03.07.2025
připravila: Anna Martinková
Turín je líhní zajímavých industriálních projektů, s nimiž se určitě nesetkáváte na stránkách Moderního bytu poprvé. Ne náhodou. Město, z něhož vyjel fiat nebo lancia, patří k tradičním centrům italského průmyslu. Díky tomu je zároveň bohatou studnicí na objekty, které přestaly plnit svůj účel, aby mohly pod rukama architektů a designérů vstoupit do nové etapy svého života.
Stejný osud potkal i objekt někdejší karosárny nacházející se v samotném centru Turína, kde se pod taktovkou interiérové designérky Paoly Marè zrodil loft M50. Aby interiér staré továrny vyhověl nárokům současného bydlení, bylo potřeba několika razantních zásahů. V zájmu většího a pravidelnějšího půdorysu byla odstraněna zeď, která oddělovala dvě původní úzká křídla budovy. Protože chtěla designérka maximálně využít její výšku, vetkla do prostoru tři galerie položené na ocelových traverzách. Nakonec došlo k odkrytí části střechy, pod níž vzniklo malé patio. Soukromý venkovní prostor oddělily od zbytku interiéru velké posuvné dveře, které navodily dojem kontinuity mezi exteriérem a interiérem a posílily vzdušnost a světlost celého bytu.
Foto: Jana Sebestova
Světelná strategie
Bohaté prosklení eliminovalo problém tmavých zákoutí loftů v průmyslových objektech, která mohou být výsledkem atypické hloubky prostoru a velké vzdálenosti od oken. Šťastně zafungovala i barevná kompozice postavená na kontrastu mezi bílými stěnami, světlými podlahami z keramických dlaždic od Casalgrande Padana, černě lakované oceli a doplňků. Aby výsledek nepůsobil chladně, zakomponovala Paola Marè prvky z březového dřeva.
Foto: Jana Sebestova
Přehledný open-space
Základem loftu je multifunkční prostor plnící funkci kuchyně, jídelny, obývacího pokoje a pracovny. Jakkoli jde o prostor s otevřeným plánem, nepostrádá díky vloženým mezipatrům na členitosti, která přehledně zdůrazňuje funkce jednotlivých zón. Designérka ve svém návrhu zohlednila potřebu soukromí. Ta se promítla v použití posuvné stěny z dřevěných lamel, jež diskrétně odděluje pracovní prostor, nebo v částečném odstínění kuchyňské zóny za zděnou příčkou.
Foto: Jana Sebestova
Samotné zařízení interiéru opřela o atypicky vyrobený nábytek včetně kuchyňské linky nebo šatny a prvky, mezi nimiž zaujímají výsostnou pozici na míru zhotovená schodiště v odlišných formálních a barevných provedeních. Dokonalá strategie, jak se vyhnout symetrizaci a bezvýraznému vyznění prostoru! Vsadila na několik designových solitérů od ikonických italských výrobců, jako je Zanotta nebo B&B Italia, a nebála se sáhnout ani po low-cost efektních doplňcích, jako je kompozice z papírových lampiónových svítidel v jídelní části.
Foto: Jana Sebestova
Klidná zóna
Všechna tři mezipatra tvoří klidovou část bytu, do níž je soustředěna ložnice se zapuštěnou vanou a malou koupelnou a relaxační zóna využívaná jako příležitostné zázemí pro hosty.Stejně jako zbytek interiéru jsou zařízena minimalisticky a velmi účelně. Díky dvojímu okennímu pásu je i tento prostor příjemně světlý. A jako v celém bytě si i zde designérka pohrála se svítidly, která byla vybrána vždy s ohledem na funkci a atmosféru dané zóny.
Foto: Jana Sebestova
Paola Marè
→ Interiérová designérka a současně rodačka z Turína má transpozice industriálních objektů v moderní rezidenční projekty v krvi. Ráda propojuje vrstvy „architektury s minulostí“ se soudobými prvky. Za nejvíce vzrušující považuje moment prvního vstupu do klientova prostoru, kdy si vizualizuje, čím vším se může stát. Při samotné realizaci sleduje každou fázi všech prací s důrazem na řemeslné provedení detailů. Jejím hnacím motorem je přesvědčení, že krása a kreativita nám pomáhají žít lépe.
Foto: archiv studia
Paola Marè Via Giuseppe Mazzini, Turín, Itálie, @designloverblog, scrivi@paolamare.it, www.paolamare.it