušenosti z předchozího projektu. Myslíme, že je vždy důležité, aby investor souzněl s prací a stylem „vybraných“ architektů a byl si jistý, že se mu práce konkrétního studia/ateliéru líbí. Předejde se tak v budoucnu nedorozuměním, kdy má klient například úplně odlišný vkus a styl, který pak chce častokrát na sílu necitlivě prosadit v rámci své nemovitosti s tím, že jsou z toho pak obě zúčastněné strany akorát nešťastné, jelikož se názorově nepotkávají. Nejdůležitější je zkrátka vždy důvěra a vzájemný respekt, troufáme si říct, že to je základ každého dobrého projektu.
Jaké byly představy a požadavky investora?
Hlavní požadavek byl vymyslet koncepci bytu tak, aby byl co nejvíce nadčasový a neutrální s využitím kvalitních materiálů v přírodních tónech. Byt má hodně oken, je tedy velmi světlý a vzdušný, takže by se sem tentokrát ani jiný přístup podle nás nehodil... Navíc neutrální interiér je v budoucnu velmi tvárný, dají se v něm lehce měnit jeho nálady a atmosféra skrze výměnu drobných doplňků, obrazů atd. a pořád bude jako celek dobře fungovat. Klient si také přál přehodnotit původní uspořádání z hlediska funkcí a rozvržení půdorysu tak, aby bylo v budoucnu praktické a dávalo uživatelsky smysl – což u novostaveb někdy bývá problém, jelikož hlavním parametrem ze strany developera při utváření půdorysu bývají peníze a tabulky a až na posledním místě je funkce a praktičnost.
Foto: Václav Novák
Jaká jsou specifika této realizace?
Požadavek byl na kvalitní materiály, zároveň jsme se ale potřebovali se vším vejít do pevně daného rozpočtu, takže to bylo tentokrát jen tak tak. Museli jsme strategicky přemýšlet nad tím, kam dává smysl skutečně investovat a kde se nám nakonec podaří chytře ušetřit a i tak dosáhnout kýženého výsledku. Zároveň se v tomto případně jedná o mužského investora, takže se nejdřív trochu lekl, když jsme mu navrhly, že by se právě k typické kombinaci bílá, dřevo – dýha dub a černá dala přidat na detailech hra se zlatými prvky (na osvětlení, úchytkách…) a lesklými obklady na ostrůvku. Když ale pak viděl výsledek, tak byl nadšený. Zároveň se byt velmi líbil i všem mužským profesím, které se na stavbě prostřídaly, takže klišé, že co je pro muže, musí být pouze strohé v šedé a černé je, myslíme si, nabouráno...
Foto: Václav Novák
Máte zkušenosti s různými typy projektů. Baví vás víc rekonstrukce, nebo práce na novostavbách? Byty, nebo domy? Soukromé, nebo veřejné interiéry?
Ano, máme zkušenosti s různými typy i měřítky projektů od prodejny dětských hraček až po návrh interiéru Azylového domu pro muže – Naděje, momentálně dokončujeme stavbu rodinného domu s ateliérem. Velmi nás baví rekonstrukce starých pražských bytů, jelikož se dá vždy dobře navazovat na předchozí koncepce, a bytům tak navracet zašlou slávu s tím, že ale zároveň musíte přijít na to, jak byt uzpůsobit současným požadavkům na bydlení. Novostavby jsou paradoxně ale kolikrát těžší, jelikož jsou v nich často použity ze stran developerů nekvalitní materiá-ly (podlahy, obklady, sádrokartony), dispozice nedávají smysl – spousta zbytečných metrů čtverečních v podobě tmavých chodeb, špatné zasazení celého domu vůči přilehlému okolí (málo soukromí versus velká okna). Investoři pak častokrát zjišťují, jakou „past“ si vlastně koupili, a musejí vynakládat znovu nemalé peníze navíc na to, aby se v podstatě nový byt překopal tak, aby byl vůbec obyvatelný...
Foto: Václav Novák
Anna Nižňanská
Anna Podroužková
architektky
Kreativní duo ANNY architects dvou mladých architektek pojí studium na FUA TUL v Liberci v ateliéru prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka, kde pracovaly na společném projektu aristologie (spojení gastronomie a architektury). Anna Nižňanská vystudovala paralelně filmovou a divadelní vědu na UPOL a zajímá se také o další umělecké obory. Anna Podroužková už osm let spolupracuje s MgA. Ing. arch. Petrem Jandou v ateliéru Petr Janda / brainwork např. na pražských náplavkách.
Foto: Václav Novák