07.03.2022
připravila: Sabina Bařinová
Původní zástavba ze 30. let minulého století je pro pražskou Bubeneč zcela charakteristická. A ačkoli ta doba měla i své šrámy, dnes nám svým osobitým způsobem evokuje staré dobré časy, kdy všechno bylo tak nějak opravdovější. V jednom z těch starých činžovních domů se majitelé bytu rozhodli zainvestovat a prostřednictvím kompletní rekonstrukce svému prázdninovému bytu vrátit jeho někdejší půvab.
Foto: Lukáš Hausenblas
Byt s plochou 50 m2 a dispozicí 2+kk měl své nezpochybnitelné kvality, čas si na něm ale vybral svou daň. Čtyřčlenná rodina majitele žijící trvale v zahraničí k němu však měla velmi silnou vazbu a rozhodla se z něj vytvořit moderní prostor, který jí poskytne komfortní zázemí při jejich častých návratech do Prahy. Se svou vizí oslovili pražské architektonické a designové studio de.fakto a nemohli udělat lépe. Návrhu i autorské realizace se ujal architekt Petr Holada, který si pozorně vyslechl zadání a neváhal jej rafinovaně propojit s architektonickým odkazem celé budovy. „Při realizacích vždy v první řadě dbáme na přání klienta, nicméně ta původní stavba by v navržené koncepci neměla zaniknout. Skutečnost, že přestavba vznikala v přízemí bytového domu ze 30. let, se tak do výsledné atmosféry musela prolnout,“ vysvětlil autor.
Foto: Lukáš Hausenblas
KOMPLETNÍ PŘESTAVBA
V rámci návrhu se autor snažil v bytě zachovat co nejvíce původních prvků. Pravdou ale je, že z původní podoby nakonec moc nezůstalo – příčky, podbití dřevěných trámových stropů, všechny vrstvy podlahy i interiérové dveře – to vše muselo kvůli špatnému stavu nakonec pryč. Byt byl obnažen až na nosnou konstrukci. Novostavba v původní skořápce se pak neobešla bez nových rozvodů vody i elektřiny a došlo i na pokládku podlahového topení. To téměř po celém bytě překryly nové dubové parkety, jež nenápadně odkazují k původnímu rázu celé nemovitosti. Z původních prvků se velmi důkladnou repasí podařilo zachovat původní vchodové dveře a rozměrná okna. Právě ta mají díky svým rozměrům naprosto zásadní zásluhu na dostatečné světelnosti interiéru a zároveň fungují jako charakteristický odkaz 30. let.
Foto: Lukáš Hausenblas
PROMYŠLENÉ ŘEŠENÍ
Středobodem bytu je poměrně netypický obývací pokoj s kuchyňským koutem. Dominantního postavení se dočkal jídelní stůl, který představuje pohodlné místo pro setkávání s rodinou i přáteli. „Investoři projevili přání mít v bytě prostor, kde si budou moci v klidu posedět a pohodlně strávit čas se svými blízkými. Proto jsem se v rámci obývacího pokoje rozhodl poskytnout dostatek prostoru jídelnímu stolu s pohodlnými křesílky a klasickou pohovku spíše upozadit,“ prozradil Petr Holada. I ta má ale v konceptu celého bytu naprosto zásadní roli – po jednoduchém rozložení slouží jako postel pro oba syny. Majitelé bytu po architektovi žádali také dostatek úložných prostor. To vyřešily atypické nábytkové vestavby, které diskrétně prostupují celým bytem a nabízejí rafinovaný úkryt pro všechny nezbytnosti i potřebná zavazadla. Dubový dekor, z něhož jsou provedeny, pak celý byt navíc příjemně zatepluje. Kromě elektrospotřebičů a sedacího nábytku navrhl autor veškeré vybavení bytu na míru konkrétnímu interiéru. „Díky našim zkušenostem z vlastní výroby mám už v momentě návrhu jistotu, že jsme všechno schopni vyrobit i nainstalovat.“ Chytré využití prostoru je přitom v případě menších bytů naprosto stěžejní. Zakázkový úložný nábytek v tomto ohledu udělá zcela bezkonkurenční službu a také významně zvýší životní komfort obyvatel.
Foto: Lukáš Hausenblas
KONTRASTNÍ ELEGANCE
Ve stylu nestárnoucí klasiky počátku minulého století byla provedeni i koupelna. Podlaha je pokryta světlým mramorem, obklad pak tvoří subtilní bílá mozaika, která nechává plně vyniknout výraznou umyvadlovou skříňku. Ta se může pochlubit stejným dřevěným dekorem, který se nenuceně prolíná celým bytem. Povrch je zakrytý světlou deskou z přírodního kamene, která hraje významnou roli také na parapetech a na pracovní desce v kuchyni.
Foto: Lukáš Hausenblas
DŮMYSLNÝ POSTUP
Díky promyšlenému systému realizací ateliéru de.fakto je možné dbát i na ty nejmenší detaily. V návaznosti na klientem schválený návrh je zahájena autorská realizace – pod vedením hlavního architekta projektu dojde ke spuštění výroby atypického vybavení, které na míru jednotlivým projektům vzniká přímo v dílnách ateliéru. Za veškerou komunikaci, koordinaci, kontrolu subdodávek, dodržování harmonogramu i kvalitu výstavby přitom vždy ručí zodpovědný architekt. Investor tak po celou dobu komunikuje s jedinou osobou, která má dokonalý přehled.
***
PETR HOLADA
ARCHITEKT ve studiu de.fakto
Foto: Lukáš Hausenblas
Architekt Petr Holada, který je již dlouhá léta součástí týmu de.fakto, má za sebou celou řadu úspěšných realizací a i po letech si užívá všechny disciplíny, jež jsou s prací architekta spjaté. „Těší mě, že mám možnost ovlivňovat prostředí, ve kterém lidé žijí. Sám se rád obklopuji podnětným životním prostorem a hezkými věcmi, takže možnost vytvářet interiéry, v nichž se lidem dobře žije, je jednou z hlavních motivací,“ prozradil. Největší radost mu ale dělají nadšení klienti, kteří se vracejí – vnímá to jako jasný signál, že práce, kterou ve studiu de.fakto odvádí, má smysl.
***
ARCHITEKTONICKÉ A DESIGNOVÉ STUDIO de.fakto
Vinohradská 283/52,
120 00 Praha 2
+420 224 233 815
defakto@defakto.cz