02.06.2022
připravila: Jana Polomová
Mezonetový byt vyrostl na půdě libeňského činžovního domu už v 90. letech. Současnému majiteli ale poskytoval více pokojů, než potřebuje, a méně radosti z půdního prostoru, než by dům ze 30. let minulého století mohl nabídnout. Rozhodl se proto oslovit architekty ze studia Komon, aby citlivě rozvinuli funkční i formální potenciál atypického interiéru.
Spodní úroveň mezonetového bytu tvoří společenská část. Architekti se rozhodli využít hlavní kvalitu podkroví, kterou je jeho výška, a obývací pokoj s velkou knihovnou otevřeli přes dvě původně oddělená podlaží. Hlavní obytný prostor tím získal více světla a velkorysosti díky odhalenému rozměru zkosených stěn. Na obývací pokoj navazuje minimalisticky řešená kuchyně s ostrůvkem a jídelním stolem. Mezi nosné sloupy uprostřed architekti umístili promítací plátno. Původní nevyhovující dispozice byla zjednodušena i bez zásadních stavebních úprav vložením černého boxu ukrývajícího provozní zázemí a úložný prostor, který zároveň slouží jako schodiště do patra, kde se nachází ložnice a koupelna – ty jsou přes otevřený obytný prostor propojeny černou lávkou. Součástí bytu o zastavěné ploše 141 m2 je také střešní terasa, na niž se vstupuje přímo z ložnice rozměrnými francouzskými okny. Celá realizace je charakteristická minimalistickou estetikou upřednostňující nekomplikované tvarosloví, jednoduchou barevnost a materiálovou střídmost. Černý box je z olejované dýhy, lamelová podlaha z přírodního dubu a obklad kuchyňské linky i obou koupelen tvoří terrazzo. Výrazný kontrast tvoří bílé nátěry nábytku a stěn v kombinaci s černou na velké ploše boxu i u detailů na doplňcích v podobě klik, armatur atp. Krov ze smrkového dřeva a ocelová konstrukce sloupů v obývacím pokoji jsou odhaleny v původní syrové podobě. Působivým solitérem je zde závěsné svítidlo Neverending Glory z ručně foukaného skla, umístěné v hlavním obytném prostoru, které jako by symbolizovalo leitmotiv celé realizace, při níž velkorysé formy minulosti byly uchopeny ryze současným způsobem.
Foto: Tomáš Slavík
Celá realizace je charakteristická minimalistickou estetikou upřednostňující nekomplikované tvarosloví, jednoduchou barevnost a materiálovou střídmost.
Foto: Tomáš Slavík
Lucie Roubalová a Martin Gaberle
zakladatelé studia Komon architekti
„S architekty Bořkem Peškou a Janou Drtinovou jsme malý tým a to nám umožňuje věnovat se projektům autorsky a s péčí. Navrhujeme rozmanité projekty od detailně provedených interiérů přes průmyslovou halu po veřejný park. I když jde o různá měřítka, způsob naší práce je stejný. S citem i racionální úvahou hledáme jednoduchá řešení. Jednoduchá ve smyslu jednoho ducha, jednoty, kdy vše se vším souvisí a působí skromně kultivovaným a klidným dojmem. Důležitější než velikost nebo atraktivita zakázky je pro nás spolupráce s investorem. Nasloucháme požadavkům a respektujeme možnosti. Naším cílem je radost z výsledku.“
Foto: Tomáš Slavík