Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Z českých výrobců se autorky rozhodly pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari skvěle dotvářejí světelnou atmosféru tropického interiéru vily.

Foto: Boysplaynice

Tropický dům v prudkém svahu džungle

1

Lákavě vyhlížející dům hrdě se tyčící v bujné vegetaci, který vydrží mnoho let – moderní i nadčasový, jednoduchý i komfortní – takový je originální tropický dům Atelier Villa Costa Rica. Vlastně jedna ze tří unikátních vil v resortu Art Villas, zasazená v prudkém svahu džungle nad pláží Hermosa nedaleko městečka Uvita, kterou pro soukromého investora a jeho rodinu vytvořila architektka Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal ve spolupráci s Martinou Homolkovou.

11.10.2021 Připravila: Lenka Saulichová

Vila se zrodila z touhy po místě, kde člověk splyne s okolní přírodou, pročistí si mysl a zažije luxus i dobrodružství současně. Ideou byla vidina místa, které se každému zaryje hluboko do srdce, když ochutná...

Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor proměňovat a podle potřeb vytvářet soukromé zóny. 26 metrů dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Autoři volili neinvazivní jedlou zeleň – banánovník, kokosy, manga, papáju nebo méně známé láhevník či kvajávu. Vybavení na míru doplňují židle Hexagonal Acapulco (SDLZ) u jídelních stolů a ikonické křeslo Butterfly (Manufaktur+). Foto: Boysplaynice

Klienta s autorkou, která se nechala inspirovat koloritem Střední a Jižní Ameriky, pojí společný přístup k práci, láska k divoké přírodě Kostariky, ale především nadšení a chuť objevovat nové. „Při návrhu interiérů jsem se nechala inspirovat okolní divokou přírodou,“ přibližuje projekt architektka Dagmar Štěpánová. Vše se odehrávalo v duchu pro Kostaričany tak typického vyjádření – pura vida (čistý život) a z toho vyplývající čisté architektury.

Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Většina mobiliáře je navržena přímo pro vilu. Nad jídelním stolem je zavěšeno svítidlo Hubble (Baxter). Perforované hliníkové dílce stínění jsou ošetřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Foto: Boysplaynice

Všechny výhledy směřují do dálky směrem k oceánu nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám je navržena s požadavkem na soukromí a záměrně bez oken. „Největší důraz jsme vedle myšlenky ‚smazat hranice mezi interiérem a exteriérem‘ kladly na konstrukční jednoduchost a čisté linie. Zvoleným konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4 x 4 m. Oproti původnímu plánu je kvůli podloží a svažitému terénu Atelier Villa částečně podsklepený, což se ale nakonec vhodně využilo pro technické místnosti a zázemí.

Míra a vzor perforace se na každém panelu liší, a vytvářejí tak v interiéru vily zajímavou hru světel a stínů. Autorský nábytek je vyroben z masivního týku a podhledy z brazilského ořechu. Závěsy a textilie jsou lněné. Foto: Boysplaynice

Největší výzvou při navrhování byla zelená střecha – přidání 1,5 t/m2 v seismicky nejaktivnější oblasti s pouze jednou nosnou vnější stěnou a s omezeným rozpočtem,“ upřesňuje architektka. Zelená střecha nejen splývá s okolní krajinou, ale díky této myšlence není nutné v domě používat klimatizaci. Hliníková výsuvná fasáda musela být vyrobena v Čechách a dopravena na místo v kontejnerech, jelikož v Kostarice ji nikdo nedokázal vyrobit.

Z českých výrobců se autorky rozhodly pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari skvěle dotvářejí světelnou atmosféru tropického interiéru vily. Foto: Boysplaynice

Dispozičně je vila navržená ve stejně minimalistickém duchu, jak napovídá už její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsou rozmístěny technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyň. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor proměňovat a podle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity (přelivový) bazén, který je částečně krytý střechou domu, tudíž chráněný před prudkým sluncem.

Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Většina mobiliáře je navržena přímo pro vilu. Nad jídelním stolem je zavěšeno svítidlo Hubble (Baxter). Perforované hliníkové dílce stínění jsou ošetřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Foto: Boysplaynice

Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci místních řemeslníků.

Míra a vzor perforace se na každém panelu liší, a vytvářejí tak v interiéru vily zajímavou hru světel a stínů. Autorský nábytek je vyroben z masivního týku a podhledy z brazilského ořechu. Závěsy a textilie jsou lněné. Foto: Boysplaynice

Některé prvky však byly vyráběny na zakázku v Čechách a následně přepravovány na místo realizace. Nenápadná barevnost fasád, stejně tak jako zelená střecha nechávají vilu ještě více splynout s okolím. Všechny fasády orientované s výhledy do džungle a k oceánu jsou navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se na slunci nerozpálí, a navíc nerezaví.

Z českých výrobců se autorky rozhodly pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari skvěle dotvářejí světelnou atmosféru tropického interiéru vily. Foto: Boysplaynice

Při vysunutí slouží jako stínicí prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší, a vytvářejí tak v interiéru vily zajímavou hru světel a stínů. Dílce jsou ošetřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými prkny opalovanými pomocí staré japonské techniky šou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy. Výsledek předčil očekávání majitele, který je velmi hrdý na to, že se Atelier Villa stal vítězem v mezinárodní soutěži Architizer A+AWARDS 2020.

PlánekFoto: Boysplaynice

***

Ing. arch. DAGMAR ŠTĚPÁNOVÁ

ARCHITEKTKA

„Projekt Art Villas a konkrétně projekt Atelier Villy nám jako studiu otevřel dveře do světa. Díky vyhraným mezinárodním soutěžím a úspěchům v médiích nám tento projekt přinesl celou řadu dalších krásných zakázek po celém světě. Mě osobně tento projekt přesunul do Kostariky, kde v současné době stavím se svým kamarádem vlastní projekt Achioté, a v Kostarice také vzniká pobočka studia Formafatal. Je třeba mít sny a jít za svým cílem a to i přesto, že musíte vystoupit ze své komfortní zóny. Pro mě to znamená udělat vše pro to, abych stále prohlubovala své zkušenosti, pracovala na sobě a na tom, co mě nejvíce naplňuje,“ říká architektka Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal, které se zabývá architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi i produktovým designem.

STUDIO FORMAFATAL

Jaromírova 431/29, Praha 2 / 777 883 748 / www.formafatal.cz / dagmar@formafatal.cz

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP