09.11.2022
připravila: Nikol Pavlíčková
Domov nevzniká sám od sebe. Je třeba jej vytvořit, a to s maximálním respektem ke všem členům rodiny i pokorou k místu určenému pro budoucí život. Newyorské architektonické duo ze studia Worrell Yeung přistoupilo k renovaci původního bytu s obojím a neváhali přidat ještě špetku drzosti. Ta je totiž přítomná v každé rodině. Zvlášť když v ní žije alespoň jedno dítě.
Na počátku všeho byla rodina. Dva milující se lidé a jejich malý syn. Pár, který žil ve svém dosavadním bytě téměř čtrnáct let, se po narození prvního potomka rozhodl najít pro rodinu nové útočiště. K tomuto kroku je vedla nejen touha po změně, ale také potřeba optimalizace prostoru i nezbytnost soukromí. Jejich pátrání však dlouho nebralo konce, a tak došli k názoru, že jedinečný prostor, navíc s hlubokým osobitým významem, už přece vlastní. Touha po změně totiž nemusí vždy nutně znamenat krok do neznáma.
Setkání v přítomnosti
Na místě bývalé indiánské stezky se rozprostírá nejstarší hlavní severojižní ulice Broadway a na ní historická budova Gilsey House. Právě ta ve svém nejvyšším patře ukrývá loft plný vzpomínek i událostí, které majitelům bytu změnily život. Přestavba původního bytu si dala za cíl naplnit očekávání celé rodiny. Vytvořit ideální domov, který bude dokonalou kombinací jedinečných individualit členů domácnosti i symbolem životního milníku, jakým je právě založení rodiny.
Foto: Alan Tansey
Prostorové vyznání
Návrh nového interiéru odstranil z bytu všechny stávající stěny, čímž byly zvýrazněny omítkové lišty i historická okna. Ta do bytu pouští dostatek denního světla, což bylo jedním z nejdůležitějších kritérií pro nový domov. Architektonický návrh je skutečně kreativním počinem a odhaluje ocelovou konstrukci prostoru, která slouží jako zásadní designový prvek celého loftového interiéru. Velký otevřený centrální prostor pak narušují jen šikovně umístěné blokové prvky. Ty pomáhají vytvářet harmonickou nejednoznačnost mezi hlavní obývací částí a menšími místnostmi, jako je předsíň, dětský pokoj nebo kuchyň. Na první pohled tak sice jednotlivé bloky mohou působit odděleně, opak je ale pravdou.
Foto: Alan Tansey
Úhel pohledu
Architekti od počátku spolupráce moc dobře věděli, že v tomto prostoru budou chtít pracovat jen s prvotřídními materiály. Kvalita byla pro všechny zúčastněné na prvním místě, stejně tak jako využití neutrální barevné palety. Jejon Yeung a Max Worrell své klienty už před začátkem spolupráce dobře znali, a tak pro ně fakt, že se budou muset vypořádat s množstvím zářivě barevných solitérů, nebyl žádným velkým překvapením. „Klienti vlastní dost umění i barevného nábytku, který pro ně má citovou hodnotu. Prostor jsme tedy navrhovali tak, aby v něm architektura samotná nijak zvlášť nevynikala – spíše jen koexistovala společně se vším, co má pro rodinu osobitou hodnotu,“ říká jeden ze spoluzakladatelů studia Worrell Yeung.
Dominantou bytu jsou dva funkční i designové prvky, které se vzájemně prolínají. Jeden z jasanového dřeva. Druhý z černého mramoru. Mohlo by se zdát, že si tyto elementy v mnoha aspektech odporují. Jenže zrovna v případě newyorského bytu se uplatnilo staré známé pořekadlo, podle kterého se protiklady přitahují. Tyto dva výrazné interiérové prvky vytvářejí dojem, jako by společně objímali stěny obývacího pokoje. Jsou si tedy o dost bližší, než se může zdát. Oba charakteristické prvky přitom slouží stejnému účelu – jsou totiž velmi rafinovaným úložným a odkládacím prostorem.
Foto: Alan Tansey
Definice kontrastu
Nenápadná, o to více podstatná. Minimalistickou šedou linku tvoří kuchyňský ostrůvek, který slouží nejen jako místo pro přípravu a podávání jídla, ale také jako sada samostatně stojících skříněk. Těm dominuje zcela nepřehlédnutelná černá mramorová deska. Prostřednictvím dvou velkoformátových grafických obrazů vstupují i v kuchyni do hry opět barvy, a rozbíjejí tak monochromatický kout. Bíle mořená podlaha z jasanového dřeva, jež pokrývá celou plochu bytu, vytváří dokonalou iluzi ještě vzdušnějšího a ještě většího prostoru. A majitelům dělá radost: „Renovace rozšířila i ukotvila naše životy. Vždy jsme se doma rádi bavili a obklopovali krásnem, nyní ale vše dostává zcela jiný rozměr. Máme dokonalý prostor pro rodinu, kam se rádi vracíme.“
Přestavba původního bytu si dala za cíl naplnit očekávání celé rodiny. Vytvořit ideální domov, jenž je kombinací individualit členů domácnosti i symbolem nového začátku.
Foto: Alan Tansey
Max Worrell & Jejon Yeung
Worrell Yeung Architecture
Architektonické a designové studio založili Max Worrell a Jejon Yeung v roce 2014 s cílem pracovat maximálně koncepčně, precizně a promyšleně. Studio se soustředí hned na několik architektonických disciplín. Poradí si s rekonstrukcí a opětovným využitím bytu či domu, revitalizací veřejného prostoru i rezidenčními projekty. Oba zakladatelé ke každé jedné zakázce přistupují tak, jako by vytvářeli umělecké dílo s potenciálem sloužit ± být funkční a trvalé. Jak sami tvrdí, jejich práce je založená na poetickém pragmatismu, který vybízí k objevování i údivu ve všech spektrech vnímání.
Foto: Alan Tansey