Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Jídelní židle Brno s trubkovou konstrukcí navrhl Ludwig Mies van der Rohe v roce 1930 pro vilu Tugendhat, v současnosti je vyrábí firma Knoll. Výjimečné solitéry dobře zapadají do celkového konceptu projektu, který následuje formální pojetí funkcionalismu a spojuje ho s možnostmi a nároky současnosti

Živý organismus s Loosovskou noblesou

1

Interiér mezonetového bytu na pražských Vinohradech nezapře autorovu inspiraci modernismem. Stylová čistota, dokonalá funkčnost, kvalitní materiály a perfekcionismus do posledního detailu charakterizují realizaci s příznačným názvem Casa Dolce Vita. Bratislavský designér Michal Hagara při jeho návrhu a realizaci myslel hlavně na to, aby svým obyvatelům dopřál skutečný požitek z prostoru.

22.07.2019 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce

Co je leitmotivem interiéru a z čeho jste při jeho návrhu vycházel?

Leitmotivem je kvalita ve všech ohledech. Estetika, funkce, materiálová ryzost a špičkové výtvarně-řemeslné zpracování. Pro obyvatele by mělo být požitkem svůj byt užívat. Při návrzích interiérů vycházím vždy z toho, jaký je klient a jeho zadání. Nedokázal bych postavit dokonalý dům, a přitom nevědět, na jakém má stát pozemku a kdo v něm bude bydlet. Jsou to právě tyto mantinely od klientů, které pobízejí kreativitu.

Proč majitelé oslovili právě vás a jaké byly jejich praktické a estetické potřeby a přání? Nechali vám volnou ruku, nebo do konečné podoby zasahovali?

Pro klienty jsem už několik projektů menšího rozsahu v minulosti realizoval, takže jsme se znali. Byli jsme vždy takříkajíc na jedné vlně a u pražského projektu jsem měl jejich plnou důvěru a v podstatě volnou ruku. Mezonet měl být koncipován jako byt hotelového typu ve smyslu jednoduchosti užívání, ale také občasným domovem s charakterem a duší pro rozcestovaný pár. Tak znělo zadání... Až na pár drobností se jedná o původní projekt, investor ho respektoval a chtěl ho také dodržet.

Pro zachování maximální otevřenosti prostoru nahrazuje klasický konferenční stolek skleněná police za pohovkou od Flexform. Koberec z nepálské vlny je od německého výrobce  Jan Kath

V jakém stavu byl interiér v době, kdy vás investoři oslovili? Jak moc jste musel zasáhnout do původní dispozice?

Byt byl sice po předešlém majiteli kompletně zařízený, ale dá se říct, že nevyhovujícím způsobem. Samotná dispozice pak evokovala zase spíš něco jako špatný vtip. Nevyhli jsme se proto ani stavebním úpravám a dali prostoru jasný plán.

Interiér působí vzdušným dojmem díky minimu volně stojícího nábytku. Jak jsou zde řešeny úložné prostory?

Většina úložných prostor je řešena formou vestavěného nábytku, jsou tedy dobře skryté. Ne vždy jednotně, protože to mi trochu zavání určitou sterilitou a já věřím, že v rozmanitosti se skrývá kouzlo života. Například botník je stylizovaný do podoby pařížského butiku a paní domu tam obzvlášť těší speciální výstavní plocha pro kabelky. Mám rád trochu nevinné marnivosti, když tvořím obytné prostory pro lidi, a ne roboty. Všechny prvky jsou samozřejmě přísně funkční s trochou loosovské noblesy.

Všudypřítomné pravé úhly příjemně narušuje závěsné svítidlo s kulatými stínidly

Máte nějakou zpětnou vazbu od obyvatel ohledně toho, jaké řešení se jim nejvíce osvědčuje a co si zde „za provozu“ užívají především?

Myslím, že si byt užívají jako celek, a tak to také bylo v plánu. Je to živý organismus s množstvím rozmanitých prvků, které jsou nastavené tak, aby se vzájemně akcentovaly. Dokonce mám od klientů zpětnou vazbu, že ze všech nemovitostí, které obývají, se právě v tomto „mém interiéru“ cítí nejlépe a rádi by si ho užívali častěji. Taková slova se autorovi poslouchají velmi dobře.

Jaký styl je vám blízký a kde čerpáte inspiraci? Co vás v oblasti současné architektury a interiérového designu baví?

Nejbližší je mi modernismus, kterým jsem i nejvíce ovlivněn. Ale oslovuje mě každý styl, když je ztvárněný upřímně a má co říci. Mám proto rád i určité přesahy a svůj vlastní styl nazývám „contemporary modernism“. V současné době se toho na scéně objevuje hodně dobrého, hlavně díky novým médiím. Na druhou stranu ven proniká i mnoho špatných věcí zabalených v pozlátku a vezoucích se na trendu „designu“. Design je dnes jedno z nejvíce znásilňovaných slov, hned po luxusu. Nešťastné na tom je, že méně znalý spotřebitel se s touto maskovanou nekvalitou (není nekvalita vlastně lží?) dokáže ztotožnit a převzít ji jako standard. A dál už to znáte, vidíme to denně na ulicích nebo doma u přátel...

Koupelna v horním patře mezonetu je vybavena hydromasážní vanou

Ateliér Michal Hagara

Ateliér Michal Hagara tvoří autentické interiéry a nábytkové solitéry s důrazem na funkční estetiku, individualitu a perfekcionismus. Experimentální postupy, výběrové materiály a umělecko-řemeslné zpracování v kontextu s čistými formami dávají vzniknout neopakovatelným uměleckým objektům se silnou výtvarnou hodnotou. Avantgardní díla vznikají pod autorským dohledem Michala Hagary ve vlastních dílnách. Interiéry realizujeme komplexně, od návrhu konceptu a produkce až po dekorace. Uplatňujeme filozofický pohled a osobitost plynoucí z poznání klienta. Prostor je plánovaný do nejmenšího detailu včetně fascinující hry se světlem. Díky dokonalé souhře se jednotlivé prvky vzájemně umocňují, a vzniká tak konzistentní funkční celek, pomyslný „stroj na bydlení“ (Le Corbusier).

www.michalhagara.com

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Plochu stolu osvětluje závěsné svítidlo Ambit Rail (Muuto) v odstínu taupe, červené židle jsou z řady Form (Normann Copenhagen). V celém bytě jsou použity zásuvky a vypínače ROO-X (Katy Paty) v hravém retro stylu

Minimalistický interiér s červenými detaily

Výrazným materiálem, který se promítá do celého objektu, je dřevo. Příjemným prvkem kuchyňské části jsou portálové prosklené dveře, díky kterým je v místnosti dostatek denního světla. Černá matná dvířka kuchyně působí luxusním dojmem

Majitelé místo bílé kuchyně vsadili na černou

Ke kuchyňské sestavě s dekorem dřeva majitelé pořídili masivní dubový stůl ve stejném odstínu a oživili jej žlutými křesílky

Vydařená rekonstrukce atypického podkrovního bytu



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR