08.04.2022
připravila: Lenka Saulichová
Pražské centrum stále vysílá zanedbané byty ze staré zástavby z přelomu minulého století pro svěží facelift. To se odehrálo i s tímto zhruba šedesátimetrovým bytem, který koupila do osobního vlastnictví žena žijící v zahraničí a svěřila ho do rukou architekta Martina Franka ze studia Deconcept.
Dokonale obeznámena s prací architekta a nadšená stylem interiérů, které z jeho studia vycházejí, odevzdala majitelka byt ke kompletní rekonstrukci. Původně zvažovala využít ho k pronájmu, ale už jen podle zaslaných fotografií ve finále jeho úprav se rozhodla ponechat si ho k využití pro vlastní rodinu při cestách do Prahy a k pronájmu připravit jiný. Ale popořádku.
Foto: Lukáš Hausenblas
Majitelka předala architektovi klíče od zastaralého a velmi smutně vyhlížejícího interiéru se slovy: „Všechno je to na vás, věřím, že uděláte nejlepší práci, jakou jsem od vás viděla.“ Přála si, aby zde příležitostně našly útočiště čtyři osoby a aby bylo možné ložnici alespoň trochu oddělit. Původně myslela i na filmaře, kteří v Praze často pobývají, stačí jim malá kuchyň, ale potřebují pohodlné spaní. Architekt Martin Frank získal důvěru a měl naprostou svobodu počínání, zajišťoval kompletní rekonstrukci, stavební práce včetně výroby nábytku a dalšího vybavení. Práce byla velmi náročná, protože chyběla dokumentace původní stavby domu a vše bylo těžce dohledatelné. Nebylo jasné, kde se v nosných zdech nacházejí instalace, nebyly v šachtách, ale zazděné v nosné zdi. „Když jsem vytvořil optimální dispozici interiéru, zjistili jsme, že právě v nosné zdi je jen úzká stoupačka, která by šla přesně středem navrženého prostoru, což nebylo možné.“ Projekt včetně všech výkresů nábytku tvořil nanovo. Nakonec zde zůstal jediný, původní průchod. Začínali náročnými demoličními pracemi. Bylo třeba srovnat křivé zdi a odhlučnit stěny i strop. Při rekonstrukci věnovali pozornost detailům historizujícího stylu, prvky domu z přelomu minulého století byly zachovány a nové interiér v tomto stylu podpořily, například bílý mramor nebo užití masivního dřeva. Dveře i špaletová okna zůstaly zachovány, byly opraveny, nově nalakovány včetně vyčištění původních klik. Podlaha byla položena nová, ovšem vytvořena z dubových parket vyskládaných do stromečku. Nově byly dodělány i decentní římsy a stropní rozeta ke svítidlu. Při tvorbě interiéru architekt vycházel z daného prostředí i stylu samotné stavby starého činžovního domu. Citlivým přístupem interiéru navrátil notnou dávku jeho původní noblesy a nenásilně ji skloubil s pohodlným moderním vybavením a střízlivými dekoracemi.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kromě exotických prvků jsou do interiéru zasazeny moderně zpracované obrazy s barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna, které podtrhují ráz historického prostředí místa. Ležérnějšího vzhledu je dosaženo pomocí méně uhlazených přírodních materiálů a struktur.
Foto: Lukáš Hausenblas
***
Ing. arch. MARTIN FRANK,
STUDIO DECONCEPT
Foto: Lukáš Hausenblas
„Získal jsem plnou důvěru klientky a snad i tu největší možnou svobodu počínání,“ upřesňuje přístup k tvůrčí práci architekt Martin Frank ze studia Deconcept, který vyladí vaše domovy až do úplného finále. Nabízí svým klientům celistvý koncept dotažený do posledního detailu včetně stylingu. Jde svou vlastní cestou a přináší vize odrážející mnoho vlivů z všedního života, který vám ve výsledku namíchá chutný koktejl stylového domova, jenž bude nadčasový, funkční, příjemně ležérní, uvolněný a pohodlný.
***
STUDIO DECONCEPT
Štefánikova 2664
Zlín
577 001 434, 608 070 054
info@deconcept.cz