Byt v Bubenči je ukázkou zdařilého spojení současných nároků na bydlení s atmosférou časů již dávno minulých. Nikde nic nechybí ani nepřebývá, výsledkem je skutečná harmonie funkce a formy.
19.05.2017 Připravila: Jana Polomová
Co přesně to znamená v běžné každodennosti? Především praktické bydlení, kde však oduševnělost a radost z přirozené krásy nemusela padnout za oběť ústupkům ve jménu pohodlí a touze po pomíjivých trendech. S obyvateli tohoto „charizmatického“ prostoru jsme si povídali o tom, jaká byla jejich cesta k novému domovu, kde jsou i nedokonale oškrabané stěny půvabným výtvarným prvkem.
Jako svůj domov jste si vybrali byt ve starším činžovním domě v husté městské zástavbě. Proč jste mu dali přednost před novostavbou bytového nebo rodinného domu?
Vše vzniklo tak trochu náhodou, ale obecně asi lze říci, že preferujeme starší městskou zástavbu před novostavbami. Máme rádi určitou determinaci stávajícím prostorem - vysoké stropy, špaletová okna, ale i jisté nedokonalosti starých staveb. Lokalita byla pro nás klíčová a rozhodně nelitujeme.
Bubeneč má krásnou městskou atmosféru plnou restaurací, kaváren, malých obchodů, kde nakoupíme vše potřebné. Vůbec nemáme potřebu chodit nakupovat do supermarketů, vše můžeme obstarat kolem. Máme výbornou dopravní dostupnost, docházkovou vzdálenost na Letnou a do Stromovky, prostě této lokalitě není co vytknout.
V jakém stavu byl byt před rekonstrukcí a jak moc bylo nutné ho dispozičně přizpůsobit vašim potřebám?
Byt jsme získali ve výběrovém řízení od městské části Praha 6, a to tak trochu náhodou. Všimli jsme si na poslední chvíli, že je vypsána nabídka na privatizaci městských bytů, a podali jsme několik přihlášek, aniž bychom byty předtím viděli. Vybírali jsme pouze na základě popisu a lokality. V tomto konkrétním případě jsme se umístili druzí, zbylé nabídky zcela propadly. Po čase se ale ukázalo, že vítězný zájemce o tento byt neuhradil kupní cenu v termínu, byli jsme tedy osloveni, zda máme o byt jako druzí zájem. Teprve tehdy jsme byt měli možnost vidět. Byl v naprosto dezolátním stavu, propadané podlahy, popraskané příčky, o koupelně a kuchyni raději nemluvit.
Trochu se nás zmocnila panika, ale nakonec jsme si řekli, že za pokus to stojí, a rozhodli jsme se vzít to jako výzvu. Rekonstrukci jsme pojali opravdu důkladně včetně zásadních dispozičních úprav, které zahrnovaly například vybudování druhé koupelny a komory, úpravu předsíně, posunutí některých příček a podobně.
Proč jste oslovili právě architektku Lenku Míkovou? Doporučili byste spolupráci s odborníkem každému? Pokud ano, z jakých důvodů?
S Lenkou jsme se už znali, v minulosti jsme s ní spolupracovali na některých firemních projektech a měli jsme pocit, že bychom si mohli rozumět. Je s ní fajn práce, jsme k sobě otevření a vzájemně se respektujeme, takže ve spolupráci pokračujeme i v současné době v rámci rekonstrukce a dostavby naší chalupy. Myslím, že takto rozsáhlou rekonstrukci bez architekta nelze úspěšně realizovat. Architekt koriguje vaše bláznivé amatérské nápady a vize a přináší do projektu řád, cit a zkušenost.
Jaké byly vaše praktické a estetické požadavky na výsledek?
Měli jsme mnoho představ a požadavků, které často po diskusi s architektkou vzaly za své, ale některé se naopak rozvinuly a zrealizovaly. Nechtěli jsme všudypřítomný moderní minimalistický design, ale naopak jakýsi trochu přátelštější retroindustriální přístup a musím konstatovat, že jsme stále i s odstupem spokojeni. Prioritou bylo, abychom se cítili v bytě dobře. A to se splnilo. Jediné, co bychom možná dnes udělali jinak, je černý břidlicový obklad v koupelnách. Ukazuje se, že pražská tvrdá voda zanechává na černé břidlici šedý vodní kámen, který se obtížně uklízí a likviduje. Dnes bychom asi volili jiný typ obkladového materiálu.
Objevily se při realizaci nějaké komplikace? Museli jste se některých původních nápadů vzdát, nebo naopak v průběhu realizace přistoupit na nějaké nové?
Komplikacím a překvapením se při rozsáhlé rekonstrukci nelze vyhnout, ať už jde o věci ryze technické nebo vizuální. Občas se ale některé komplikace mohou obrátit v nečekaně pozitivní efekt. Tak to například bylo, když se ukázalo, že nelze jednoduše odstramit staré původní nátěry stěn. Najednou nás napadlo, že nedokonale oškrabané stěny působí jako nádherný výtvarný prvek, proto jsme jich část zachovali. Dnes působí jako integrální součást obývací místnosti a vypadají skvěle.
V interiéru jsou kombinovány industriální prvky s retro i vintage nábytkem a doplňky a zároveň působí velmi současně. Jak se architektce podařilo takového efektu dosáhnout?
V podstatě jde o výsledek kooperace investora s architektkou. Měli jsme už vybrané či nakoupené některé kusy nábytku či osvětlovacích těles a společně jsme je doplňovali o další vybavení a vestavný nábytek.
Jaké řešení se vám nejvíc osvědčilo a co si zde v běžném chodu domácnosti užíváte? Chystáte v interiéru nějaké změny?
Běžný provoz ukázal, že úpravy dispozic se velice osvědčily. Líbí se nám členitost interiéru, propojení obývacího prostoru s kuchyní i určitá intimita hlavní ložnice s koupelnou a naopak oddělení dětských pokojů. Kromě běžné údržby bude nutné převoskovat dřevěné podlahy a podobně, zatím změny nechystáme, jsme naprosto spokojeni.
Ing. arch. Lenka Míková
Jádrem její tvorby jsou rekonstrukce, rezidenční stavby, interiéry a instalace. Při práci s prostorem, světlem, materiály a detaily je pro ni zásadní to, aby výsledek vedle splnění daného účelu dokázal nabídnout i něco navíc. Její přístup se obecně podobá očišťování tvarů, motivů a nápadů tak, aby mohla vyznít přirozená a jednoduchá krása.
Architekturu studovala v Praze na ČVUT a během roční stáže v Paříži, kam se po dokončení studií vrátila pracovat.
Profesní zkušenosti sbírala při praxi v Praze i zahraničí ve více ateliérech s různým zaměřením. Od roku 2014 vede vlastní architektonické studio.