17.06.2023
připravila: Jana Polomová
Kompletní rekonstrukce rodinného domu na pražském předměstí nijak nepopírá původ pozdně prvorepublikové vily, přesto poskytuje po všech stránkách plnohodnotně současné bydlení. Dobové půvaby navíc doplňují jemné odkazy na kulturu Japonska a Velké Británie. Zdánlivě nesourodá fúze ve výsledku dokonale ladí.
Vila v historizujícím slohu byla před zásahem architektů ze studia No Architects ve velmi zanedbaném stavu. Aby mohla naplňovat aktuální potřeby svých současných majitelů po funkční i estetické stránce, byla nutná kompletní rekonstrukce celého objektu. Autoři konceptu se rozhodli s pochopením následovat vedle přání investorů především ducha místa a při realizaci postupovat s úctou k jeho historii: „Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. Ovšem romantizující blouznění typové výstavby s prudkými střechami, ostentativní kamennou podezdívkou a nadbytečnými cihelnými obklady bývávalo ve své době modernistickým architektům, snícím o pásových oknech, plochých střechách a ústředním topení, pro smích. Mnozí proroci skvělého průmyslového světa jim nedávali naději na víc než jednu generaci. Autory původní generické nostalgie pozdně prvorepublikových vil na rozdíl od mnohých avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více jak sto letech jim rozumíme. Lidé si tu domy budovali v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by zde byly odjakživa. Aby sem s nimi mohli snáze zapustit kořeny i oni a jejich domácnosti,“ vysvětlují architekti a dodávají, že původní sen stavitelů se nakonec stal skutečností – vily jsou zde více než sto let, vyrostla v nich řada generací a zároveň dokážou po příslušných úpravách naplnit potřeby současnosti.
Foto: STUDIO FLUSSER
HAUTE COUTURE ARCHITEKTURY
Celý objekt prošel kompletní technickou modernizací a přístavbou v původním duchu byl rozšířen o další dva pokoje a koupelnu, změnou dispozice pak došlo k přímému propojení kuchyně se zahradou. „Do interiéru je kromě vcítění do záměru původní architektury jemně zakomponována individuální životní zkušenost a inspirace klientů Japonskem na jedné straně a současně světem Velké Británie na straně druhé. Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou,“ odkrývají autoři své inspirační zdroje. Dům byl zateplen a osazen tepelným čerpadlem vzduch-voda. V přízemí je podlahové vytápění a v suterénu s domácím fitness i v patře s ložnicemi a šatnou byla instalována elegantní topná tělesa s možností rychlé regulace podle aktuální potřeby. Sofistikovaná elektroinstalace zajišťuje obyvatelům bezpečnost i uživatelský komfort a mimořádně praktický a ekologický zároveň je systém hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou. „Přestože se jednalo o kompletní rekonstrukci, přímo jsme s původním domem nesoupeřili. Spíše jsme ho vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Stále je ve skříni – v ulici – poznat, jaký kabát – dům – to je, jen v něm najednou není zima a skvěle se nosí,“ shrnují architekti projektu svůj přístup a nám nezbývá než smeknout...
Foto: STUDIO FLUSSER
Mgr., MgA. Daniela Baráčková
MgA. Jakub Filip Novák
architekti
Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta.
Foto: STUDIO FLUSSER