S druhým přírůstkem do rodiny padlo rozhodnutí přestěhovat se z bytu do domu a vytvořit tak mimo jiné dvě dětská útočiště. I přesto se ohniskem rodinného dění a místem nejčastěji tráveného času stala polyfunkční místnost v čele s kuchyňským zázemím.
09.07.2018 Připravila: Veronika Motyčková
Polyfunkční zóna zabírá ve dvoupodlažním domě se suterénem téměř celé patro. Společné prostory pro kuchyň, jídelnu a obývací zónu byly již od začátku koncipovány velkoryse s ohledem na věk dětí a jejich potřebu pohybovat se téměř kdekoli bez omezení. Druhým důležitým nárokem bylo vybavení skutečně kvalitním nadčasovým materiálem, který bude snadno udržovatelný.
ZÁMĚR ARCHITEKTA
Autor projektu architekt Martin Sladký k realizaci přistoupil jako k investici na celý život, neboť majitelé v dohledné době neplánují další větší změny či stěhování. Volil kvalitní materiály ve velkoplošném řešení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Pracoval především s dubovým dřevem a MDF deskou. Volba jemných světlých odstínů, které jsou pro architekta typické, podporuje množství denního světla v prostoru. Právě množství světla je bezesporu přidanou hodnotou tohoto domu. Také umělé osvětlení je řešeno typicky pro rukopis Martina Sladkého – naddimenzované množství nepřímého osvětlení prostřednictvím podhledů, osvětlení nik i atypické digestoře, která slouží sekundárně jako světelný solitér levitující v centru místnosti.
NA MÍRU
Kuchyň a další nábytek byly navrženy a vyrobeny na míru v truhlářské dílně, která je součástí poskytovaných služeb architektonického studia de.fakto. Díky tomu bylo možné využít kaž dého centimetru v interiéru naplno a vytvořit tak velké množství úložných prostor, které jistě vícečlenná rodina ocení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kuchyňský ostrov pokračuje ve velkoryse koncipovaný vyvýšený jídelní stůl se šesti židlemi od italského výrobce nábytku Kristalia. Mohlo by se zdát, že kuchyň má jen nezbytné vybavení, skutečnost je jiná. Minimalistické řešení na míru zbytečně nenarušuje černá kuchyňská technika. Většina spotřebičů je skrytá za dvířky kuchyňského nábytku, díky tomu nedochází k optickému narušení optického zážitku.
Zdroj: SVĚT KUCHYNÍ