Třípokojový byt v Bratislavě obýval mladý pár se dvěma dětmi dlouhých deset let. Přestože po celou tu dobu všichni vnímali, že jim zcela nevyhovuje, impulsem k zásadní rekonstrukci se stal až pátý člen rodiny toho času na cestě. Architekti z What architects?! tedy dostali jasné zadání a absolutní důvěru, ale také šibeniční termín – vše se muselo stihnout během letních prázdnin…
Základy domu byly postaveny ještě před revolucí, po níž však celá realizace na dlouho zamrzla. Bratislavský podnik, který dům tehdy získal do vlastnictví, šel brzy do konkurzu a projekt od něj koupil developer. Ten konečně stavbu dokončil, ale šlo mu přitom hlavně o to rychle a s co nejnižšími náklady (a tedy nepříliš kvalitně) dům dostavět a jednotlivé byty co nejdráž prodat. Bylo zde proto hodně umělých materiálů a ani dispoziční řešení nebylo pro plynulý každodenní život rodiny příliš praktické.
25.04.2016 Připravila: Jana Polomová
Čtyřčlenná rodina toto pociťovala od začátku, na druhou stranu jim vyhovovala velkorysá rozloha bytu 100 m2 s lodžií 8 m2 a lokalita v blízkosti centra Bratislavy. Když bylo jasné, že budou potřebovat další dětský pokoj, rozhodli se pro rekonstrukci. V lokalitě Dlhé Diely už měla celá rodina vytvořené určité vazby, takže zde chtěli zůstat. Chvíli sice zvažovali koupi nového bytu, ale v okolí jsou dostupné převážně výrazně menší byty nebo naopak ty o mnoho větší, což jim připadalo zbytečné. Navíc by jim v takovém bytě výrazně stouply náklady na provoz domácnosti, takže podstoupit proces rekonstrukce vycházelo přes veškerou časovou i finanční náročnost stále jako to nejlepší řešení.
NOVÝ ZAČÁTEK
Oba manželé jsou vysokoškolsky vzdělaní ve velmi specifických oborech. Uvědomují si proto hodnotu profesionality a ani na chvíli neuvažovali, že by nové řešení svého domova vymýšleli sami. Jejich kamarádi si v té době nechali zrekonstruovat interiér od architektů z ateliéru What architects?! a realizace je nadchla natolik, že se rozhodli je také oslovit. „Práce architektů nám připadala velmi moderní a progresivní a o svém bydlení jsme uvažovali stejně. Potřebovali jsme třípokojový byt přestavět na čtyřpokojový, nestačilo tedy jen vyměnit parkety a vystěrkovat stěny. Věřili jsme, že když byli architekti schopní tak dobře proměnit výrazně menší byt, udělat to samé s naším stometrovým pro ně bude snadné,“ vysvětluje majitel, který nechal architektům v podstatě volnou ruku.
Prioritou kromě vytvoření další místnosti byl dostatek úložných prostor a výměna převažujících umělých materiálů za přírodní. Interiér měl odpovídat současným nárokům a možnostem, měl být energeticky co nejméně náročný, zároveň útulný a uživatelsky příjemný. „Jednoduše měl být vše, co předtím nebyl,“ uzavírá investor. Projekt probíhal od přípravy až po realizaci v časové tísni, která však pravděpodobně prospěla schvalování konceptu. Investoři přistoupili na radikální řešení vybourat všechny vnitřní příčky a začít úplně od začátku. Do volného prostoru architekti umístili servisní box skrývající toaletu, koupelnu, spíž a část kuchyňského vybavení. Čtvrtý, nový pokoj nahradil původní kuchyň s jídelnou. „Tyto nové prvky jsme přiznali obkladem z olejované dubové dýhy, která na jedné straně zvýrazňuje v bytě to nejdůležitější a navíc skrývá dveře do nových místností. Kolem těchto vložených prvků se nachází obytný prostor s kuchyní, jídelnou a dvěma dětskými pokoji. Na přání klientů byl stejně rozdělený obytný prostor, v jehož rámci je záměrně předimenzovaná jídelní část s rozměrným kulatým stolem na úkor obývací části, a to proto, aby rodina trávila většinu času společně za stolem tak, jako tomu bylo dříve,“ doplňuje architekt.
DLOUHODOBÁ PERSPEKTIVA
Protože ani jeden z majitelů se necítí mít nějaké speciální vlohy ohledně interiérového designu, spolehli se plně na úsudek architektů, na jejich prostorové vidění a cit pro barvy i u těch nejmenších detailů a vůbec toho nelitují. Samozřejmě po celou dobu spolupráce mezi nimi probíhal dialog, architekti vždy nabídli více možností řešení a u každého vysvětlili jeho výhody, na investorech pak bylo jen si vybrat to, co nejvíce odpovídá jejich potřebám. Díky tomu nemuseli sami obíhat žádná studia a showroomy, listovat katalogy a dlouze se zaobírat výběrem materiálů, nábytku, barev... Podél celé západní strany fasády, která je zde nejvíce prosluněná, architekti umístili pás obložení z bílých smrkových desek na stropě a podlaze. Tato plocha má být rozšířením lodžie přímo dovnitř bytu a poskytuje pohodlné sezení na rozkládací pohovce, kterou vestavěli do dříve nevyužitého rohu. Je zde také dostatek místa na pokojové květiny a ukrývá i sprchu v místě původní komory, která patří k ložnici rodičů. Původně masivní rámy prosklení lodžie s nepraktickým umístěním otevíracích částí vyměnili za hliníkové, které jsou mnohem subtilnější. Základ vybavení tvoří úložné prostory vyrobené na míru. Skříně lemují celé dvě stěny od jednoho konce ke druhému, a protože jsou v bílé barvě, vizuálně působí jako posunutí stěny do prostoru. Díky tomuto řešení je zde dostatek místa k ukládání a zároveň minimum nábytku, takže byt působí otevřeně a vzdušně.
Převažující bílá barva také tvoří kvalitní neutrální pozadí pro obklady z dubové dýhy. Prostor rozjasňují drobné barevné akcenty na doplňcích a stejnou funkci zde plní hřbety knih v otevřené knihovně. Původně standardní a nepříliš kvalitní interiér, který nedokázal uspokojit potřeby této konkrétní rodiny, zvládli architekti za pouhé dva měsíce proměnit v čistý, praktický a půvabný prostor, ve kterém jsou všechny použité materiály konečně kvalitní. Je tak velmi pravděpodobné, že další rekonstrukci zde provedou až děti investorů.
WHAT ARCHITECTS?!
Tomáš Krištek (*1986, Brezno), Ondrej Kurek (*1986, Žilina)
Mladé architektonické studio založili Tomáš s Ondrejem jako čerství absolventi Fakulty architektury STU v Bratislavě. Pracují převážně samostatně, ale také spolupracují s dalšími kolegy na projektech různých velikosti a typu. Převažuje u nich však téma bydlení ať už v bytě, domě nebo bytovém komplexu.
VÍCE TEMATICKÝCH ČLÁNKŮ NALEZNETE NA STAVBADOMU.NET |
KONTAKT: WHAT ARCHITECTS?!, Jelenia 11, Bratislava, tel.: 00421 902 106 819, tel.: 00421 904 353 938, office@vvhat.sk, www.vvhat.sk