Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Hřejivou atmosféru obývacího pokoje doplňuje polstrovaný žluťásek Groovy navržený v roce 1972 Pierrem Paulinem

V kodaňském domě se industriál mísí se zelení

1

V soukromém sídle známého fotografa Petera Krasilnikoffa se volně prolíná industriální duch kodaňské přístavní čtvrti se zelení skandinávských lesů. O jejich pozoruhodnou symbiózu se postaral tým studia Davida Thulstrupa.

20.11.2018 Připravila: Anna Martinková

Oblast Islands Brygge je typickým příkladem brownfieldu, který se díky promyšleným zásahům developerů a citlivému propojení staré zástavby se zcela novou architekturou stal během pár let velmi módní adresou.

Fasáda z latěk z brazilského dřeva získá časem stříbřitou patinu Zelené tepny domu prorůstají nyní už i na střešní terasu, kde za čas splynou s okolní vegetací

Zatímco dříve tu panoval ruch spojený s lodním průmyslem, dnes se zde koncentrují lidé, kteří hledají luxusní bydlení v klidné lokalitě se snadnou dostupností do centra. V bývalém přístavu fungují stylově zbudované městské lázně, síť cyklostezek je zaplavená Kodaňany na bicyklech a nové parky vyzývají k rodinným procházkám a piknikům. Navzdory radikální proměně, kterou tato lokalita prošla, zůstala zachovaná alespoň část její původní podoby. Ač zmodernizované a sloužící už k jinému účelu, stojí zde nadále stará sila, továrny a sklady. A také část budovy garáží, na jejíchž základech se dnes tyčí dům Petera Krasilnikoffa. 

PODIVUHODNÁ CESTA SVĚTLA 

Zdánlivě prosté Peterovo přání zachovat v interiéru cihlové zdi z původních garáží se ukázalo jako dvojsečná zbraň. Na jedné straně jako bezpochyby výrazný stylotvorný prvek, na straně druhé jako neprostupná bariéra stojící v cestě toku přirozeného světla.

S relaxačním rozměrem celého prvního patra koresponduje volba světlého přírodního dubu, z něhož je vyrobená podlaha i obložení stěn

Tým Davida Thulstrupa vyřešil tento problém tím, že obrátil pozornost od obvodových zdí k centrální části domu – k velkorysému prosklenému atriu prorůstajícímu všemi třemi podlažími. Díky tomu, že kromě čirého skla využil i zrcadlové plochy, navodil iluzi obrovského vnitřního prostoru a znásobil efekt osvětlení. Osázením atria vegetací typickou pro skandinávské lesy vytvořil zároveň dokonalou kulisu kontrastující s chladným pojetím interiéru, které dominuje přízemí. 

OCEL A BETON 

Velkorysý prostor s plochou 500 m2 začíná v potemnělé šatně, která předznamenává stylové pojetí celé přízemní části zahrnující kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, koupelnu a Peterův ateliér. Zdi z obnažených cihel, betonovou podlahu a o odstín tmavší obklady z ocelových plátů doplňují řasení těžkých sametových závěsů značky Kvadrat a zrnitá struktura teraca použitého na kuchyňském ostrově a na obklad v koupelně.

Důležitost rituálu společné přípravy i konzumace jídla připomínají dřevěné masky nad ostrůvkem

S minimalistickým řešením interiéru souzní i volba ojedinělých kusů nábytku, jako jsou jídelní židle CH47 od Hanse J. Wegnera nebo křeslo 637 Utrecht navržené v roce 1935 dánským architektem a designérem Gerritem Rietveldem. Z industriálně laděného konceptuálního rámce se vymyká snad jen obývací část, kde cihly a beton střídá hřejivější kombinace bílých stěn, dřeva a textilií. 

SOUKROMÍ VE VĚTVÍCH 

V odlehčeném modu světlých tónů je pojednané celé první patro, v němž vládne dubové dřevo použité na podlahách i obložení stěn. Oproti přízemí nedisponuje tato část domu takovou plochou. Nachází se zde ložnice, šatna a koupelna majitele.

Masivní umyvadlo a obložení sprchového koutu z teraca vnáší do jinak bílé koupelny jemný mozaikový efekt

A nechybí samozřejmě ani atrium a výhled do zelených větví vzrostlého stromu. Zbývající prostor byl v zájmu zachování vzdušnosti a prosvětlenosti investován do přízemní části kuchyně a jídelny, která se pyšní velkoryse vysokými stropy. 

RELAXACE V OBLACÍCH 

Nejvyšší patro tvoří střešní terasa přístupná z obou částí domu, tedy jak z fotografova ateliéru, tak z jeho soukromého vchodu. Zde je strategicky umístěno venkovní posezení s výhledem na město a zároveň chráněné náručí bujné zeleně. Partii částečně uzavírá nekonvenčně řešená fasáda, která kolem domu obepíná plášť z vertikálně orientovaných latěk z tvrdého brazilského dřeva. Kromě zajímavé struktury má použití dřeva ještě jednu výhodu – umí stárnout. V průběhu času tak dům získá přirozenou stříbřitou patinu. 

*** 

STUDIO DAVID THULSTRUP 

Zakladatel studia David Thulstrup odstartoval dráhu architekta po boku mistrů, jako je Jean Nouvel nebo Peter Marino. V roce 2009 postavil na nohy vlastní architektonickou základnu se sídlem v Kodani, jejíž portfolio dnes zahrnuje pestrou škálu dánských i mezinárodních projektů v soukromé i komerční sféře. 

www.studiodavidthulstrup.com

FOTO: PETER KRASILNIKOFF

0 Diskuze

Newsletter

Související články

Jednoduché obklady oživují betonové plochy oživují dřevěná dýha ořechu s výraznou kresbou a tmavá betonová umyvadla. LED osvětlení nik umožňuje vytvořit intimní atmosféru

Majitelé si přáli koupelnu v decentních zemitých tónech

Majitele baví současný design a některé solitérní kousky proto měli vybrané ještě dřív, než byl hotový projekt domu. Osvětlení Shadows od Lucie Koldové přibylo až dodatečně

Holubí dům: Překvapivě oduševnělá novostavba

Posunutím dveří se uvolnil roh místnosti, takže umyvadlová skříňka vyplňuje celou délku přilehlé stěny. Světlost prostoru zvyšuje velkoplošné zrcadlo, umělý světlík i závěsná svítidla

Zrekonstruovaná koupelna s důrazem na detail



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR