Elegantní vila v Průhonicích u Prahy vyvrací názor, že v České republice se nestaví moderní a architektonicky zajímavé budovy. Sklízí obdiv i v soutěžích: získala například čestné uznání v soutěži Grand Prix architektů 2015. Nutno přiznat, že v zástavbě domů z devadesátých let minulého století působí jako vítané osvěžení.
26.06.2017 Markéta Klocová, Foto: archiv redakce
Na tomto místě stál dům z počátku 90. let, který chtěl nový majitel zprvu přestavět. Během přípravy konceptu naštěstí od této myšlenky upustil.
„Díky tomu se nám podařilo vytvořit rodinný dům, který je v nejvyšší možné míře propojen s okolní zelení a dosahuje vysoké úrovně komfortu a energetické úspornosti,“ vzpomíná jeden z autorů domu, architekt Radek Teichman z britsko-české kanceláře Jestico + Whiles.
Co bylo hlavním záměrem při návrhu nového domu?
„Hlavní důraz byl kladen na soukromí budoucích obyvatel a na maximální propojení domu se zahradou. Díky velkoplošnému bezrámovému zasklení nepůsobí velký objem domu tak těžkopádně a přechod mezi interiérem a exteriérem je téměř neznatelný. Moderně koncipovaná dvoupodlažní budova se zapuštěným suterénem upoutá na první pohled plastickou vstupní fasádou, prosklenými plochami, velkým balkonem i přesahem střechy. Pozemek je orientován svou jižní stranou do ulice.“
Jak se vám podařilo zajistit soukromí v tak zastavěné oblasti v domě s tak velkoryse prosklenými plochami?
„Vytvořili jsme vizuální bariéru, která zaručuje obyvatelům domu naprosté soukromí: v jihovýchodní části pozemku plní tuto funkci prostorná garáž, jejíž střecha s konzolemi vytváří krytý průchod od vstupní branky k hlavnímu vchodu do domu, což je příjemné zejména za nepříznivého počasí. Severní fasáda garáže je prosklená, což poskytuje nevšední zážitek při příjezdu autem a zároveň se tím opticky prohlubuje prostor mezi domem a garáží.“
Pojďme se vydat dovnitř domu na prohlídku. Jak jste koncipovali zádveří a co na něj navazuje?
Za samotným vstupem následuje prostorná hala s vestavěnými skříněmi po stranách, která prochází napříč domem a je ukončena průhledem na severní část krásné zahrady. V přízemí se pak nachází po levé straně rozlehlý společný obývací prostor s kuchyní, jídelnou a čítárnou, napravo je herna a samostatné apartmá pro hosty.
Použitím bezrámového zasklení a velkých posuvných portálů jsme zajistili maximální propojení se zahradou a terasou, která probíhá po celé délce domu. Dispozice přízemí je opravdu velkorysá, všude je volný otevřený prostor a přirozené světlo.“
Prosklené plochy mají své magické kouzlo, mysleli jste ale i na možné přehřívání interiéru v letních měsících?
„Letnímu přehřívání domu by měly zamezit dostatečné přesahy jednotlivých pater a střechy. Severní fasáda je členěna mozaikou čtvercových oken pečlivě rozmístěných na základě dispozičního členění interiéru. Skleněné panely na fasádách doplňují obklady z cementovláknitých desek.“
Působivý je nejen exteriér, ale i interiér. Podíleli se i majitelé na jeho návrhu?
„Návrh interiéru vznikal současně s projektem domu a byl pečlivě propracován v úzké spolupráci s klientem. Výsledkem je kombinace materiálů vysokého standardu. V obytných místnostech převažuje podlahová krytina z běleného dubu, obklady a dlažby koupelen jsou provedeny v carrarském mramoru, vestavěný nábytek z lakovaných MDF desek je akcentovaný voskovanou dýhou wenge. Využili jsme pohledové kvality betonových stropů, ve schodišťové hale umístili skleněné panely. Schodišťová hala propojuje obě nadzemní podlaží se suterénem s místnostmi pro relaxaci a pro technologické zázemí domu. Suterén se otevírá do anglického dvorku, který slouží především k odpočinku po saunování.“
Jaké další prostory se ještě v této členité vile ukrývají?
Horní podlaží je rozděleno na dvě nezávislé zóny. Dvoupodlažní dům má celkem pět ložnic, přičemž hlavní ložnice má přidruženou šatnu, koupelnu a pracovnu, v zóně pro děti se nacházejí tři pokoje se společnou šatnou a dvěma koupelnami.“
Vzhledem k rozlehlosti vily (stojí na ploše 430 m2) je asi docela náročné ovládat všechny technologie, světla, žaluzie, vytápění... Jak jste si s tím poradili?
„Vila je vybavena inteligentním systémem elektroinstalace, který umožňuje kompletní ovládání domu z mobilních zařízení i ze stacionárních dotykových panelů rozmístěných po domě. Majitelům tak umožňuje pohodlnou kontrolu nad osvětlením, zastíněním, ovládáním audia a videa, vytápěním a zabezpečením domu.“
***
Ing. arch. Radek Teichman
Ing. arch. Pavel Machar
(oba ročník 1979)
Vystudovali Fakultu architektury ČVUT Praha. V kanceláři Jestico + Whiles působí od roku 2004. Podíleli se na mnoha projektech v České republice i v zahraničí. Pracovali například na projektu Parkville Bratislava, který získal ocenění ve slovenské Stavbě roku 2008. V nedávné době pracovali také na projektu luxusního hotelového resortu na Zanzibaru.
KONTAKT: JESTICO + WHILES, architektonická kancelář, www.jesticowhiles.com