11.10.2021
připravila: Lenka Saulichová
Lákavě vyhlížející dům hrdě se tyčící v bujné vegetaci, který vydrží mnoho let – moderní i nadčasový, jednoduchý i komfortní – takový je originální tropický dům Atelier Villa Costa Rica. Vlastně jedna ze tří unikátních vil v resortu Art Villas, zasazená v prudkém svahu džungle nad pláží Hermosa nedaleko městečka Uvita, kterou pro soukromého investora a jeho rodinu vytvořila architektka Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal ve spolupráci s Martinou Homolkovou.
Vila se zrodila z touhy po místě, kde člověk splyne s okolní přírodou, pročistí si mysl a zažije luxus i dobrodružství současně. Ideou byla vidina místa, které se každému zaryje hluboko do srdce, když ochutná...
Foto: Boysplaynice
Klienta s autorkou, která se nechala inspirovat koloritem Střední a Jižní Ameriky, pojí společný přístup k práci, láska k divoké přírodě Kostariky, ale především nadšení a chuť objevovat nové. „Při návrhu interiérů jsem se nechala inspirovat okolní divokou přírodou,“ přibližuje projekt architektka Dagmar Štěpánová. Vše se odehrávalo v duchu pro Kostaričany tak typického vyjádření – pura vida (čistý život) a z toho vyplývající čisté architektury.
Foto: Boysplaynice
Všechny výhledy směřují do dálky směrem k oceánu nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám je navržena s požadavkem na soukromí a záměrně bez oken. „Největší důraz jsme vedle myšlenky ‚smazat hranice mezi interiérem a exteriérem‘ kladly na konstrukční jednoduchost a čisté linie. Zvoleným konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4 x 4 m. Oproti původnímu plánu je kvůli podloží a svažitému terénu Atelier Villa částečně podsklepený, což se ale nakonec vhodně využilo pro technické místnosti a zázemí.
Foto: Boysplaynice
Největší výzvou při navrhování byla zelená střecha – přidání 1,5 t/m2 v seismicky nejaktivnější oblasti s pouze jednou nosnou vnější stěnou a s omezeným rozpočtem,“ upřesňuje architektka. Zelená střecha nejen splývá s okolní krajinou, ale díky této myšlence není nutné v domě používat klimatizaci. Hliníková výsuvná fasáda musela být vyrobena v Čechách a dopravena na místo v kontejnerech, jelikož v Kostarice ji nikdo nedokázal vyrobit.
Foto: Boysplaynice
Dispozičně je vila navržená ve stejně minimalistickém duchu, jak napovídá už její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsou rozmístěny technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyň. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor proměňovat a podle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity (přelivový) bazén, který je částečně krytý střechou domu, tudíž chráněný před prudkým sluncem.
Foto: Boysplaynice
Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci místních řemeslníků.
Foto: Boysplaynice
Některé prvky však byly vyráběny na zakázku v Čechách a následně přepravovány na místo realizace. Nenápadná barevnost fasád, stejně tak jako zelená střecha nechávají vilu ještě více splynout s okolím. Všechny fasády orientované s výhledy do džungle a k oceánu jsou navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se na slunci nerozpálí, a navíc nerezaví.
Foto: Boysplaynice
Při vysunutí slouží jako stínicí prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší, a vytvářejí tak v interiéru vily zajímavou hru světel a stínů. Dílce jsou ošetřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými prkny opalovanými pomocí staré japonské techniky šou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy. Výsledek předčil očekávání majitele, který je velmi hrdý na to, že se Atelier Villa stal vítězem v mezinárodní soutěži Architizer A+AWARDS 2020.
Foto: Boysplaynice
***
Ing. arch. DAGMAR ŠTĚPÁNOVÁ
ARCHITEKTKA
„Projekt Art Villas a konkrétně projekt Atelier Villy nám jako studiu otevřel dveře do světa. Díky vyhraným mezinárodním soutěžím a úspěchům v médiích nám tento projekt přinesl celou řadu dalších krásných zakázek po celém světě. Mě osobně tento projekt přesunul do Kostariky, kde v současné době stavím se svým kamarádem vlastní projekt Achioté, a v Kostarice také vzniká pobočka studia Formafatal. Je třeba mít sny a jít za svým cílem a to i přesto, že musíte vystoupit ze své komfortní zóny. Pro mě to znamená udělat vše pro to, abych stále prohlubovala své zkušenosti, pracovala na sobě a na tom, co mě nejvíce naplňuje,“ říká architektka Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal, které se zabývá architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi i produktovým designem.
STUDIO FORMAFATAL
Jaromírova 431/29, Praha 2 / 777 883 748 / www.formafatal.cz / dagmar@formafatal.cz