Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Všudypřítomných zářivých barev bylo dosaženo díky využití kompozitních panelů HI-MACS® z kolekce Lucent

Foto: archiv redakce

Podstata šťavnatosti tokijského bytu

1

O tom, že se japonská architektura zcela vymyká všemu, na co jsme v Evropě zvyklí, není nejmenších pochyb. Bylo to tak historicky a je tomu tak i dnes. Čest této skutečnosti dělá i jeden z bytů v tokijském distriktu Nagatačó. Ani jeho majitelé se totiž nebáli popustit uzdu své fantazii.

20.11.2020 Připravila: Sabina Bařinová

Japonský pár v důchodovém věku byt vlastní od samého prvopočátku, tedy od 80. let, kdy byla dokončena stavba celé budovy. A neváhá se o něj podělit. Díky kompletnímu i částečným pronájmu pár pravidelně hostí návštěvníky ze zahraničí.

Výškové rozdíly na stropě nenápadně stírá bílá strukturovaná tapeta, kterou je strop v celém bytě pokryt. Kromě toho se navíc oči návštěvníků zpravidla soustředí na zářivé barvy v nižších úrovníchFoto: archiv redakce

Původní prostor byl ale poměrně tmavý a roztříštěný do řady malých místností, a tak majitelé došli k názoru, že je po všech těch letech čas na změnu. Pro kompletní rekonstrukci se rozhodli vsadit na britského designéra s japonskými kořeny – Adama Nathaniela Furmana. Možná i proto, že se netají svou oblibou v zářivých barvách.

RADOST POHLEDĚT

160 metrů čtverečních se i se svými třemi ložnicemi a dvěma koupelnami po dvou letech prací kompletně rozzářilo jasnými barvami a stalo se malým manifestem architektury. Proměnila se i dispozice bytu – designér se rozhodl prostor více otevřít, pozvedl stropy a dal vzniknout vstupní místnosti s krátkou chodbou vedoucí kolem dvou totožných jednolůžkových ložnic až do velké multifunkční místnosti.

Zelená pruhovaná podlaha odkazuje k předmětu, který nakonec stál celému interiéru modelem – k vodnímu melounuFoto: archiv redakce

Otevřený prostor na konci hlavního koridoru kombinuje obývací pokoj s kuchyní, vybavenou nepřehlédnutelným kuchyňským ostrůvkem, který zpravidla slouží jako snídaňový bar. Hlavní ložnice je i s přiléhající koupelnou umístěna mimo centrální obytný prostor, což majitelům umožňuje zachovat si velkou část soukromí ve chvílích, kdy chtějí skutečně pronajmout jen část bytu.

Jako původní inspiraci pro byt si majitelé vybrali žvýkačku. A přestože se hlavní motiv v průběhu rekonstrukce změnil, v některých prvcích zůstalo téma žvýkačky více než patrnéFoto: archiv redakce

O MELOUNU

Design interiéru staví na atypických tvarech a především na přítomnosti výrazných barev. Dechberoucí pestrosti bylo dosaženo díky využití materiálu HI-MACS®, který je charakteristický svou vysokou barevnou stálostí. Kombinací těchto prvků vzniknul na první pohled radostný, a přitom na výsost funkční prostor pro život. „Původně si majitelé přáli vytvořit byt inspirovaný žvýkačkou.

Každý z pokojů pro hosty je vybaven rozměrnou vestavěnou skříní v pestrobarevném geometrickém provedeníFoto: archiv redakce

V průběhu diskuzí jsme ale jejich žvýkačkový koncept trochu posunuli a pod rukama nám vzniknul byt inspirovaný vodním melounem. Právě proto se sem tam objevují zelené pruhy v kombinaci s teplými tóny přecházejícími do syté a šťavnaté růžové,“ prozradil Furman. Interiér je sám o sobě tak trochu experimentem, kterým Furman navazuje na svůj projekt zkoumající využití barev v architektuře a neobvyklé estetiky v současném umění.

Jednotlivé pokoje pro hosty se liší pouze použitou paletou barev – jinak jsou naprosto totožnéFoto: archiv redakce

HI-MACS®

Kompozitní materiál vyvinutý společností LG Hausys Europe pod názvem HI-MACS® je velmi odolný a vyznačuje se skvělou barevnou stálostí. Vyrábí se ve formě desek, nicméně má hladké spoje beze spár, díky čemuž je možné jej využít i pro velké plochy. Dá se libovolně tvarovat za tepla a vyrábí se ve více než 100 různých barvách a dekorech – od těch imitujících přírodní materiály až po ty zářivě jednobarevné s různými stupni průhlednosti. 

0 Diskuze


Související články

Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyni s jídelnou i ložnici.

Pestrá hra na malém jevišti

Propojení interiéru s exteriérem bylo při navrhování domu stejně důležité, jako včlenění domu do krajiny. Výběru materiálů byla věnována velká pozornost: nosné stěny a strop jsou z pohledového železobetonu, krytina je z falcovaného hliníkového plechu, na zpevněné plochy byla použita liberecká žula a fasádu tvoří desky z portugalského expandovaného korku, který nebyl dosud v ČR takto použit.

Co nejvýš k Ještědu

Krb v hlavním obytném prostoru je jednoduchý a dominantní zároveň. Je navržený na míru, obložený kamenem Technistone a doplněný úložným prostorem na dřevo.

Tři muži, tři jazyky, třípodlažní vila


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP