I s malým rozpočtem se dají dělat velké věci, potvrzují architekti Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva, kteří se pro opravdu výjimečný výsledek nebáli vydat nejen po místních bleších trzích.
21.11.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Architektonické duo INT2 Architecture patří do mladé ruské generace průkopníků globálního designu. Svou prací, aniž by se jednalo o jakýkoli záměr, vyvracejí mýty často spojované s východními interiérovými trendy, jakými jsou například přehnaná zdobnost, korpulentní tvary, čalounění brokátem a jinými výraznými textiliemi či detaily ze žlutého zlata.
V tomto konkrétním případě architekti dostali zadání vytvořit na malé dispozici prostorný apartmán, který bude určen především k pronájmu. Limitující byla nejen velikost bytu, ale také rozpočet. I proto se autoři rozhodli využít materiály, které nabízejí snadné renovování, a to včetně nábytku, který již byl zrestaurován a nebo v budoucnu může být. Doménou architektů Alexandera a Anastasie je právě repasování a restaurování, díky kterému vznikl skutečně nevšední interiér za neodpovídající rozpočet.
„Ušetřili jsme třeba také tím, že jsme nevyrovnávali zdi. Záměrně jsme nechali vyniknout jejich nerovnost a nedokonalost. Dalším dílčím zdrojem úspory bylo účelné otevřené vedení trubek,“ vysvětlují architekti, jak vyzrát na limitující finanční možnosti.
„Z FRCU“
Autoři ušetřili nejen na zařízení, ale především na dokončovacích materiálech. V interiéru lze vidět lakované stěny bez vyrovnání, otevřené vedení, betonový strop či malované dřevěné podlahové desky. Do základu použili nekonvenční kusy nábytku.
Jedná se například o průmyslové kovové skříně na chodbě namísto šatníku, průmyslové nerezové stoly a police, které se obvykle používají v profesionálních kuchyních v barech či restauracích a pracovali se svařovaným nábytkem. V závěru dokončovacích prací jako třešničku na dortu využili staré předměty nejen z lokálních bleších trhů a různých on-line aukcí. Jedná se třeba o jídelní židle, dřezy či menší dekorace. I pro architekty samotné byla realizace i samotný výsledek výzvou a zážitkem současně.
JAK TO VIDÍ...
ALEXANDER MALININ A ANASTASIA SHEVELEVA architekti
„U této realizace jsme poukázali na možnost pracovat s alternativnějšími materiály. Využili jsme materiál Greyboard. Jen pro představu čtenářů: jedná se o šedou lepenkovou desku ze 100% recyklovaných vláken, do kterých se přidává škrob pro dosažení maximální pevnosti.
I díky tomu jsme dokázali dodržet daný rozpočet,“ komentuje architektka Anastasia Sheveleva detaily realizace moskevského apartmánu s názvem AM2. Autoři tohoto projektu jsou zakladatelé architektonického studia INT2 Architecture. Jejich hlavní pracovní linií jsou návrhy a realizace soukromých interiérů a veřejných prostor, průmyslový design a urbanismus. WWW. INT2ARCHITECTURE. RU