Na návštěvu do nově upraveného plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi, výtvarníkovi Romanu Fenikovi, pomohl s jeho vybavením. Díky italským designovkám získal kontejner moderní šmrnc.
17.09.2018 Připravila: Lenka Saulichová
Lodní dobrodružství může začít, aniž byste se vydali na plavbu po vodě. O tom jsme se přesvědčili při focení atraktivního obydlí, které majitel a výtvarník Roman Fenik užívá jako ateliér a dnes už sem i s rodinou jezdí jako na chatu. Majitel má kontejnery velmi rád, chtěl z nich dokonce postavit obrovský dům. Nakonec se ale těší i z malého kontejnerového ateliéru.
Foto: Lukáš Hausenblas
Vytvořit ho trvalo přibližně dvanáct měsíců. Původní místo mělo být na střeše stávajícího výtvarníkova ateliéru u jeho domu. To se mu však pro názorové střety u vedení obce nepodařilo prosadit ani zrealizovat. Nicméně myšlenka ateliéru na vodě byla zhmotněna. V Praze však nebylo nijak jednoduché získat k umístění plovoucího domu povolení i prostor. Nakonec se mu podařilo najít dostupné, klidné místo i s pěkným výhledem. V nedaleké loděnici mu kontejner pro dané prostředí upravili.
Foto: Lukáš Hausenblas
Zpočátku ho kompletovali lidé v loděnici, pak dovnitř vložili i všechno zařízení a následně kontejnerový dům pomocí jeřábu spustili na vodu. Člun ho dotlačil až na současné místo. Na hausbótu strávil majitel bezpočet hodin, interiér stále vylepšoval, až dosáhl požadovaného vzhledu. Nic neošidil, vše udělal poctivě, aby se z výsledku mohl těšit co nejdéle. Ve fázi prvního dokončení se k projektu dostal výtvarníkův kamarád Pavel Šindelář, dovozce značkového italského nábytku a majitel studia Punto Design, a některé původní vybavení bylo postupně nahrazeno.
Foto: Lukáš Hausenblas
Tentokrát se však už nezařizovalo na břehu a jeřáb nebylo třeba. V hojně prosklené části hausbótu se zabydlela nová sedací souprava, svítidla, stolky a židle. V zázemí se pak ukrývá i velký rozložitelný skleněný stůl sloužící jako velkoplošná pracovní deska.
ÚTULNÉ OBYDLÍ
Plovoucí objekt přináší majitelům odpočinek a klid uprostřed rušné zóny velkoměsta, až romantický relax na řece oddělený od pulzujícího města jen výškou nábřeží, přičemž zábava, společnost a služby jsou tu na dosah. Představuje i samotu obklopenou inspirací. Pro uměleckou tvorbu jakousi bublinu soustředěné samoty v dosahu inspirativního prostředí a nálady.
Foto: Lukáš Hausenblas
Oba tvůrci si přáli, aby vybavení hausbótu bylo moderní a ladilo s industriálním původem objektu i s okolním prostředím. Zajímavě dotváří syrový a strohý outfit chaty z kontejneru, ale zároveň probouzí i emoce. Je inspirativní, zdrojem energie i pohodlným relaxačním zázemím, které umožňuje dopřát si luxus konejšivého klidu.
Hausbót je malý, ale maximálně komfortní a upravený pro celoroční užívání. Jeho součástí je i velkorysá venkovní terasa, která se v teplých dnech proměňuje v obývací pokoj či prostornou jídelnu, kde je možné přivítat i početnější návštěvu. Venkovní část dovoluje nejen tvorbu v otevřeném, svobodném prostoru, ale i práci s většími formáty.
Foto: Lukáš Hausenblas
Obývací prostor, moderní a designově vybavený ze studia Punto Design, definuje malá, ale velmi pohodlná sedací souprava s přímým výhledem na řeku. Zrovna tak sem ale výtvarník, který má rád industriální styl a sbírá staré dřevěné stativy, umístil restaurované předměty. Roman miluje rezavé železo, proto ho také tolik těší výhled na protější břeh se starými kotvícími remorkéry a nemůže se dočkat, až začne všechno malovat. Hlavní stěnu nad pohovkou zdobí obraz, který sám vytvořil. Snídaňový stolek se dvěma židlemi uvnitř dotváří romantiku ranního rozbřesku nad řekou zejména v zimních měsících. Pohodlně se vešel mezi kuchyňku a sedačku v obývací části, ale lze ho jednoduše přesunout i na terasu a doplnit ho dalšími židlemi. Do obývacího ateliérového celku je zasazená kompaktní, ale velmi praktická minikuchyňka, jejíž místo vyčleňuje černá barva propisující se i na stropě. Spolu se stropními industriálními svítidly vytváří nápadný černý akcent.
Foto: Lukáš Hausenblas
Oživovat staré předměty a vdechovat jim nový účel, to je jednou z radostí majitele plovoucího ateliéru. Doma má každý člen rodiny svůj pokoj, tady si vychutnávají nový pocit rodinné pospolitosti.
***
JAK TO VIDÍ...
Pavel Šindelář, spolumajitel studia Punto Design
„Plovoucí prostor v sobě až neuvěřitelně dobře spojuje několik kontrastních vlastností a nálad. Nabízí odpočinek uprostřed pulzující zóny velkoměsta. Dopřává uživatelům klid, až romantický relax na řece odsazený od čilého ruchu města jen výškou nábřeží, přičemž všechna zábava, společnost a služby jim zůstávají na dosah.“
Studio Punto Design dnes představuje seriózního konzultanta a vnímavého rádce. Je pevným bodem, který má své místo v interiérovém designu. Je také stabilní, důvěryhodné a spolehlivé v kvalitě i preciznosti realizovaných služeb. Nabízí řešení a vybavení interiéru kvalitním nábytkem i doplňky, o jejichž kvalitách je zásadně přesvědčeno.
PUNTO DESIGN, showroom: Jeseniova 56f, Praha 3, tel.: 733 543 293, e-mail: punto@puntodesign.cz,
WWW.PUNTODESIGN.CZ