10.03.2023
připravila: Nikol Pavlíčková
V původním domě v centru Bratislavy najdeme byt z konce dvacátých let minulého století. Mladá rozrůstající se rodina zve k návštěvě svého útočiště. Pro rodinu možná poněkud atypický interiér, který je střetem původního a nového, připravilo zdejší architektonické studio Kilo / Honč.
Byt, který svým majitelům nabízí příjemné zázemí pro ně samotné i jejich děti, se rozprostírá na 113 metrech čtverečních. Pro jihovýchodní část jsou charakteristické pokoje s původními parketami a dvoukřídlými dveřmi. Severozápadní trakt je pak orientovaný do dvora a ukazuje četné vrstvy předělávek a úprav. V návrhu se architekti soustředili právě na tento prostor, kde s ním jako s celkem pracují opravdu pozoruhodně. Zároveň ale lpí na historických hodnotách místa a nezapomínají ani na sociální rozměr.
Foto: Matěj Hakár
Nekonečný prostor
Skleněné prvky hojně použité napříč celým bytem zajišťují dostatek denního světla. Opticky díky nim celkový prostor působí větší i otevřenější. A to hned v několika rovinách. Jasným odkazem na historii je použití luxfer, z nichž je zde dokonce vytvořena celá stěna. Ta se stala dominantou bytu. Solitér, ke kterému je upínaná veškerá pozornost, zároveň slouží jako jeden z mála dělicích prvků v tomto jinak zcela otevřeném prostoru. „Snažili jsme se do prostoru vložit jen to nezbytné. To, co pro nás má opravdu hodnotu. Chceme vidět více světla, cítit více vzduchu, mít jistý nadhled a vnímat život i jinak. Těší nás, že v tomto domově má místo i příroda. Rostliny a květiny spatříme skutečně na každém rohu,“ říkají autoři návrhu. „Naším cílem bylo pomyslně vytvořit ‚nekonečný prostor‘. Nechtěli jsme navrhovat další byt, kde když dojdete na konec chodby, otočíte se a jdete zpět. Život v tomto bytě je nikdy nekončící okružní cesta,“ doplňují architekti Richard Kilo a Matej Honč z bratislavského ateliéru Kilo / Honč.
Foto: Matěj Hakár
Sofistikovaná otevřenost
Koncept bytu je maximálně přizpůsobený rodině a společným chvílím stráveným doma. V jednom prostoru. Inspirace pro tento zřejmý prvek sounáležitosti a sdílnosti vychází z přírody. Nikde v bytě nenajdeme zádveří, jakmile projdeme vstupními dveřmi, ocitáme se v rodinném kruhu. Vynalézavost architektů ale nezná hranic, a tak i v tomto zcela otevřeném prostoru můžeme spatřit kreativní prvky soukromí a intimity. Stačí pouze nahlédnout pod povrch a vnímat domov jinak, než je běžně zvykem. A to platí jak o návrhu, tak i o života zdejších majitelů.
Foto: Matěj Hakár
KILO / HONČ
architektonické studio
Mladé bratislavské architektonické studio pod vedením Richarda Kila a Mateje Honče se poslední dobu dere do popředí. Jejich fanklub, který původně zahrnoval zejména vrstevníky, postupně nabývá na vážnosti napříč celou odbornou sférou. Architektonické myšlení studia se vyhýbá standardním postupům, zpochybňuje zažité klišé v pojetí prostoru, hmoty i samotné architektury. Zatím menší, zejména interiérové realizace vynikají inovativností, rázností a precizními výstupy, kterými se vyznačují i jejich návrhy, stále častěji oceňované v architektonických soutěžích.
Foto: Matěj Hakár