Singapur již dávno není kolonií, ale svého kulturního dědictví z tohoto období si nesmírně cení.
10.04.2018 Foto: archiv redakce
Oblast Singapuru, známá jako Blair Plain, bývala součástí rezidenční čtvrti Spottiswoode Park. Rozvoj této čtvrti začal v roce 1900, kdy se sem ve větší míře začali stěhovat úspěšní čínští obchodníci. Původní zástavba v této čtvrti sestávala z jednoduchých domů obchodníků a terasových rezidencí, tak typických pro jihovýchodní Asii a Čínu.
Obchodnické domy měly tradičně přízemní krám se skladovými prostory a vyšší patra sloužila majitelům k bydlení. Najdete tu stavby v původním stylu, ale i domy s prvky art deca. Zejména domy z let 1900–1940 vynikají bohatou ornamentální výzdobou. Tyto domy se zachovaly dodnes a staly se součástí památkové zóny a současně luxusní rezidenční oblasti, která v poslední době prochází velkou rekonstrukcí. Není zde povolena žádná nová výstavba a požadavky na zachování původního rázu čtvrti jsou velmi přísné.
Francouzsko-singapurská rodina spolu s přáteli zakoupila na této adrese hned tři domy v řadě. Pro své bydlení se rozhodli zrekonstruovat prostřední z nich. V minulosti prošel proměnou z klasického obchodnického domu na kancelářské prostory, ale noví majitelé jsou velmi zapálení do projektu renovace této historické části města a chtěli domu navrátit původní tvář.
Pohodlný víkendový dům v Tyrolsku
Ačkoliv se z první přestavby nedochovaly žádné plány ani záznamy, ze stavu objektu bylo jasné, že přeměna na kanceláře byla necitlivá a nevhodná k bydlení, ale z původní typické fasády přece jen něco zbylo.
PŘÍZEMÍ ROZSVÍTILA ZAHRADA
Přízemní část domu, tedy původní obchod, byl dříve rekonstruován na dlouhou a špatně osvětlenou kancelář. Aby se do prostoru dostalo světlo a byla zajištěna v tropech tak důležitá přirozená ventilace, navrhli architekti dům uprostřed otevřít a vybudovat zahradu, která tak tvoří kouzelný prostor, kde se dá relaxovat a mohou si tu hrát děti. Zahrada se stala vizuální dominantou přízemí.
Není oddělena žádnou zdí, takže mezi obývacím pokojem v přední části domu a kuchyní v zadním bloku nevznikly žádné překážky. Vzhledem k tomu, že majitel je vášnivý kuchař, ale také otec rodiny, je pro něj důležité, aby měl z kuchyně volný výhled na děti hrající si na zahradě. Za kuchyní je umístěna replika původního kovového schodiště, po kterém se vystoupá do dalšího patra, kde se nachází pokoj pro služebnou.
Vertikální dominantou přízemí, oddělující obývací pokoj a jídelní prostory, je velkoryse navržené hlavní schodiště se střešním oknem, které přispívá k prosvětlení přízemí. Majitel trval na tom, že domu musí být navráceny původní tradiční prvky, kdekoliv to je možné, proto byly na stropech v přízemí a v podstřeší domu přiznány trámy.
RAFINOVANÁ HRA S PROSTOREM
Když vyjdete po schodišti o patro výš, ocitnete se na dlouhé chodbě lemované knihovnami a úložnými prostory. Na obou koncích chodby se nacházejí ložnice a v přední části také koupelna. Z jedné ložnice je výhled na ulici a z druhé do dvora osázeného zelení. K této ložnici musel být přistavěn balkon, protože zde nemohla být – podle podmínek památkové ochrany – postavena plná stěna, která by tvořila fasádu. Architekti problém vyřešili přístavbou dvou balkonů, které zakryli stěnou z dřevěných hranolů. Ložnice i koupelna o patro výš jsou tedy zároveň chráněné, větrané a osvětlené.
Ve druhém patře má svou ložnici pán domu, koupelna je přístupná dlouhou chodbou kolem schodiště. Mohlo by se zdát, že se tento prostor nedá využít, ale majitele napadlo protáhnout kamenný pult, na kterém jsou v koupelně umyvadla, po celé délce chodby. Vznikla tak jakási pracovna s horním osvětlením – díky oknu ve střeše nad koupelnou se do prostoru dostává sluneční svit. Na tomto patře je také bazén, bez kterého se už rodina neobejde. Místnosti směrem do dvora mají hezký výhled na zelenou stěnu, která sahá až do úrovně střechy.
Interiér domu je zařízený v moderním duchu, ale stále jsou zde výrazné prvky původní výzdoby. Jde zejména o klasické stropní ventilátory, které jsou původní a zrestaurované. Nepřehlédnutelné jsou dlaždice s dekorem typickým pro kulturu čínských přistěhovalců v Malajsii. Jinak je veškeré zařízení moderní, ale nenajdete zde příliš mnoho nábytku. Díky tomu působí prostor ještě vzdušněji.
Brazilská vila, která se prolíná se zahradou
STARONOVÝ MAKE-UP
Velká péče byla věnována fasádě, které chtěli majitelé navrátit co nejvíce z jejího původního charakteru a krásy. Byla tedy pečlivě zrestaurována okna včetně typických žaluzií. Přízemí fasády bylo také obloženo glazovanými kachlíky, opět s tradičním peranakanským dekorem.
Veškeré dekorativní štuky na fasádě a římsy, které byly značně poničené, byly důkladně opraveny a doplněny. Znovu byly instalovány ozdobné výplně větracích otvorů, stejně jako tyčové mříže v oknech do přízemí.
Rekonstrukcí prošla i střecha, která byla v minulosti přestavěna a bylo nutné jí vrátit původní tvar a hlavně charakteristickou krytinu – neglazované tašky. Výsledek posuďte sami. Jistě na vás dýchne atmosféra koloniální doby.