16.01.2023
připravila: Nikol Pavlíčková
Mužské a ženské potřeby pro život v domácnosti se značně odlišují. V jednom se ale obě pohlaví shodují – lpějí na detailech, i když každé na jiných. V případě realizace ryze pánského interiéru se tak slovenské architektonické Studio e muselo poprat nejen s radikálním přístupem klienta, ale také s prací se surovými materiály.
Majitel bytu měl od počátku vcelku jasnou vizi. Vytvořit domov na míru jeho osobitosti. V celém prostoru se tak ve výrazných strukturách potkávají surové materiály od betonu přes cihlu, kov, mosaz, dřevo až po kůži. Z původního standardu zde architekti zachovali pouze dřevěnou podlahu. Ta tvoří perfektní základ pro další prvky a neotřelé kombinace jednotlivých hmot.
Foto: Radek Ulehla
Síla kontrastů
Přáním klienta bylo použít cihlový obklad všude, kde dispozice dovolí. Červená „klasická“ i děrovaná cihla se tak stala pomyslným nosným prvkem interiéru a určitým způsobem se prolíná celým loftem. Obklad můžeme spatřit jak v kuchyni a ložnici, tak i v obývací části. Právě tam designéři s cihlou, konkrétně děrovanou, pracovali velmi netradičně. Cihly kladené takzvaně na kant, tedy na hranu, vytvořily unikátní a dominantní prvek interiéru. Zároveň tímto designovým krokem v obývacím prostoru vznikla nerušivá kompaktní struktura. Tu designéři ihned využili a umístili na ni TV stěnu. Naproti té se pak nachází neméně výrazné kožené sofa v koňakovém odstínu. Jednoduchá dřevěná skříňka zavěšená ve spodní části zdi pod televizí vnáší do industriálního interiéru tolik potřebnou vzdušnost. Surovost celého prostoru změkčují i strukturované textilní materiály v podobě perského koberce a závěsů.
Foto: Radek Ulehla
Jeden solitér
Minimalistická kuchyň ve spodní části bytu, určená k denním činnostem, v sobě ukrývá vše, co zdejší majitel může potřebovat. Od standardních spotřebičů až po to nejdůležitější. Zabudovaná vinotéka v boční části kuchyňského ostrůvku je dalším splněným přáním klienta. Samotnému ostrůvku pak dominuje i svítidlo na výrazných kožených popruzích. To můžeme považovat za solitér celé této části. Materiálové řešení kuchyně je podobně jako všude kombinací výše zmíněného charakteristického cihlového obkladu, černých prvků, dubové dýhy, vroubkovaného skla a kovu. Jídelní sezení je umístěno mezi kuchyní a obývací částí. Dalo by se tak říci, že se jedná o součást celého prostoru poskytující komfort s jasnou funkcí, ale rozhodně je nebudeme považovat za dominantu interiéru.
Chvála efektivitě
Schodiště obložené surovým plechem vede na galerii. Ta ovšem nemá tradiční zábradlí. Místo toho je zde navržen pracovní stůl se dvěma místy na sezení a dostatkem úložného prostoru pro práci z domova. Stůl tvořený skutečným trámem se opírá o nosnou kovovou konstrukci, a odděluje tak od sebe chodbu a vysoký galerijní prostor přes dvě podlaží. V ložnici, stejně jako v ostatních částech bytu designéři použili již několikrát zmiňované surové materiály. Betonová stěrka, výrazná cihlová stěna i charakteristické kovové prvky. Dominantní prvkem odpočinkové místnosti je samozřejmě postel včetně jejího čela v koňakové kůži, které je efektně podsvícené.
Foto: Radek Ulehla
Důmyslný šestiúhelník
Obě koupelny, jak hlavní ve spodní části bytu, tak i menší ve druhém patře, musely být oproti původním standardům zcela změněny a přizpůsobeny současnému celkového výrazu interiéru. Dominantním prvkem obou koupelen je jednoznačně téměř černý oblak šestiúhelníkového tvaru. Ten spatřujeme jak na stěnách, tak i podlaze, a to ve velmi nepravidelném obkladu. Veškeré sanitární zařízení je pro koupelny opět v netradiční barvě, tedy v černé. Téměř jednolitou temnou plochu rozbíjejí až dřevěné prvky v dekoru dubové dýhy. Jednoznačným šperkem hlavní koupelny je určitě závěsné svítidlo Muffin od české značky Brokis.
Foto: Radek Ulehla
Vyslyšené prosby
Požadavkem klienta bylo také již tradičně získání maxima odkládacího prostoru. Speciální pozornost pak designéři věnovali botníku, který se nachází ve vstupní chodbě. Ta svojí rozlohou dovolovala uspokojit veškerá funkční přání klien-ta a zároveň se zde podařilo najít i nějaký prostor navíc, a vytvořit tak i místo na sezení. Ryze pánský interiér je vždy zajímavé zadání. A to, že se nutně nemusí jednat o tmavou kobku, ze které nebude dýchat domov, se můžeme přesvědčit na následujících stránkách. Stejně jako o tom, že i surové materiály při efektivním použití a v přiměřené kombinaci umějí být útulné a hřejivé.
Foto: Radek Ulehla
Ing. arch. Erik Pastucha a Ing. arch. Zuzana Bučková
Studio e architekti
Studio e založil jeho současný kreativní ředitel Erik, který je nejen vizionář, ale také profesionál ve svém oboru. Jeho interiérové návrhy udávají trend, a to nejen na domácí půdě, ale také v zahraničí. Na Slovensku mělo studio možnost podílet se na realizaci interiérů i pro řadu celebrit, například pro herečku Zuzanu Fialovou, zpěvačku Máriu Čírovou nebo hokejistu Mikko Koskinena a Andreje Sekeru. Erikův tým dnes tvoří celkem pětadvacet členů. Ti všichni spolupracují s jasným cílem nenavrhovat interiéry, ale tvořit domovy.
Na této konkrétní realizaci se podíleli architekti Ing. arch. Erik Pastucha, kreativní ředitel studia, který zastřešil návrh projektu, a Ing. arch. Zuzana Bučková, senior design manažerka, která byla zodpovědná za samotnou realizaci projektu.
Foto: Radek Ulehla