Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Majitel si sám navrhl nejen dispozici interiéru, ale také jeho vybavení. Veškerý nábytek nechal vyrobit na míru včetně prostorné pohovky s taburetem, který lze snadno přemístit a přizpůsobovat tak funkčnost pohovky aktuálním potřebám

Mezonetový byt v minimalistickém provedení

1

Začátkem tohoto roku nás oslovil bývalý generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský s tím, že koupil mezonetový byt v novostavbě a celý ho zrekonstruoval. Kromě investorské pozice přitom zaujal také tu autorskou. Těžko říct, zda se minul povoláním, protože v tom, co dělá, je velmi úspěšný. Jako architekt by se však také neztratil. 

30.08.2017 Připravila: Jana Polomová

Vždy máme radost, když se s námi chtějí čtenáři Moderního bytu podělit o to, jak bydlí. E-maily s náhledy interiérů do redakce chodí často, i když zdaleka ne všechny se na stránky časopisu dostanou. Ještě se nám však nestalo, aby tak náročný projekt, promyšlený do posledního detailu, byl dílem samotného čtenáře.

Podlahu i stěny v prvním patře mezonetu pokrývá velkoformátová dlažba. Kamil ji objednal v Itálii, dlouho na ni čekal a nakonec ji stejně musel reklamovat. Byly na ní viditelné drobné tmavé pihy, kvůli kterým dokonce přijeli italští prodejci na inspekci. Čekání i lpění na kvalitě se však vyplatilo

Když nám pan Levinský napsal: „Celý projekt jsem řešil sám bez architekta, protože mě to nesmírně bavilo“ a pokračoval slovy o minimalistickém provedení, které však není studené, protože je plné dřevěné dýhy a striktně matných povrchů, museli jsme vše vidět na vlastní oči. A docela jsme koukali… 

LOKALITA PŘEDEVŠÍM 

Mezonet o dispozici 5 + kk se nachází v domě zkolaudovaném v roce 2012, nikdo v něm dosud nebydlel a byl tedy připraven k nastěhování. Proč se nový majitel rozhodl pro tak zásadní rekonstrukci a nehledal raději byt, který by byl bližší jeho potřebám? Kamil má rád přísnou geometrii a precizní práci, nevyhovovalo mu dispoziční řešení ve spodním patře bytu a daný standard i řemeslné provedení považoval za doslova tristní. Když však vstoupil na terasu s výhledem do lesa a rozhlédl se kolem, bylo rozhodnuto.

S přítelkyní Lenkou se ještě prošli po okolí a hned věděli, že našli, co tak dlouho hledali – bydlení v blízkosti přírody a zároveň nedaleko centra Prahy.

S přítelkyní Lenkou se ještě prošli po okolí a hned věděli, že našli, co tak dlouho hledali – bydlení v blízkosti přírody a zároveň nedaleko centra Prahy. Projekt začal Kamil kreslit už týden poté, co se pro koupi bytu rozhodli. Jeho realizace pak trvala téměř půl roku. 

OD PODLAHY KE STROPU 

V prvním patře bytu byly upraveny dispozice. Zbouráním příček se otevřel celý prostor včetně toho vstupního, který tak získal velkorysejší podobu a nově také místo na šatní skříň tam, kde původně byla velká šachta. Schodiště stoupalo opačně, začínalo přímo za vstupem do hlavního prostoru a při průchodu se mu bylo nutné vyhýbat. Navíc ústilo přímo ke vstupu do dětského pokoje, což nebylo zrovna bezpečné. Nevyhovovalo ani po estetické stránce. Všude byly viditelné sváry a vyřešit to obložením stupnic nešlo, protože na ně nezbývalo místo. „Hodně jsem zvažoval, jestli schodiště vyměnit.

Oranžové LED diody svítí z úrovně soklů, tak jako v noci svítí oheň ze země, a zajišťují noční osvětlení. Umožňují bezpečně projít v noci celým bytem a díky absenci modré složky přitom neoddálí nebo nenaruší spánkový režim

Přece jen jde o investici v řádu stovek tisíc. Nakonec jsem si uvědomil, že když to neudělám, budu toho litovat. Nejen pro jeho umístění, ale i z důvodu jeho nevyhovujícího estetického provedení,“ vysvětluje Kamil a dodává, že i Lenka, které nejprve připadala výměna schodiště zbytečná, jeho provedení nakonec velmi ocenila. Podlahu naštěstí kopat nemuseli, byla holá. Než ji položili, instalovali teplovodní podlahové vytápění a původní radiátory zcela odstranili, čímž ještě výrazněji zvětšili užitný prostor.

Také koupelny prošly kompletní rekonstrukcí a prostor v nich je lépe využitý. Vizuálně navazují na podobu celého bytu – převládají velké světlé plochy doplněné o dubové dřevo a neutrální odstíny šedé a hnědé

Kompletní proměnou prošly také koupelny. Dispozičně jsou v současné podobě mnohem praktičtější – prostor je v nich plně využitý a zároveň působí vzdušněji. Na první pohled zaujmou decentní velkoformátové obklady o rozměru 300 x 100 cm pokrývající stěny koupelen i hlavního obytného prostoru od podlahy ke stropu. 

V JEDNÉ OSE 

Estetika interiéru je stejně precizní jako jeho funkčnost. Převládají neutrální odstíny hnědé v kombinaci s bílou, které působí jednoduše a elegantně. V celém interiéru je nábytek vyrobený na míru podle vlastních návrhů majitele. Rozkreslil vše do posledního detailu včetně vnitřního členění skříní a ve výkresech označil i vybrané kování. Realizace však nebyla snadná. Truhláře nechal některé kousky předělat a ne jednou: „Dopředu jsem varoval, že hraju na milimetry. Tvrdili mi, že to dnes každý...“ Přesto se chybám nevyhnuli a někdy šlo dokonce o centimetry – třeba u botníku, kde místo plánované hloubky 35 cm „vyšla“ hloubka jen 32 cm. Tak si ho truhláři zase odvezli. Když vznikla mezera mezi dřevěným obložením stěny a stropem, který se vůči podlaze mírně svažoval, museli celé obložení sundat a nařezat tak, aby sedělo na milimetr přesně.

V čele postele je zabudováno ovládání veškerého osvětlení, stejně jako v hotelu

Napoprvé se povedla snad jen komoda v ložnici. Lpění na dobře odvedené práci se vyplatilo. Všechny úložné prostory jsou dokonale sjednoceny se stěnou a do prostoru nic zbytečně nevyčnívá. Světlo v bytě je řešeno nepřímým osvětlením a v každé místnosti jsou navíc zabudovány oranžové LED diody sloužící jako noční osvětlení pro orientaci. Také stropní osvětlení je řešeno tak, aby bylo v jedné ose a s geometrickou přesností navazovalo dokonce i na nábytek v místnosti. Všechny hrany, předěly a spáry v celém bytě jsou v dokonalé symetrii. Nadčasové řešení podtrhuje svou jednoduchostí barevné schéma, které tvoří neutrální odstíny hnědé v kombinaci s bílou. Kamil měl zkušenost z předchozího bytu, kde si také sám navrhl kuchyň a doplňky zvolil v červené barvě. Poznal, že výrazné odstíny rychle omrzí. Interiér je plný inspirace pro obdivovatele vysoce funkčních řešení na míru prostoru i potřebám. Kamil Levinský naplno využil potenciál bytu, který jakožto velkorysý investor, šikovný projektant i důsledný stavební dozor zároveň proměnil v luxusní nemovitost.  

FOTO: PETR ADÁMEK

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Ke kuchyňské sestavě s dekorem dřeva majitelé pořídili masivní dubový stůl ve stejném odstínu a oživili jej žlutými křesílky

Vydařená rekonstrukce atypického podkrovního bytu

Ostrůvek je nasvětlený závěsnými svítidly s přiznanými prověsy. Na kuchyň navazuje prostorná terasa, která v teplých měsících rozšiřuje obytné prostory

Moderní interiér s akcentem dubové dýhy

V nábytku nad krbem je rafinovaně ukrytý bar i klimatizace a mezi závěsy, před francouzským oknem, je zabudované projekční plátno

Rekonstrukce podkrovního bytu citlivě a s nadhledem



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR