Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Stěna s akváriem je nejen dominantním prvkem polyfunkčního prostoru, ale také elementem oddělujícím rušnější zónu kuchyně a jídelny od té klidovější obývací zóny

Foto: Lukáš Hausenblas

Nadčasový rodinný dům zeleni na dosah

1

Přáním investora bylo maximální propojení interiéru se zahradou. Výsledkem je projekt s dokonalými výhledy, který je přístupný téměř ze všech stran, nadčasový a absolutně otevřený potřebám a radostem života rodiny se třemi malými dětmi a se psem.

19.02.2021 Připravila: redakce

Na rozlehlém pozemku, nacházejícím se v poklidné pražské lokalitě s rodinnými domy, stál starší dům bez valné architektonické hodnoty či potenciálu pro rekonstrukci a dostavbu. Pro tento projekt se majitelé rozhodli navázat spolupráci s architektonickým studiem.

Obývací zóna plynule navazuje na rozlehlou terasu, která je shora krytá stropem patra. Díky zastřešení bylo možné na terase vybudovat venkovní kuchyň s grilem a velkorysé sezeníFoto: Lukáš Hausenblas

Po podrobné rešerši trhu si vybrali architektonický ateliér de.fakto, jehož silnou stránkou je komplexnost služeb a velké zkušenosti nejen s realizací interiérů, ale i domů a zahrad, včetně stavebního dozoru a výroby z vlastní truhlárny. K diskuzi bylo několik možností, jak s nemovitostí v daném stavu naložit, a to včetně rekonstrukce. Po dohodě s architekty Filipem Hejzlarem a Markem Hinkem se majitelé rozhodli zvolit variantu novostavby.

Vestavěné akvárium je obložené velkoformátovou keramikou, která se propisuje i na podlaze v zádveří a na několika dalších místech v doměFoto: Lukáš Hausenblas

JASNÁ SOUHRA

„Majitelé měli celkem jednoznačnou a zcela logickou představu podloženou potřebami a fungováním rodiny. Hlavním přáním byl kontakt se zahradou, dostatečně velký obytný prostor a velkokapacitní garáž. Ostatní pak nechali na nás. Již při první prezentaci se podoba a uspořádání domu odsouhlasily a během projektu neměnily.

Řešení kuchyně je dimenzováno pro větší rodinu, která zde skutečně žije a hojně vaří¨Foto: Lukáš Hausenblas

Z hlediska materiálového pojetí investor tíhl k teplejším, klasičtější barvám a povrchům, proto jsme se rozhodli pracovat s režným zdivem, černými linkami dělícími podlaží a s keramickým obkladem v dekoru dřeva,“ říká architekt Filip Hejzlar. Přízemí domu tvoří srdce rodinného zázemí. Život rodiny s dětmi má během letních měsíců podobu permanentního pendlování mezi interiérem, terasou a zahradou.

Architekti rozpracovali trend propojení ložnice s koupelnou a šatnou a majitelům vytvořili zázemí, které lze regulérně považovat za privátní apartmánFoto: Lukáš Hausenblas

Otevřený polyfunkční prostor ve spodním patře doplňují jednotlivá osobní zázemí všech členů rodiny. Ta se nacházejí ve druhém podlaží. Zde mají rodiče velkorysou ložnici se vstupem na terasu, doplněnou o plně vybavenou koupelnu se sprchovým koutem i vanou a také šatnou. Ve druhém patře se současně nacházejí tři dětské pokojíčky s jednou společnou koupelnou a technická místnost.

Architekti rozpracovali trend propojení ložnice s koupelnou a šatnou a majitelům vytvořili zázemí, které lze regulérně považovat za privátní apartmánFoto: Lukáš Hausenblas

NADČASOVÝ PŘÍSTUP

Součástí dispozice domu je navíc samostatná nájemní jednotka, která je koncipována jako „malý rodinný dům“ s vlastní zahradou. Vizuálně je ale zcela oddělen od hlavního domu a poskytuje oběma jednotkám absolutní soukromí. „Z původní zeleně jsme udrželi jen několik stromů, které byly důstojně vzrostlé. Jim jsme přizpůsobili koncepci zahrady.

Písmeno L vyšlo jako průnik orientace ke světovým stranám, odklonění od silnice a s cílem vytvořit obyvatelům domu prostorné atrium (zahradu), která je v kontaktu s obytnou částíFoto: Lukáš Hausenblas

Tímto způsobem pracujeme často. Neradi kácíme vzrostlé stromy. V souznění s přírodou jsme řešili ale například také střechu, která je pojetím zelená. V tomto případě to bylo vhodné na pohled, je to řešení v této době naprosto žádoucí a benefitem je, že zeleň na střeše čistí vzduch v horním patře. Tato vegetace je navíc prakticky bezúdržbová,“ dodává Filip Hejzlar.

PlánekFoto: Lukáš Hausenblas

PlánekFoto: Lukáš Hausenblas

***

Ing. arch. FILIP HEJZLAR a Ing. arch. MAREK HINKE

Ateliér de.fakto

„Samotná hmota domu odděluje zahradu od sousedních domů, a to jak vizuálně, tak i hlukově, a navíc poskytuje majitelům objektu naprosté soukromí,“ doplňuje architekt Filip Hejzlar jednu z hlavních myšlenek, které byly klíčem k úspěšnému řešení exteriéru domu ve tvaru písmene „L“ i jeho okolí. Po dobu spolupráce na tomto soukromém projektu architekty investor oslovil i s realizací dvou komerčních jednotek. Z toho vyplývá, že kvalitní práce je ta nejlepší reference a klíč k dalším projektům.

WWW.DEFAKTO.CZ 

0 Diskuze


Související články

Pozvali jsme moderátora, reportéra a herce Josefa Mádleho do nového projektu bydlení Skyline, který na pražském Chodově buduje společnost PSN

Na startu i v cíli

Architekti se snažili do prostoru vložit jen to nezbytné. To, co má opravdu hodnotu. Chtěli, aby v bytě bylo více světla, více vzduchu a aby umožňoval jistý nadhled.

Rodinný kruh

Minimalistický narativ interiéru podtrhují stylově odpovídající detaily, jako je kování Minimal a Maximal značky M&T nebo svítidla sestavená studiem myLight.

Velkolepé výhledy


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP