16.12.2022
připravila: Edita Erbsová
Při návrhu architektonicky jednoduchého domu se architekti ze studia de.fakto Filip Hejzlar a Markéta Orlová nechali vést sluncem a zvyklostmi mladé rodiny. Díky tomu se jim podařilo vymodelovat chytré dispoziční řešení se čtyřmi terasami, které v průběhu dne využívá sluneční paprsky. V takovém domě chcete žít.
Rodinný dům pro mladou rodinu v jedné z pověstných bran Šumavy je jediným domem z produkce architektonického studia de.fakto, který řídili nejen z pozice architekta, ale i stavebníka, tedy od projektu až po celou realizaci a stali se generálním dodavatelem celé stavby včetně zahrady. Investor přišel v létě roku 2018 s tím, že se mu líbí jejich moderní, jednoduché a čisté interiéry a rád by v tomto duchu postavil rodinný dům. Značnou přidanou hodnotu této spolupráce vidí architekti v tom, že příprava návrhu a konceptuálního řešení byla od začátku na nich, stejně tak to, že investor jim ponechal takzvaně volnou ruku. Jediným přáním investora byl bazén a bezúdržbová zahrada. Připravili studii, a tak jak ji investorům prezentovali, až na pár více méně kosmetických změnu, zůstala. Následně představili návrh interiéru. Na návrhu domu, realizaci a koordinaci celého projektu se podílela i jejich tehdejší kolegyně Hana Al-gibury.
Foto: Lukáš Hausenblas
Funkční koncept se čtyřmi terasami
Dvoupodlažní dům se čtyřmi terasami stojí na vyvýšenině na kraji města Klatovy, přičemž horní terasa nabízí nádherný výhled na šumavské vrchy a celé město. Architekti přemýšleli do posledního detailu nejen o tom, jak dům bude vypadat, ale jak se v něm bude dlouhodobě žít. Stavbu tvoří architektonicky jednoduchý koncept dvou kvádrů, jehož hlavní doménou jsou čtyři terasy ve třech výškových úrovních. Koncept domu je maximálně přizpůsoben chodu slunce. Architekti se seznámili se zvyklostmi rodiny a podle toho modelovali dispozici domu, přičemž se orientovali na východní a západní stranu. Vše se podařilo poskládat tak, aby dům v průběhu dne využíval sluneční paprsky a zároveň vznikla jednoduchá architektura, čímž splnili zadání.
I provozně je dům velmi zdařilý. Na společenskou skrytou terasu s plátnem a projektorem lze přijít hlavní vstupem skrze schodišťovou halu, aniž by bylo nutné se zouvat nebo procházet dalšími místnostmi. Další terasa je přímo napojená na obývák s kuchyní a slouží spíše k odpolednímu a podvečernímu posezení. Na druhé straně nad bazénem se nachází na obývák s jídelnou opět napojená třetí terasa, která je vhodná k dopolednímu posezení. Z této terasy vede venkovní schodiště na zmiňovanou střešní terasu s fantastickým výhledem.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dokonalé propojení interiéru s exteriérem
Materiály použité v interiéru korespondují s exteriérem, architekti v něm pracují s černobílou kombinací doplněnou o šedou stěrku, kterou lze vidět na fasádě domu. Celým interiérem včetně schodů se prolíná třívrstvá dřevěná podlaha z běleného dubu. Stejně tak se designérům podařilo materiálově propojit koupelny s venkovními dlážděnými plochami teras, kterým dominují velké formáty. Celé zařízení domu včetně šaten je navržené a vyrobené truhlárnou de.fakto na míru danému prostoru tak, aby mu ponechalo žádanou lehkost a vzdušnost, a přitom bylo dokonale funkční.
Lehkost a vzdušnost obytnému prostoru s kuchyní dodává také skleněná příčka zakotvená do stropu, na níž je zavěšená televize se soundbarem. Pohovka otočená do prostoru umožňuje jak sledování televize, tak výhledy do kuchyňské části a na terasy, což je řešení, které architektům pomohlo z běžné velikosti obýváku získat dvakrát tolik. Kuchyňské spotřebiče jsou schované za dvířky, což představuje prvek, který ponechává prostoru čistotu, kdy si majitelé mohou doslova užívat volný prostor s průhledy na terasy.
Pracovna pro majitele domu – právnicky vzdělaného člověka – je navržena tak, aby v čase, který v ní tráví, poskytovala příjemné denní světlo a zároveň prostor pro dvě knihovny, jednu na svazky zákonů a další knihy potřebné k práci a druhou protější na několikatisícovou sbírku detektivek, tedy velký koníček majitele. Toto řešení umožnilo ponechat obývací pokoj v žádoucím ryze minimalistickém stylu.
Ambientní osvětlení ruku v ruce s uměním
Celým prostorem včetně koupelen se prolínají světlené LED panely, jež rozehrávají takové světelné hry, na které mají majitelé právě náladu. Stěny obytných místností, ale i garáže zdobí autorské fotografie umělce Jiřího Machta a obrazy architektky Viktorie Zacharové, která se věnuje abstraktní malbě na míru.
Foto: Lukáš Hausenblas
Markéta Orlová
architektka de.fakto
Filip Hejzlar
jednatel a hlavní architekt de.fakto
„Těší nás, že jsme měli možnost spolupracovat s tak výjimečnými lidmi. Měli detailní představu o tom, jak dům bude vypadat, osahané a vybrané materiály, znali ceny a termín, kdy se budou stěhovat, a věřili nám. Nechodili na kontrolní dny, ale jen tak se dívat přes plot, zda vše běží. Paradoxně si tímto přístupem ušetřili spoustu nervů se stavbou domu spojených. I přes pevný rozpočet, daný termín a covid, který nám do realizace zasáhl, jsme dům v rekordním čase 2,5 roku od zadání poptávky zvládli v termínu předat majitelům a ti si ho od prvního dne mohli začít užívat. Interiér působí velkoryse, ale zároveň v námi navržené dispozici nenajdete ani metr zbytečný. Ekonomická architektura není o značkových křeslech, ale o tom, že si hrajeme s hodnotami, s truhlařinou, kterou si sami děláme, sázíme na důvtip, byť 250 metrů čtverečních je dost, ale i tak pokorně pracujeme s prostorem. Rádi bychom poděkovali stavební firmě BKP Transport a stavbyvedoucímu Arnoštu Wurmovi. Díky jeho osobě a péči, kterou tomuto domu věnoval, díky tomu, jak dokázal motivovat své lidi, a díky jeho ochotě řešit i složitější detaily se nám podařilo dodržet termín předání. “
Foto: Lukáš Hausenblas